SÚŤAŽ NOCI VÝSKUMNÍKOV 2016
SRDCE A MOZOG slovenskej vedy
Podporte video príspevok svojich spolužiakov na Facebookovej stránke Noci výskumníkov
Do súťaže sa zapojili maturanti biológie bilingválneho štúdia – V.SA a V.SB triedy. Podmienkou súťaže bolo natočiť video zaujímavého experimentu, ktorý realizovali okrem učiteľa aj samotní žiaci.
Video, fotku a krátky popis experimentu sme poslali na Facebook stránku Noc výskumníkov.
Trieda s najväčším počtom like-ov a zdieľaní získa exkurziu do najmodernejšieho infocentra o energii –Energolandu,
ktoré spolu s uhradením cestovných nákladov pre víťaznú triedu do súťaže venujú Slovenské elektrárne. Trieda získa malé vecné ceny.
Meno učiteľa: Mgr. Iveta Nemcová
Trieda: V.SA, V.SB – maturanti biológie bilingválneho štúdia
Video a strih: Peter Čontoš a Michal Obšatník – žiaci V.SB triedy bilingválneho štúdia
VIDEO
Popis experimentu:
Pitva prasacieho oka:
Cieľom pitvy je prepojenie teórie s praxou a overenie charakteristík niektorých častí oka, ktoré oko tvoria. Je oko naozaj krehký orgán? O tom sa mohli žiaci presvedčiť, keď sa snažili prerezať bielko, aby sa dostali k priehľadnej rohovke. Zistili, že to nebolo až také jednoduché. Na rohovke bolo vidieť aj dúhovku. Žiaci sa presvedčili o tom, že sklovec je priehľadná rôsolovitá hmota, šošovka má šosovkovitý tvar a keď žiaci so šošovkou prechádzali po papieri s malými písmenkami, tieto písmenka boli väčšie. Potvrdená teória bola aj v prípade, že sietnica je naozaj tenká vrstva a v mieste vstupu očného nervu žiaci mohli vidieť slepú škvrnu. A že nervy nie sú vždy tenučké vlákna, to sme si mohli všimnúť na očnom nerve.
Pitva oka v stredoškolských podmienkach neposkytuje možnosť vidieť všetky štruktúry, ako ich je možné vidieť na kreslených obrázkoch. Žiakom tento pokus s reálnym biologickým materiálom aspoň trochu poskytuje reálnejší obraz, predstavivosť a určite zážitok na hodine biológie.
