Často kladené otázky
1. Čo je to Erasmus+ a ako vznikol?
Program Erasmus vznikol v roku 1987 ako výmenný program pre študentov vysokých škôl. Prvotnou myšlienkou bolo dať príležitosť vysokoškolským študentom skúsiť život a štúdium v zahraničí. Erasmus+ sa odvtedy rozrástol a jeho ciele sú už oveľa rôznorodejšie, než len výmenným programom.
V roku 2021 sa spustila nová generácia programu Erasmus+. Prináša nové príťažlivé prvky vrátane príležitostí na mobilitu pre žiakov a trvalých akreditácií pre inštitúcie školského vzdelávania
2. Z akých zdrojov je Erasmus+ financovaný?
Program Erasmus+ je financovaný zo zdrojov Európskej únie. Rozpočet spravuje Európska komisia a v jednotlivých krajinách ho majú na starosti národné agentúry, ktoré celý program koordinujú.
3. Čo tento program ponúka pre školské vzdelávanie?
Erasmus+ ponúka žiakom, učiteľom a ďalším zamestnancom v oblasti vzdelávania množstvo príležitostí zlepšiť si vedomosti, zručnosti a kompetencie. Program ponúka školám a iným organizáciám možnosť spolupracovať s partnermi zo zahraničia a zlepšiť svoju otvorenosť, dynamickosť a atraktívnosť.
3. Aké formáty mobilít sú vhodné pre žiakov?
- Skupinová mobilita žiakov (2 až 30 dní, minimálne dvaja žiaci v skupine)
- Krátkodobá vzdelávacia mobilita žiakov (10 až 29 dní)
- Dlhodobá vzdelávacia mobilita žiakov (30 až 365 dní)
Okrem fyzickej mobility možno aktivity v rámci mobility pre všetkých žiakov kombinovať s virtuálnymi aktivitami. Uvedené minimálne a maximálne trvanie sa vzťahuje na prvok fyzickej mobility.
Realizované aktivity musia spĺňať tieto kvalitatívne požiadavky:
Skupinová mobilita žiakov: skupina žiakov z vysielajúcej školy sa môže učiť spoločne s rovesníkmi v inej krajine. Vysielajúca škola musí navrhnúť vzdelávacie aktivity v spolupráci s partnerskou školu v hostiteľskej krajine. Učitelia alebo iní kvalifikovaní pedagogickí zamestnanci z vysielajúcej školy musia žiakov sprevádzať počas celej aktivity a viesť ich vzdelávací proces. V prípade potreby môžu ostatní dospelí konať ako sprevádzajúce osoby na podporu sprevádzajúcich učiteľov .
Krátkodobá vzdelávacia mobilita žiakov: žiaci môžu určité obdobie študovať v zahraničí na partnerskej škole alebo absolvovať stáž v inej relevantnej organizácii v zahraničí. Pre každého účastníka sa musí vypracovať individuálny vzdelávací program. V prípade účastníkov s nedostatkom príležitostí sa môže mobilita organizovať s minimálnou dĺžkou dva dni, ak je to opodstatnené.
Dlhodobá vzdelávacia mobilita žiakov: žiaci môžu určité obdobie študovať v zahraničí na partnerskej škole alebo absolvovať stáž v inej relevantnej organizácii v zahraničí. Pre každého účastníka sa musí vypracovať individuálny vzdelávací program. Všetkým účastníkom sa musí zabezpečiť povinné školenie pred odchodom a na organizačnú a jazykovú podporu sa poskytne zvýšená finančná podpora.
Treba uviesť, že rozdiel medzi skupinovým a individuálnym formátom aktivity nespočíva v podmienkach cestovania a ubytovania, ale skôr v požiadavkách na kolektívne alebo individuálne vzdelávacie programy.
Žiaci zúčastňujúci sa na programe musia byť zapísaní do vzdelávacieho programu vo vysielajúcej škole.
4. Je pravda, že naše gymnázium má akreditáciu? Ako funguje akreditácia?
Áno, sme jedným z mála košických gymnázií, ktoré v programovom období 2021 – 2027 získalo akreditáciu. Akreditácia funguje ako členská karta, ktorá našej škole garantuje každoročný prístup k financovaniu Erasmus+ mobilít.
Organizácie s akreditáciou na Erasmus v sektore školského vzdelávania môžu požiadať o financovanie v rámci osobitnej oblasti financovania, ktorá je k dispozícii len pre nich. Žiadosti vychádzajú z predchádzajúceho schváleného plánu pre Erasmus, preto sa nevyžaduje podrobný zoznam a opis plánovaných aktivít. Namiesto toho sa žiadosti zameriavajú na odhad rozpočtu potrebného na ďalší súbor aktivít.
5. Aké náklady sa pokrývajú účastníkom študentských mobilít?
Z grantových prostriedkov školy sú hradené cestovné náklady, ubytovanie, náklady na vstup a víza a organizačné náklady.
6. Kedy a ako môžu študenti požiadať o účasť na mobilite?
V júni sú všetci študenti nášho gymnázia oslovení prostredníctvom správy, ktorá im príde na EduPage. Nerobíme rozdiely medzi študentmi, oslovení sú všetci od prvého po maturitný ročník bez ohľadu na svoj študijný odbor.
Prihláška je elektronická, študenti sa prostredníctvom linku dostanú na formulár, v ktorom majú za úlohu odpovedať na otázky týkajúce sa ich študijných výsledkov, zapájania sa do predmetových olympiád a mimoškolskej činnosti, ako aj svojej ochoty spracovať video alebo príspevok, ktorý bude zverejnený na sociálnych sieťach školy.
7. Prečo sa v elektronickej prihláške vyskytujú otázky o študijnom priemere a aktívnom zapájaní sa do mimoškolskej činnosti?
Naša škola využíva Erasmus+ ako nástroj na zvýšenie motivácie študentov dosiahnuť čo najlepšie študijné výsledky, preto pri výbere uprednostňujeme tých, ktorí majú lepší prospech, zúčastňujú sa školských aj vyšších kôl predmetových olympiád alebo navštevujú školský krúžok, prípadne sú členmi športového klubu, Červeného kríža alebo sa venujú dobrovoľníckej činnosti.
8. Môže sa na mobilitu prihlásiť aj študent, ktorý už v rámci Erasmus+ vycestoval v minulosti?
Áno, môže. To, že už vycestoval, nie je dôvodom na jeho vylúčenie z výberového procesu. Za predpokladu, že študent naďalej dosahuje veľmi dobrý prospech a má organizované voľno-časové aktivity, môže si vybrať z ponuky mobilít.
9. Môže sa o mobilitu uchádzať študent, ktorý nebýva v Košiciach?
Áno, môže. To, že študent dochádza do našej školy z obcí a miest, ktoré sa nachádzajú v okolí nášho mesta, nie je dôvodom na vylúčenie z výberového procesu. Nie je však možné ubytovať zahraničného študenta na internáte.
10. Kde má naše gymnázium partnerské školy?
Od roku 2022, keď sme začali realizovať prvé mobility, sme navštívili Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Litvu aj Turecko.
Vzhľadom na to, že na našom gymnázium máme španielsku sekciu, najčastejšie cestujeme práve do Španielska, kde máme 4 partnerské školy (regióny Murcia, Castilla – La Mancha a Kanárskej ostrovy). Dlhodobú spoluprácu máme aj s francúzskym gymnáziom, ktoré má anglické bilingválne triedy a nachádza sa v Bretónsku. Od budúceho školského roka budeme spolupracovať aj s bilingválnym gymnáziom v Helsinkách.
11. Ako je to s uznávaním známok získaných počas dlhodobých mobilít?
Každý študent, ktorý sa zúčastňuje dlhodobej mobility, je zaradený do niektorej z tried v našej partnerskej škole. Ešte pred vycestovaním sa obe školy dohodnú na rozvrhu hodín, ktorý je pre študenta záväzný. Všetky známky, ktoré študent počas svojho štúdia v partnerskej škole získa, sú našou školou akceptované. Prevedené sú podľa dokumentu Manuál prevodov známok zo zahraničných základných škôl, ktorý je prístupný na tomto odkaze..
12. Čo môže študent očakávať od svojej účasti na Erasmus+ mobilite?
Každá mobilita musí obsahovať aktivity, ktoré boli vopred dohodnuté s partnerskou školou a sú ukotvené v dokumente Dohoda o mobilite. Cieľom týchto aktivít je dosiahnutie jedného alebo viacerých z týchto cieľov:
- lepší učebný výkon,
- vyššiu zamestnateľnosť a lepšie pracovné vyhliadky,
- väčší zmysel pre iniciatívu a podnikateľstvo,
- vyššiu sebestačnosť a sebadôveru,
- zlepšenie kompetencií v oblasti cudzích jazykov a digitálnych kompetencií,
- vyššie medzikultúrne povedomie,
- aktívnejšiu účasť v spoločnosti,
- posilnené pozitívne interakcie s ľuďmi pochádzajúcimi z rôznych prostredí,
- lepšiu informovanosť o európskom projekte a hodnotách EÚ,
- vyššiu motiváciu zúčastniť sa na budúcom (formálnom/neformálnom) vzdelávaní alebo odbornej príprave po absolvovaní obdobia mobility v zahraničí.
Aktualizované 7. 11. 2024