• POZNAJ REGIÓNY ŠPANIELSKA
     • POZNAJ REGIÓNY ŠPANIELSKA

     • Študenti Gymnázia, Park mládeže sa v utorok 8. 10. 2019 predstavili ako sprievodcovia po španielskych a latinskoamerických regiónoch. Priblížili kultúru, históriu a gastronómiu vybraných regiónov. Študentov ste mohli stretnúť na Námestí Jána Mathého, Košice MČ Sever.

    • LA RAMBLA
     • LA RAMBLA

     • Najobľúbenejšou a najznámejšou aktivitou počas Dní španielskej kultúpry (DŠK) je jednozačne La Rambla. Známa španielska ulica má tak výraznú konkurenciu v Košiciach.

      Naši žiaci aj tento rok prekvapili svojou kreativitou, originalitou, zručnosťami, hereckými i tanečnými výkonmi.  Na košickej Hlavnej ulici mohli okoloidúci stretnúť Šmolkov, čertov, Eskimákov, rozprávkové i hororové postavy, obľúbené sladkosti. Mohli si zacvičiť v programe Cvičme v rytme, zahrať si futbal, pretekať v rallye, odtrhnúť si kvet zo záhrady, zúčastniť sa na pohrebe, zahrať si Človeče, nehnevaj sa a v neposlednom rade sa mohli stať aj súčasťou filmu.

      O tom, že máme talentovaných žiakov svedčili aj tanečné a spevácke vystúpenia na Dolnej bráne. Práve tam sa stretli všetci žiaci, aby si vypočuli príhovor pani riaditeľky Aleny Bobákovej, veľvyslanca Španielskeho kráľovstva na Slovensku Luisa Belzuza los Riosa a prednostu Okresného úradu v Košiciach Jozefa Lazara.  Svojou návštevou nás poctili aj technický poradca pre vzdelávanie na španielskom  veľvyslanectve v Bratislave Rubén López Pérez, vedúci odboru školstva Okresného úradu Jozef Javorka i zástupca honorárneho konzulátu Španielskeho kráľovstva v SR Mario Herrera Ramírez.

      Všetkým zúčastneným ďakujeme za úžasnú atmosféru!

      Fotografií z tak úžasnej akcie sa podarilo viac, ako len do jedného albumu! Samuel Sabol to videl takto:

      Pre všetkých, ktorým by sa páčilo pozrieť si krátke video zo 14. ročníka "Košickej La Rambly" média uverejnili aj správu na odkaze: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/3328/199904, kde po 9. minúte nájdete aj našich študentov.

    • LA NOCHE ESPAŇOLA
     • LA NOCHE ESPAŇOLA

     • Dni španielskej kultúry sa začali originálnym španielskym večerom nesúcim sa  v znamení flamenca. Tento hudobno-tanečný žáner, ktorý je neoddeliteňou súčasťou španielskej kultúry, nám predstavila profesionálna slovenská  skupina Remedios v Historickej radnici.

      Žiaci našej školy, ich rodičia i hostia s úžasom obdivovali talent hudobníkov i tanečníčky pri predvádzaní jednotlivých žánrov flamenca. 

      Večer španielskej kultúry dotvorili aj žiaci nášho Gymnázia recitáciou španielskych básní a divadlom – ako dopadne svadba, keď  sa na nej ocitne detektor lží :-).

      Večerom nás sprevádzal  známy Košičan - Milan Kolcun a nechýbali ani vzácni hostia – veľvyslanec Španielskeho kráľovstva na Slovensku Luis Belzuz los Rios s manželkou,  primátor mesta Košice Jaroslav Polaček, viceprimátorka mesta Košice Lucia Gurbáľová, technický poradca pre vzdelávanie Rubén López Pérez, prednosta Okresného úradu v Košiciach Jozef Lazar, vedúci odboru školstva OÚ Jozef Javorka, zástupca honorárneho konzulátu Španielskeho kráľovstva Mario Herrera Ramírez a riaditeľ Gymnázia, Poštová Otto Révész.

      14. ročník Dní španielskej kultúry sa nemohol začať lepšie!

      Foto: Michaela Zajacová

    • Košice – Slovensko 30.9. – 6. 10. 2019 – 3. cirkulácia výmeny žiakov Erasmus+
     • Košice – Slovensko 30.9. – 6. 10. 2019 – 3. cirkulácia výmeny žiakov Erasmus+

     • Strategické partnerstvá v sektore vzdelávania a odbornej prípravy, so súhlasom Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu a Národnej Agentúry pre program Erasmus+

      Hostiteľská škola: Gymnázium, Park mládeže 5, Košice

      Na projekte participovali školy:

      • IES San Roque, Badajoz – hlavný koordinátor projektu
      • Portugalské gymnázium Escola Secundária Quinta das Palmeiras, Covihla
      • Maďarsko-španielske bilingválne gymnázium Kispesti Károlyi Mihály, Budapest

      Dorozumievací a komunikačný jazyk: španielsky jazyk

      3. fáza medzinárodného projektu ERAZMUS+ bola v réžii nášho gymnázia. Učitelia a žiaci bilingválnej slovensko-španielskej sekcie pripravili bohatý a zaujímavý program, ktorý nadchol všetkých prítomných. Účastníci projektu obdivovali nielen krásy východoslovenského regiónu, ale spoznávali aj našu slovenskú kultúru, kuchyňu a tradície. Zároveň participovali na niektorých aktivitách v rámci Dní španielskej kultúry.
      Navštívené krásy Východného Slovenska a jeho vodného bohatstva boli dôkladne zdokumentované a zaznamenané na webe, tzv. „Digitálnej mape“. Príjemným bonusom navyše bolo upevňovanie priateľstiev, ktoré sa zrodili vďaka tejto medzinárodnej spolupráci.

      V poradí 4. cirkulácia projektu ERAZMUS+ bude v apríli 2020 v Portugalsku.

     • Naši študenti zaujali, napísal o nich Korzár!

     • "Vyše 600 študentov zabávalo návštevníkov Košíc živými sochami a atrakciami", takýmto titulkom uviedli noviny článok, ktorého text si môžete prečítať na nižššie uvedenom odkaze.

      Čítajte viac: https://kosice.korzar.sme.sk/

     • Košická "La Rambla" 2019

     • 14. ročník Dní španielskej kultúry vo štvrok 3. októbra 2019 sa ukutočnila prezentácia študentov nášho Gymnázia na Hlavnej ulici v Košiciach.

      Fotografie: Archív Kancelárie primátora mesta Košice

     • Cezpoľný beh

     • Naše dievčatá dosiahli na prvej súťaži stredných škôl v tomto šk. roku vynikajúce výsledky. V regionálnom kole  - 20. 9. 2019 si vybojovala zlatú medailu Sandra Ivanková, družstvo strieborné medaily. 

      V krajskom kole - 30. 9. 2019 Sandra skončila na 2. mieste, družstvo získalo 3. miesto. Dievčatá Ivanková Sandra - 3. C, Sálová Alexandra - 5. SB, Sviteková Sophia - 5. SB, Mihaličová Simona - 1. SB bojovali na ťažkom rozmočenom teréne a siahli si až na dno svojich síl.

      Blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy!

      WJ

    • Licenčná známka ISIC preukazu 09/2020
     • Licenčná známka ISIC preukazu 09/2020

     • 30.9. skončila licenčná platnosť tých preukazov ISIC, ktoré nemajú označenie (známku) 09/2020.

      Na našej škole si zatiaľ predlžilo platnosť preukazu 315 žiakov, ale ešte 190 žiakov nemá uhradený členský príspevok (kúpenú známku ISIC) a nemôže ďalej využívať výhody preukazu a členstva v medzinárodnom združení ISIC.

      Cez školu je možné známky objednať do konca októbra 2019

      Potom si budú môcť žiaci objednať známku len samostatne cez www.objednaj-preukaz.sk aj s poštovným 2,80€ navyše.

      Preto je pre žiakov výhodnejšie objednávať známky cez školu.

    • Oxford University Press Pretesting Research
     • Oxford University Press Pretesting Research

     • Od školského roka 2019/2020 sa stala naša škola partnerom programu Oxford University Press Pretesting Research, ktorý zahŕňa 450 škôl v 70 krajinách.

      Ako prví sa zapojili žiaci bilingválnej anglickej tretej AA triedy. Na najvyššej možnej úrovni C2 dosiahli v testovaní posluchu a používania jazyka priemernú úspešnosť 57%, čo svedčí o ich talente, vedomostiach aj usilovnom štúdiu anglického jazyka.

      Tešíme sa z dosiahnutého výsledku a želáme im veľa ďalších úspechov.

    • Exhibičná debata
     • Exhibičná debata

     • Majú to ženy vo vzťahu ľahšie ako muži?

      Podnetnú debatu na túto tému zviedli medzi sebou exhibične dva debatné tímy, ktoré tvorili členovia debatných klubov z viacerých košických gymnázií - z Gymnázia, Park mládeže, Šrobárova, Poštová a Gymnázia sv. Edity Steinovej.

      Ťažko posúdiť, ktorý tím argumentoval presvedčivejšie, no isté je, že exhibičná debata určite presvedčila viacerých z prítomných divákov (ktorých bolo viac ako 120) z radov našich žiakov, aby sa pridali do debatného klubu a možno už o rok v septembri budú oni predvádzať debatu ďalším potencionálnym členom.