• Návšteva družobnej školy v Nepále

    •  

     V rámci nadväzovania priateľských vzťahov medzi inými školami, sme pod vedením pani profesorky Gromanovej zorganizovali zájazd do Nepálu za účelom spoznať našu partnerskú školu v hlavnom meste Káthmandu. Naša návšteva trvala od 22. októbra 2009 do 1. novembra 2009. 

     Nepál, krajina pod Himalájami, ktorá sa kultúrne tak veľmi líši od Slovenska, nás privítala v celej svojej kráse. Nádherný pohľad na najvyššie pohorie sveta nám oznamoval, že tu prežijeme nezabudnuteľných 10 dní. Počas našej návštevy sme návštívli najznámejšie turistické oblasti. Prezreli sme si pamiatky, budhistické a hinduistické chrámy v Káthmandu, navštívili sme národný park Chitwan a dostali sme sa aj do mesta Pokhara, ktoré je turistickým východiskovým centrom do Himaláji. 

     Naším hlavným cieľom bola návšteva našej družobnej školy, kde sme si s nepálskymi učiteľmi vymenili poznatky z oblasti výchovy a vzdelávania a porovnali sme školské systémy.  Zúčastnili sme sa na vyučovacom procese predmetov geografie, anglického jazyka, matematiky a iných. Škola, kde sa väčšina predmetov učí v anglickom jazyku nás prekvapila svojou atmosférou a disciplínou. Na vyučovacej hodine sedia oddelene chlapci a dievčatá, študenti nosia uniformy a prestávky trávia na školskom dvore. Vyučovanie prebieha v dvoch etapách, mladší študenti navštevujú školu ráno. Starší študenti vtedy pomáhajú rodičom doma na poli a vyučovací proces v škole im začína až popoludní. Niektorí študenti chodia do školy aj dve hodiny peši. 

     Ich život oproti tomu nášmu je zložitejší, no možno o to krajší..

      

     Návšteva Nepálu v nás zanechala množstvo spomienok, na ktoré budeme ešte dlho dlho spomínať. Kúpanie sa so slonmi, prechod cez džungľu, hinduistické obrady upaľovania mŕtvych, svätí muži Sadu alebo deti roľníkov v škole sú zážitky, na ktoré určite nikdy nezabudneme.

     Už teraz sa tešíme na našich nových priateľov z Nepálu, ktorí tento rok navštívia našu školu a Slovensko. 

      

     Niekoľko fotografií z Nepálu: http://gpm.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=37