Skupinové mobility
Erasmus+ skupinová mobilita v Janove
V dňoch 17. – 21. marca 2025 sa skupina študentov z GPM zúčastnila vzdelávacej mobility v rámci programu Erasmus+ v talianskom Janove. Program bol starostlivo zostavený tak, aby účastníkom poskytol nielen nové zážitky, ale najmä rozvoj vedomostí, zručností a kultúrneho povedomia.
Hneď v prvý deň mali študenti možnosť navštíviť Renzo Piano Foundation, kde sa oboznámili s prácou jedného z najvýznamnejších talianskych architektov súčasnosti. Táto návšteva rozšírila ich poznatky o modernom dizajne, architektúre a o tom, ako kultúra formuje urbanizmus a verejný priestor. Následná prehliadka mesta Janov poskytla historický a kultúrny kontext tejto oblasti, čím sa posilnil celkový vzdelávací zážitok.
Druhý deň študenti navštívili Portofino, jedno z najkrajších prímorských miest Ligúrie. Toto malebné mestečko, známe svojou architektúrou, farebnými domami a prístavom, im poskytlo jedinečný pohľad na spôsob života v prímorskej oblasti a na dôležitosť ochrany kultúrneho dedičstva. Pobyt v Portofine bol zároveň príležitosťou pozorovať harmóniu medzi prírodou, urbanizmom a turistickým ruchom.
Tretí deň priniesol výučbu a workshop priamo v partnerskej škole, kde sa študenti aktívne zapojili do vzdelávacieho procesu, zdieľali skúsenosti a spolupracovali so svojimi rovesníkmi. Neskôr navštívili známe akvárium v Janove, ktoré patrí medzi najväčšie v Európe. Tam sa oboznámili s morskými ekosystémami, ochranou živočíchov a environmentálnymi témami, čím si prehĺbili poznatky z biológie a ekológie.
Štvrtý deň bol venovaný praktickému učeniu – počas návštevy skleníkov sa študenti naučili o pestovaní miestnych plodín a o význame poľnohospodárstva pre miestnu kultúru a ekonomiku. Nasledovali dva interaktívne workshopy – príprava pesta a výroba pizze, počas ktorých sa študenti učili nielen kulinárske zručnosti, ale aj o tradíciách talianskej kuchyne a regionálnych špecialitách.
Program mobility vyvrcholil piaty deň navigačným workshopom: Práca s mapou a kompasom, ktorý sa uskutočnil počas plavby na plachetnici. Študenti sa počas neho naučili základy navigácie, tímovej spolupráce a získali nové poznatky o pobrežnej geografii a morských prúdoch.
Táto mobilita nebola len príležitosťou na cestovanie – bola predovšetkým komplexným vzdelávacím zážitkom, ktorý prepojil formálne aj neformálne učenie, podporil rozvoj jazykových kompetencií, medzikultúrneho porozumenia a osobného rastu.
Kristián Hudák