• Misia vysokoškolského vzdelávania

• V piatok, 19. apríla 2024, sme na škole prijali Misiu vysokoškolského vzdelávania, ktorú pripravilo Veľvyslanectvo Španielska prostredníctvom Úradu atašé pre kultúru a vzdelávanie, Inštitútu Cervantes, ICEX a Ekonomickej a obchodnej kancelárie Španielska v Bratislave, ktorej súčasťou bola aj návšteva štyroch španielskych univerzít.

Konkrétne nás navštívili zástupcovia dvoch verejných vysokých škôl - Universidad de Oviedo https://www.uniovi.es/ a Universitat Jaume I https://www.uji.es/ a dvoch súkromných vysokých škôl ​​- Universidad San Jorge https://www.usj.es/ a Katolícka univerzita v Murcii https://www.ucam.edu/. Zástupcovia každej univerzity oboznámili žiakov tretieho, štvrtého a piateho ročníka španielskej bilingválnej sekcie o akademickej ponuke univerzitných titulov, ako aj o tom, ako funguje prijímacie konanie. Ďalej porozprávali žiakom, ako sú rozmiestnené rôzne univerzitné kampusy a čo jednotlivé mestá ponúkajú (ubytovanie, voľný čas, cestovanie atď.).

Najzaujímavejšou časťou pre našich žiakov bola informácia o možnosti získať rôzne štipendiá, či už ako absolventi španielskej maturity - bachiller alebo za športové zásluhy. Vážime si čas, ktorý nám venovali, a veríme, že v budúcnosti budeme môcť pokračovať v spolupráci.

(TO)

• Krajské kolo chemickej olympiády

• Dňa 11. 4. 2024 náš študent Jakub Hreha z III.SB reprezentoval našu školu na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach v krajskom kole chemickej olympiády.

Na jubilejnom - 60. ročníku krajského kola CHO sa stal úspešným riešiteľom.

Ďakujeme a blahoželáme k peknému úspechu!

(GO)

• „Plazy – morfológia tela a život plazov v prírode“

Dňa 11. 04. 2024 sa trieda II.C zúčastnila prednášky o plazoch, ich morfológii, živote v prírode, fylogenéze a mimikrách. Prednáška bola spestrená zaujímavou prezentáciou s možnosťou priamo si pozrieť a chytiť rôzne druhy živých plazov.

Prednáška bola realizovaná v rámci preberaného učiva učebného plánu ako prehlbujúca forma výučby.

Prednášateľom s bohatými vedomosťami, skúsenosťami s plazmi a pútavým rétorickým prejavom bol RNDr. Igor Majlath, PhD. z PF UPJŠ v Košiciach.

Prírodovedecká fakulta UPJŠ Košice

(NE)

• Výsledky celoslovenského kola olympiády v anglickom jazyku

• Dňa 8. 4. 2024 našu školu veľmi pekne reprezentovali na celoslovenskom kole olympiády v anglickom jazyku dve naše študentky: Barbora Madarasová zo IV.SA za kategóriu 2B a Alexandra Hudáková z V.AA za kategóriu 2C1.

V tvrdej konkurencii Alexandra Hudáková získala pekné 6. miesto a Barbora Madarasová obsadila úžasné 1. miesto. Obom dievčatám gratulujeme a ďakujeme im za reprezentáciu na najvyššom štátnom kole.

Sme na Vás hrdí.

PK CJ

• ÚSPECH Z OLYMPIÁDY VO FRANCÚZSKOM JAZYKU

• V dňoch 8. až 9. 4. 2024 sa v Bratislave konalo celoslovenské kolo olympiády z francúzskeho jazyka, kde nás v kategórii 2B reprezentoval Adam Bochin zo IV.SB triedy.

V silnej konkurencii obstál vynikajúco, keď obsadil krásne 3. miesto.

Gratulujeme a tešíme sa z úspechu!!!

(MK)

• Olympiáda podnikový hospodár

• Na celoslovenskom kole olympiády podnikový hospodár, ktoré sa bude ukutoční elektronickou formou dňa 25. 4. 2024 v čase od 8,00 do 17,00 nás budú reprezentovať traja študenti, ktorí postúpili zo školského kola:

1. Andrej MEDVEC
            2. Ján STRHÁRSKÝ
            3. Viktória MACÁKOVÁ

Držíme palce a tešíme sa na ďalšie pozitívne správy z olympiády podnikový hospodár. Všetci účastníci celoslovenského kola majú prijatie na EU v Košiciach bez prijímacích pohovorov.

(SB)

• Ekonomická olympiáda

• Najlepší výsledok v krajskom kola ekonomickej olympiády za školský rok 2023/24 získal Jozef Teplický (1. miesto). Ďalší dobrý výsledok z našich študentov dosiahol Samuel Malík (3. miesto). Krajského kola sa zúčastnili aj ďalší naši študenti: Strhárský Ján (13), Kurpáš Matej (15), Tilková Nina (23), Medvec Andrej (54).

Ďakujeme všetkým za prípravu a účasť v Ekonomickej olympiáde. Blahoželáme a sme veľmi potešení, že Jozef Teplický a Samuel Malík postúpili do celoštátneho kola. Držíme im palce a prajeme, aby si užili účasť medzi 50 najlepšími z 10700 súťažiacich celého Slovenska v Bratislave 25. apríla 2024.

(SB)

• KRAJSKÉ MAJSTROVSTVÁ V PLÁVANÍ

• Dňa 21.3. nás naši študenti reprezentovali v plávaní. V ťažkej konkurencii sa poradilo nášmu žiakovi Richardovi Áronovi 3.AA vybojovať dve 1.miesta - voľný spôsob a polohový pretek.

Gratulujeme k úspechu a ďakujeme všetkým zúčastneným študentom za reprezentáciu. Školu tiež reprezentovali: A.Fotulová 2.SB, M.Kováč 3.AA, A.Spišáková 3.AA, R.Martinková 3.SB, Š. Proň 3.SB, A.Sokol 3.SB.

PP

• Svetový Deň vody ,,Water for peace“

• Dňa 22. marca 2024 sme na našej škole oslavovali Svetový Deň vody. Žiaci II.SB pred začiatkom vyučovania rozdávali na vrátnici ,,kvapky vody“, ponúkali spolužiakov pohárom pitnej alebo minerálnej vody a na štvrtej vyučovacej hodine zorganizovali kvíz pre študentov prvého ročníka, aby zvýšili povedomie o význame vody
            v našom živote a nutnosti ju chrániť.

A na záver krátky príbeh o kolibríkovi, ktorý sa jedného dňa rozhodol čeliť nepriazni osudu. Pomocou malých kvapiek sa snažil uhasiť veľký lesný požiar. Nech nás je ho odvaha a snaha inšpiruje, že aj my malým úsilím vieme dosiahnuť veľké veci.

(Zuzana Tomečková,
            II. SB)