• Kultúrno-poznávací zájazd do Španielska II.

     • Na našej škole je neodmysliteľnou tradíciou pre žiakov prvého ročníka bilingválneho štúdia kultúrno-poznávací zájazd do Španielska. V školskom roku 2017/2018 vedenie školy umožnilo aj žiakom z druhého a tretieho ročníka klasického a bilingválneho štúdia absolvovať zájazd do Španielska.

      V dňoch 16. – 27.6.2018 sa 50 žiakov zúčastnilo dlho očakávaného zájazdu, ktorý mal bohatý program nie len na spoznávanie nepoznaného ale aj na zábavu, množstvo neopakovateľných zážitkov a spomienok.

      A na čo všetko sa žiaci mohli tešiť?

      • Francúzsko –     Ezé – Parfuméria Fragonard (exkurzia) so sprievodkyňou

      Monaco

      • FIGUERES – Theatro - Múseo de Salvador Dalí
      • BLANES – Jardín botánico Marimurtra
      • MONTSERRAT – Benediktínsky kláštor – omša + zbor
      • PARC AQUÁTIC – Marineland + delfinárium
      • BARCELONA 1: 1. Výhliadka na Montjuic

      2. Sagrada Família

      3. Casa Mila (La Pedrera)

      4. Parq Qüell

      • TARRAGONA – Port Aventura – zábavný park
      • BARCELONA 2: 1. Las Ramblas

      2. FUENTE MAGICA (večerné fontány)

      • Taliansko – BENÁTKY

      Okrem toho, čo mohli vidieť, zažiť a spoznať, dôležitejšie bolo overiť si svoje komunikačné schopnosti, rozprávať jazykmi, ktorým venovali počas školského roka množstvo času.

      Program a organizačné zabezpečenie zájazdu pripravila Mgr. Iveta Nemcová.

      Pedagogický dozor zabezpečovali: RNDr. Zuzana Furárová a p. Marina Gribushina

    • Kultúrno-poznávací zájazd do Španielska
     • Kultúrno-poznávací zájazd do Španielska

     • Aj tento rok naši bilingválni prváci zo španielskej sekcie svoje ročné snaženie zavŕšili zájazdom, na ktorom chceli spoznať svoju druhú vlasť. 1. SA a 1. SB si svoje jazykové vedomosti vyskúšali v praxi. Výlet do Španielska v termíne 14. 6. – 22. 6. 2018 absolvovali v hojnom počte, a tak sa vzájomne  medzi sebou lepšie spoznali.

      Na cestu za dobrodružstvom sa vybrali najprv vlakom a potom z bratislavského letiska lietadlom. Ich cieľovou destináciou bol juh Španielska – letovisko blízko Málagy – Torremolinos. Španielčinu si precvičili dokonale, a to nielen na pláži ale aj počas fakultatívnych výletov. Navštívili rôzne historické miesta – mesto Granada a nezabudnuteľnú Alhambru, Málagu a múzeum Pabla Picassa, v ktorom videli aj diela slávneho Andyho Warhola a tiež jeden deň strávili v Anglicku – navštívili Gibraltár, z ktorého sa pozreli až do ďalekej Afriky.

      Výlet plný zážitkov, ktorý trval 9 dní, ubehol veľmi rýchlo, ale spomienky a zážitky, ktoré spolu prežili, ich budú spájať už navždy.

    • Trip to England
     • Trip to England

     • Our English bilingual section students attended England after completing their year finals with flying colours. We travelled around 4,800 kilometres. Rich in memories, may this trip remain in their hearts for long.

      Študenti našej anglickej bilingválnej sekcie navštívili po úspešnom zložení ročníkových skúšok Anglicko. Precestovali sme okolo 4.800 kilometrov. Kiež im nadlho zostanú pekné spomienky na tento výlet.

      Hodnotenie zájazdu si môžete prečítať tu:

    • Plavecký kurz - Primorsko 2018
     • Plavecký kurz - Primorsko 2018

     • V dňoch od 17.6. 2018 do 24.6.2018 sa naši druháci zúčastnili plaveckého výcviku v Bulharsku v mestečku Primorsko. Malé mestečko poskytovalo možnosť zdokonaliť sa v plávaní na Severnej a Južnej pláži a hotel Belvedere mal k dispozícii aj bazén. Okrem každodenného plávania v mori a v bazéne niektorí žiaci navštívili aj mestečko Sozopol opradené rybárskou históriou, ktoré je zaradené k pamiatkam UNESCO.

      Celý výcvik študentov sa niesol v znamení rôznych súťaží, či už vo vode alebo na piesku. Víťazi si odniesli diplomy a malé pozornosti. Veríme, že študenti aj učitelia si priniesli so sebou milé a príjemné spomienky. Fotogaléria

     • KRAJSKÉ KOLO SOČ

     • Krajské kolo sa konalo 6. apríla 2018 v SPŠ dopravnej na Hlavnej ulici v Košiciach. Z našej školy sa na ňom zúčastnilo 11 žiakov, ktorí postúpila zo školského alebo z obvodného kola, ktoré sa konalo 16. 3. 2018 na Gymnáziu Dneperská v Košiciach.

      Zoznam súťažiacich žiakov:

      Nina Majorošová, III.SA

      Adam Dvořák, III.SB

      Viktória Horňáková, III.A

      Gabriela Jobbágyová, III.A

      Lea Zelizňáková, III.SA

      Viktória Divoková, III.C

      Filip Kucka, III.SA

      Matej Bakši, II.SA

      Miriam Šuranová, III.SA

      Lesia Schreiberová, III.SA

      Michal Stričko, III.A

       

      Úspech v krajskom kole dosiahli:

      Adam Dvořák s prácou Valcovne3. miesto v odbore č. 16 pod vedením Mgr. Šoltysovej

      Gabriela Jobbágyová s prácou Ovplyvnení davom2. miesto v odbore č. 17 pod vedením Mgr. Tomkovej, Mgr. Krajcárovej a Mgr. Škárovej. Táto žiačka postúpila do celoslovenského kola, kde sa neumiestnila.

     • Hra LOGIK

     • V tomto školskom roku sa vo finále internej súťaže predmetovej komisie matematiky (M-I-G-TV) v hre LOGIK stretli Sabínka Répašová s Jaroslavom Majcherom z II.C a Matej Bakši s Róbertom Fričom z II.SA. Blahoželáme.

    • Rozlúčka s maturantmi
     • Rozlúčka s maturantmi

     • Piatok, 11. máj 2018, sa na našej škole niesol v duchu slovenských ľudových tradícii. Do sveta sme vyprevadili našich maturantov, tak ako sa slovenské rodiny v minulosti lúčili so svojimi blízkymi. Celé to začalo postavením mája a pompéznym sprievodom, na čele ktorého išli tretiaci v slovenských ľudových krojoch. Za zvuku veselých tónov ľudových piesní sme našich maturantov privítali chlebom a soľou v telocvični, ktorá sa na chvíľu premenila na tradičnú slovenskú izbu.

      Lúčenie znamená aj spomínanie. Na zážitky maturantov si zaspomínali tancom, spevom, slovom triedy: III.A, III.B, III.C, IV.SA a IV. SB, a veru bolo na čo spomínať.  Pri spomínaní nechýbala ani živá hudba – naša školská kapela.  Výslužka, ktorá je spomienkou na čas strávený v kruhu našej školskej rodiny, má maturantom spríjemniť prvé kroky v novej etape života. Milým slovom a prianím všetkého najlepšieho našich štvrtákov a piatakov do sveta vyprevadila aj naša pani riaditeľka, ktorá zároveň tých najlepších ocenila pamätnou medailou a ďakovným listom.  Veľa šťastia, v šírom svete, naši maturanti.

      Atmosféru z celej akcie nám pripomínajú aj fotografie album1 a album2.

    • Nulté stretnutie absolventov školy
     • Nulté stretnutie absolventov školy

     •  

      Študentská firma Espoco, JA firma v spolupráci so školou Gymnázium, Park mládeže 5, Košice Vás srdečne pozýva na nulté stretnutie absolventov Gymnázia, Park mládeže 5, Košice (Gymnázium, Šaca), ktoré sa uskutoční 9. júna.2018 (sobota) ​​v čase od 14:00 do 20:00 v priestoroch školy, na adrese Park mládeže 5, Košice - Mier. V cene vstupného v hodnote 10,00 €  je zahrnuté aj občerstvenie.

      Na adrese: https://goo.gl/forms/rS9SPqP8NIHMKg6E3 nájdete prihlášku. Po jej vyplnení, Vám bude zaslaný informačný email s číslom účtu, na ktorý zaplatíte vstupné (10,00 €). Až po obdržaní platby sa Vaša prihláška na stretnutie absolventov stane záväznou.  Vstupné je možné uhradiť do 4. 6. 2018. Prihlášku je možné stornovať do 4. 6. 2018. Po tomto termíne Vám vstupné nebudeme môcť vrátiť.

      Informujte svojich spolužiakov zo strednej školy o tejto akcii. Tešíme sa na stretnutie s vami.

      Organizáciu akcie zabezpečuje študentská firma Espoco, JA firma pri Gymnáziu, Park mládeže 5 Košice v spolupráci so školou Gymnázium, Park mládeže 5, Košice.

      Plagát k akcii si môžete pozrieť (stiahnuť) kliknutím na tento text.

      S pozdravom,

      Radka Čaplárová,
      prezidentka študentskej firmy Espoco, JA firma.
      Park mládeže 5, Košice
      espoco.jafirma@gmail.com

     • Dni hispánskej kultúry

     • Tento rok sa naša škola podieľala na organizácii 10. ročníka dní hispánskej kultúry. Bližšie info =tu=

    • DEŇ EURÓPY
     • DEŇ EURÓPY

     • Čo by bola Európa bez Španielska? Bez slnka, hudby a zábavy, temperamentu, bezstarostnosti a smiechu? Rovnako si už účastníci a organizátori tradičného podujatia Deň Európy, ktoré sa tento rok konalo 4. 5. 2018 na Hlavnej ulici, nevedia predstaviť, že by sa naša škola so svojím španielskym vkladom nezapojila do týchto osláv.

      Program našich žiakov navodil na pódiu pri Dolnej bráne, rovnako ako naša škola, najskôr typickú slovenskú, potom prostredníctvom tanca a spevu anglickú a napokon španielsku atmosféru a zároveň pripomenul Košičanom našu školu. Zazneli slovenské, anglické aj španielske piesne, vystúpili naši speváci a hudobníci, videli sme folklór, anglický waltz aj temperamentné flamenco. Veríme, že sa naše vystúpenie páčilo, veď bolo o to emotívnejšie, že pre viacerých účinkujúcich to bolo ich rozlúčkové vystúpenie pre našu školu.

      Tak teda – 

                               ADIÓS!