Médiá o nás
Napísali o nás
Exkurzia SOLIVAR
Do galérie Exkurzia SOLIVAR boli pridané fotografie.
Exkurzia ako maturitné zadanie ? Prečo nie.Ako sa ťaží kamenná soľ, či soľanka? Aké separačné metódy a technologické procesy sa využívajú pri spracovaní soli a aké výrobky sa vyrábajú? Na tieto otázky sme dostali odpovede v Solivare 21.09.2016. Unikátna expozícia STM nám priblížila históriu ťažby tejto suroviny, poukázala na technickú vyspelosť našich predkov pri využívaní prírodných zákonitostí a aj ich vynikajúcu zručnosť. Fundovaný výklad,príjemná sprievodkyňa a dobré počasie boli bonus navyše.A my máme zvládnutú ďalšiu maturitnú tému z chémie. Ďakujeme!
Podporte video príspevok na Facebook stránke NOC VÝSKUMNÍKOV
SÚŤAŽ NOCI VÝSKUMNÍKOV 2016
SRDCE A MOZOG slovenskej vedy
Podporte video príspevok svojich spolužiakov na Facebookovej stránke Noci výskumníkov
Do súťaže sa zapojili maturanti biológie bilingválneho štúdia – V.SA a V.SB triedy. Podmienkou súťaže bolo natočiť video zaujímavého experimentu, ktorý realizovali okrem učiteľa aj samotní žiaci.
Video, fotku a krátky popis experimentu sme poslali na Facebook stránku Noc výskumníkov.
Trieda s najväčším počtom like-ov a zdieľaní získa exkurziu do najmodernejšieho infocentra o energii –Energolandu,
ktoré spolu s uhradením cestovných nákladov pre víťaznú triedu do súťaže venujú Slovenské elektrárne. Trieda získa malé vecné ceny.
Meno učiteľa: Mgr. Iveta Nemcová
Trieda: V.SA, V.SB – maturanti biológie bilingválneho štúdia
Video a strih: Peter Čontoš a Michal Obšatník – žiaci V.SB triedy bilingválneho štúdia
Popis experimentu:
Pitva prasacieho oka:
Cieľom pitvy je prepojenie teórie s praxou a overenie charakteristík niektorých častí oka, ktoré oko tvoria. Je oko naozaj krehký orgán? O tom sa mohli žiaci presvedčiť, keď sa snažili prerezať bielko, aby sa dostali k priehľadnej rohovke. Zistili, že to nebolo až také jednoduché. Na rohovke bolo vidieť aj dúhovku. Žiaci sa presvedčili o tom, že sklovec je priehľadná rôsolovitá hmota, šošovka má šosovkovitý tvar a keď žiaci so šošovkou prechádzali po papieri s malými písmenkami, tieto písmenka boli väčšie. Potvrdená teória bola aj v prípade, že sietnica je naozaj tenká vrstva a v mieste vstupu očného nervu žiaci mohli vidieť slepú škvrnu. A že nervy nie sú vždy tenučké vlákna, to sme si mohli všimnúť na očnom nerve.
Pitva oka v stredoškolských podmienkach neposkytuje možnosť vidieť všetky štruktúry, ako ich je možné vidieť na kreslených obrázkoch. Žiakom tento pokus s reálnym biologickým materiálom aspoň trochu poskytuje reálnejší obraz, predstavivosť a určite zážitok na hodine biológie.
Španielsky jazyk
Aktualizovali sme modul Španielsky jazyk
Exkurzia - Španielsko
Do galérie Exkurzia - Španielsko boli pridané fotografie.
Zájazd do Španielska
Na našej škole je neodmysliteľnou tradíciou pre žiakov prvého ročníka bilingválneho štúdia kultúrno-poznávací zájazd do Španielska.
V dňoch 15. – 27.6.2016 sa 53 žiakov I.SA a I.SB triedy zúčastnilo dlho očakávaného zájazdu, ktorý mal bohatý program nie len na spoznávanie nepoznaného ale aj na zábavu, množstvo neopakovateľných zážitkov a spomienok.
A na čo všetko sa žiaci mohli tešiť?
- Francúzsko – Ezé – Parfuméria Fragonard (exkurzia) so sprievodkyňou
Monaco
- FIGUERES – Theatro - Múseo de Salvador Dalí
- BLANES – Jardín botánico Marimurtra
- MONTSERRAT – Benediktínsky kláštor – omša + zbor
- PARC AQUÁTIC – Marineland + delfinárium
- BARCELONA 1: 1. Výhliadka na Montjuic
2. Sagrada Família
3. Casa Mila (La Pedrera)
4. Parq Qüell
5. Camp Nou
- TARRAGONA – Port Aventura – zábavný park
- BARCELONA 2: 1. Aquarium
2. Monumento a Cristóbal Colón
3. Las Ramblas + voľný rozchod
4. FUENTE MAGICA (večerné fontány)
- Taliansko – BENÁTKY
Okrem toho, čo mohli vidieť, zažiť a spoznať, dôležitejšie bolo overiť si svoje komunikačné schopnosti, rozprávať jazykom, ktorému venovali počas školského roka množstvo času.
Program a organizačné zabezpečenie zájazdu pripravila Mgr. Iveta Nemcová (tr. učiteľka I.SB), na príprave zájazdu spolupracovala Mgr. Eva Lacková (tr. učiteľka I.SA)
Mgr. Iveta Nemcová
Fotenie tried
Triedy v školskom roku 2016/2017
Platnosť preukazov ISIC/EURO26
Verejné terminály, na ktorých si môžu žiaci predĺžovať dopravnú platnosť Preukazov ISIC/EURO26:
Železničná stanica Košice (vľavo vedľa predajných okienok)
Dopravný podnik DPMK Rooseveltova 3, Košice
Dopravný podnik DPMK Bardejovska 6, Košice
Dopravný podnik DPMP Weberova, Prešov
Dopravný podnik DPMP Sidl. III, Družba, Prešov
Terminály tam budú nastálo.
Žiaci ich môžu využívať hlavne počas prázdnin, ale aj priebežne podľa potreby.
Zlatý Amos - stretnutie s prezidentom SR
22. júna našu pani učiteľku Lackovú prijal spolu s ďalšími semifinalistami ankety Zlatý Amos prezident republiky Andrej Kiska.
Záznam finálového večera si môžete pozrieť tu: (videovizitka vo videu 16:40 a vystúpenie 37:18)
Pobaltie a Petrohrad
Do galérie Pobaltie a Petrohrad boli pridané fotografie.
Pobyt a poznávacia cesta do Pobaltia a Petrohradu
V dňoch 18.6.2016 – 25.6.2016 naši študenti spolu s ich pedagógmi prvýkrát navštívili Vilnius, Rigu, Tallinn a Petrohrad, prekrásne mestá, ktoré sú všetky chránené UNESCOm.
Cestou sme sa v Litve zastavili na pútnickom mieste Hora krížov a videli sme aj vodný hrad (a zároveň starobylé mestečko, v ktorom žije turkická národnostná menšina Karaimov) Trakai. V Lotyšsku sme mali krátku zastávku v Salaspilse, bývalom koncentračnom tábore z čias II. svetovej vojny. Petrohrad (počas bielych nocí!) sme si najprv pozreli z vyhliadkovej lode a potom sme navštívili Isakijevský chrám, Petropavlovskú pevnosť, najstaršiu časť Petrohradu, Ermitáž a Zimný palác, slávny Petrodvorec v Petergofe a Katarinsky palác v Cárskom Sele.
Zažili sme aj trochu romantiky, v Tallinne, na brehu Baltského mora (kde sme boli ubytovaní), sme mali možnosť sledovať a fotiť zapadajúce slnko (a to všetko o 22:45!).
Verím, že pamiatky ako Gediminasov hrad, Katedrálne námestie, Dom Čiernohlavcov, Traja bratia, Tri sestry, Švédska brána, Mačací dom, Brána Viru, Radničné námestie, Katedrála Alexandra Nevského a iné ostanú navždy zachytené nielen v našich foťákoch, ale predovšetkým v našich spomienkach.
Mgr. Tatiana Fedorková