• 2012/13

    • Súťaž oddielov prvej pomoci košických stredných škôl

      

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Súťaž oddielov prvej pomoci košických stredných škôl.

     Územný spolok Červeného kríža v Košiciach za súčinnosti s Miestnym spolkom ČK pri GPM usporiadal 6.6.2013 súťaž oddielov prvej pomoci košických stredných škôl v priestoroch našej školy. Naš oddiel sa z jedenástich družstiev umiestnil na 3.mieste. Kto sú tí záchranári? Kapitán Ján Baláž 3B, Dominika Fritzová 4SA, Stanislava Demeterová 3SA, Katarína Bačišinová 3D , Kristína Benkeová 3C, Kristína Mikolajová 1SB. 

     Interné matematické súťaže

      

     Predmetová komisia matematiky

     každoročne usporiadava pre žiakov našej školy interné matematické súťaže, z ktorých jedna sa uskutočnila v júni. S jej úlohami si najlepšie poradili

     Robo Ondica, Mirka Kleinová a Ivka Macháčová z II. B

     a Dávid Kuhl, Daniel Ďurišin, Pavol Imrich a Ivka Papcunová z I.A.

      

     Športové úspechy

      

     Rok 2013 je pre našu školu vo viacerých smeroch úspešný. V športe je obzvlášť výnimočný . stredných škôl za východoslovenský kraj. Ľudmila potešila seba aj nás a priniesla na záver jej štúdia na tejto škole titul Majsterka Slovenska SŠ v orientačnom behu. Ľudmile Sokolovej prajeme veľa športových aj študijných úspechov v budúcnosti .

      

     Grécko Comenius

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Grécko Comenius.

     Comenius program GRÉCKO z pohľadu študentov:

     Po dlhej, takmer 10 hodinovej ceste to bolo konečne tu. Dorazili sme na letisko v Aténach. Metrom sme sa odviezli do hotela, kde som bola ubytovaná nasledujúcich päť dní. Keďže sme mali voľno až do večera, tak sme sa rozhodli trochu preskúmať blízke miesta hotela v Aténach.

     Na ďalší deň sme sa všetci stretli na spoločnej večeri v taverne. Ochutnala som tradičné grécke jedlá a stretla sa so svojimi starými priateľmi ešte z predchádzajúceho stretnutia v Chorvátsku. Najedení a vyspatí sme boli ráno v škole rozdelení do skupín. Ja osobne som na mala na prvých dvoch hodinám  výuku typických gréckych tancov. Naučila som sa minimálne 4 tance! Na ďalšej hodine každá krajina učila svoje typické, ľudové tance všetkých účastníkov stretnutia. Na výučbe typického slovenského tanca som sa podieľala ja a moje 4 spolužiačky. Po obede v škole sme sa všetci vybrali na menšiu historickú obhliadku. Navštívili sme jednu z najznámejších pamiatok Atén – Acropolis a tiež jeho múzeum.

     V štvrtok skoro ráno nás čakal pred hotelom autobus. Celodenná túra mi priniesla pekné zážitky a poznatky z amfiteátru a prístavného mesta Nafplio. Po návrate do Atén sme mali 2 hodiny času na prípravu do divadla. Koncert klasickej hudby bol trochu vyčerpávajúci na sústredenie sa po takom dlhom celodennom výlete ale aj ukľudňujúci.

     V piatok ráno sme sa zasa stretli všetci spolu v škole a opäť nás rozdelili. Ja a moje tri spolužiačky sme pracovali na tvorbe slovenského plagátu, kde sme nalepili naše fotky na zdokumentovanie zážitkov z celého programu Comenius. Teraz visí v ich škole na stene vedľa ostatných. Po obede v škole sme mali opäť niečo nové. Prezentácia Portugalcov, kde nám spievali a hrali svoju tradičnú hudobnú tvorbu. Nasledujúce dve hodiny prebiehala náučná hra a o životnom prostredí. A po voľnom čase tu bolo záverečné vystúpenie. Premietli nám krásnu prezentáciu všetkých krajín, ktoré sú zapojené v programe Comenius. Za ňou účastníci programu spievali piesne typické pre svoje krajiny a potom sme spievali  poslednú záverečnú pieseň, kde sa všetci študenti stretli na pódiu. Po skončení predstavenia nás vonku čakali ochutnávky národných kuchýň a záverečná diskotéka.

     Myslím, že tento program mal zmysel a pobyt v Grécku mi umožnil bližšie spoznať kultúru tejto krajiny.

     Henrieta Maciková 3.A

     ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     Ja ako študentka gymnázia na ulici Park mládeže 5 v Košiciach, som mala možnosť zúčastniť sa tohto projektu COMENIUS a takisto byť súčasťou záverečnej medzinárodnej návštevy v gréckych Aténach.

     Návšteva prebiehala v dňoch 8.-13.4.2013, do Atén sme cestovali autobusom najprv do Viedne, odtiaľ lietadlom priamo do Atén. V Aténach sme sa prepravovali metrom alebo vopred pripraveným autobusom, čo považujem za pozitívne. Časť z nás bývala v hoteli, ktorý nemôžem hodnotiť nejak negatívne, jediné, čo by som možno vytkla, je štvrť, v ktorej bol umiestnený, keďže ako sme neskôr zistili, v blízkosti boli nebezpečnejšie štvrte Atén, ale to zas nie je náplňou tohto projektu.

     Prvý deň sme mali možnosť spoznávať pekné stránky Atén, čo bola určite pešia zóna centra a v nej množstvo obchodov. Mali sme čas na nákupy a takisto sme navštívili krásne záhrady v okolí budovy Parlamentu. Druhý deň už patril návšteve školy. Privítali nás veľmi milo. Každý mal svoj vopred určený program, kedy sme boli rozdelení do skupín a každá sa venovala inej činnosti. Veľmi sa páčila hodina gréckych tancov, na ktorej sme sa všetci zabavili a samozrejme niečo nové naučili. V ten istý deň sme si šli prezrieť moderné múzeum pod Akropolou a následne aj samotnú Akropolu, z ktorej sme boli všetci unesení. Deň sme ukončili medzinárodnou večerou, kde nám Gréci predstavili svoje národné jedlá. Nasledujúce dni patrili výletu po Grécku- Epidavros, Naflion, Mykény. Tento výlet nás iste obohatil. Vo večerných hodinách bol na programe koncert v Megarone, ktorý mi vyrazil dych a bola som veľmi rada, že sme sa tam dostali. Vieme, že zohnať lístky na takýto koncert je dosť ťažké. Ďalší deň sme sa vrátili späť do školy a venovali sa skupinovým aktivitám. Tento deň bol úžasný, pretože som mala možnosť byť na hodine dirigovania školského orchestra, čo ma ohromilo a poobedňajšia aktivita patrila gréckej poézii v súvislosti s vytváraním koláže. Hodina bola veľmi zábavná, energická a viedla ju sympatická grécka učiteľka. Poobede mali koncert naši portugalskí priatelia s ich tradičnou skupinou. Neskôr sme v parku hrali spoločenskú hru a vo večerných hodinách sa uskutočnil záverečný koncert všetkých zúčastnených krajín. Po koncerte bolo pre nás pripravené typické grécke jedlo a diskotéka. Všetkým nám bolo super a ani sme sa nechceli rozlúčiť, pretože sme vedeli, že to je už posledná možnosť byť spolu v rámci projektu. Oceňujem aj starostlivosť gréckych študentov. Stále ich zaujímalo, či je všetko v poriadku. Snažili sa nám pomôcť, či dať nejaké informácie, keď sme to potrebovali. Či už to bola celková atmosféra týchto dní alebo pohostinnosť Grékov, to všetko sa podpísalo na tom, že sme sa v Aténach cítili príjemne.

     Projekt COMENIUS bol pre mňa skvelou skúsenosťou a musím povedať, že naplnil to, o čom vlastne bol: Linking up cultures. Môžem 100%tne povedať, že sa naše kultúry prepojili. Zistili sme veľa nového o druhých krajinách. Na chvíľu sme sa stali súčasťou ich kultúr a v neposlednom rade sme si našli nových kamarátov a spoznali skvelých ľudí. Ďakujem za tento projekt. Ďakujem, že som vôbec mohla byť zahrnutá v tomto projekte. A ak by som mala možnosť ísť do toho alebo podobného projektu ešte raz, určite ju využijem.

     Alena Pástorová

     ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     V projekte Comenius pri návšteve Gréckych Atén v dňoch 8. až 13. apríla 2013, som mala možnosť bývať v rodine. Najprv som si myslela, že to nebude to práve orechové, avšak "Nehovor hop kým nepreskočíš". Toto motto sa premenilo v skutočnosť už počas prvého dňa v mojej hostiteľskej rodine. Rodina bola nesmierne priateľská, milá a zdvorilá. Vrelo odporúčam každému, kto sa niekedy do takéhoto projektu zapojí, bývanie v rodine. Vďaka nej som bola nútená zapájať svoju angličtinu, starať sa o seba, komunikovať v cudzom jazyku, prispôsobiť sa inému životnému štýlu atď. Bol to neskutočný zážitok, pretože ma moja hostiteľská rodina vzala aj do školy, na nákup, na večeru, jednoducho som žila ich život, ktorý sa mi nesmierne páčil. Toto všetko by sa nestalo ak by neoblo projektu Comenius, a preto som vďačná, že som mohla byť jeho súčasťou. Dvihol mi sebavedomie v angličtine, dal mi do života priateľov, nové možnosti, zážitky, ukázal mi samostatný život v zahraničí a dozvedela som sa mnoho o iných kultúrach, čo tiež obohatilo môj život. Atény boli skvele organizované gréckymi študentmi a učiteľmi a program bol zaujímavý. 

     Zaujímavé na Projekte bolo taktiež byť hostiteľskou rodinou. Ubytovala som doma študentky z Chorvátska a Portugalska. Bolo zaujímavé starať sa o nich a vymýšľať im program. Páčilo sa mi to, no bolo to nesmierne vyčerpávajúce. Mojou úlohou v Projekte Comenius bol v Tureckej Ankare spev slovenskej ľudovej piesne, na Slovensku nesmierne zážitková divadelná hra Rómeo a Júlia, kde som hrala Benvolia a v Gréckych Aténach som sa zúčastnila na mnohých aktivitách od tancovania gréckych tancov, cez spev, účasti na vyučovaní atď. Dalo mi to najmä skúsenosti a všeobecný prehľad o inej kultúre, inom zmýšľaní, iných tradíciách a zvykoch. Som za to vďačná. 

     Na projekte Comenius som sa zúčastnila a to konkrétne pobytom v Tureckej Ankare a Gréckych Aténach. Projekt mi dal veľa zážitkov, skúseností a v neposlednom rade zlepšil moju angličtinu o veľký krok vpred. Na pobyte v Turecku sa mi najviac páčil hotel a škola, v ktorej som zažila nesmierne veľa zážitkov vďaka naturelu tureckých žiakov. Najmä tých mladších. Taktiež som spoznala veľa zaujímavých pamiatok. Angličtina sa mi tam nelepšila tak ako v Grécku a to najmä z toho dôvodu, že sme bývali v hoteli a nie v rodinách. Avšak aj hotel mal svoje čaro. Grécke Atény boli uzatvorenie celého projektu a úprimne si neviem predstaviť lepšie ukončenie. Organizácia bola skvelá, program zaujímavý, hostiteľské rodiny priateľské a celkový dojem bol pozitívny. Myslím, že projekt Comenius otvára študentom mnoho možností, či už v spoznávaní kultúry, jazyka alebo nových priateľov.  

     Kamila Čopová, III.A

     Bardejov

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Bardejov.

     Výlet ocenených študentov za šk. rok 2012/2013 sa uskutočnil na Slnečnom majeri v Stebnickej hute neďaleko Bardejova. 1. mája sme sa stretli o 7:45 a išli sme do Bardejova, kde sme si pozreli námestie a prešli sme sa po hradbách. Potom sme išli na Slnečný majer, kde sme jazdili na koni a mohli sme ísť do krytého bazéna /bol dosť malý/. Večer sme sa poprechádzali po okolí. Druhý deň 2. mája sme doobedu využili možnosť jazdy na koňoch, alebo sme len tak oddychovali a po obede sme išli do Bardejovských kúpeľov kde sme si prezreli Skanzen a ochutnali liečivý i hlavný prameň. Do Košíc sme prišli o 16:45.

     Liga proti rakovine

     Pozrite si poďakovanie pre našu školu..

      

     Činnosť miestneho spolku Slovenského Červeného kríža na našej škole

      

          Slovenský Červený kríž je súčasťou Medzinárodného hnutia Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Červený kríž pôsobí v 186 krajinách sveta v humanitárnej oblasti  a takmer v každej  krajine sa zapája aj  mládež.

           Aj na našej škole pracuje  miestny spolok  Slovenského Červeného kríža. Má  približne   25 členov, medzi ktorými je vedenie školy, profesori i žiaci.  Do spolku Červeného kríža sa môže prihlásiť každý, kto rád pomáha. Členstvo v Červenom kríži je na  báze dobrovoľníctva.  Činnosť Červeného kríža na našej škole je bohatá.  Z množstva aktivít spomeniem  aspoň niektoré.  Každoročne sa zúčastňujeme  na účelových cvičeniach na základných a stredných školách, kde školíme   žiakov   ako správne  podávať prvú pomoc. Podporujeme  dobrovoľné darcovstvo krvi  prostredníctvom  kampane Valentínska kvapka krvi a Študentská kvapka krvi. Pomáhame pri verejných zbierkach  Lienka pomoci a Deň narcisov. Každoročne sa zúčastňujeme súťaže Družstiev  prvej pomoci mládeže, kde  naša škola už viackrát  obsadila popredné  miesta /.2008 -3.miesto, r.2009-2010  - 1.miesto....../.

     Ak teda máš chuť   pracovať a pomáhať či zachraňovať ľudské životy ,  pridaj sa k nám.

     Deň bez stresu

     V piatok 26.4.2013 sa uskutoční na našej škole aktivita s názvom Deň bez stresu. Myšlienka tohoto dňa je symbolická. Vedeli ste, že Apríl je Mesiacom uvedomenia si stresu? Peer aktivisti našej školy sa takouto formou snažia poukázať na to, čo je to stres a čo sa s ním dá urobiť? Takže, čo s tým urobíme v piatok na našej škole my?:

     1. Viete si predstaviť, že jeden deň sa na vyučovacích hodinách nebude vôbec skúšať?

     2. Chcete zažiť vyučovanie trochu inak? Spolu s učiteľmi sa budete spolupodieľať na zážitkovom vyučovaní a spoločne tak zvládať stres inou - možno "menej stresujúcou" formou. Obojstrannej aktivite sa medze nekladú! Pasivita sa nepripúšťa! Bližšie informácie Vám poskytnú sami
     učitelia.

     3. Chcete sa zapojiť aj do súťaží? Pripravili sme pre Vás jednu súťaž a jednu anketu.

     Súťaž o najoriginálnejší poster na tému Čo je stres a čo ho spôsobuje? sa uskutoční na prvých troch vyučovacích hodinách. Záujemcovia

     sa zapíšte individuálne alebo v dvoj až troj-členných tímoch na dvere kabinetu č.262 u Mgr. Kišeľákovej najneskôr do štvrtka 25.4.2013 do 14.00! Počet súťažiacich je obmedzený, max. 26. Miesto konania sa upresní na hlavnej nástenke vo vestibule školy. Vytvorené postery budú vystavené pri Internetovej kaviarni v pavilóne A a študenti našej školy budú môcť hlasovať o ten najoriginálnejší. Výhercovia budú samozrejme odmenení drobnými cenami.

     Anonymná anketa na tému Čo ma na škole stresuje najviac? sa uskutoční pri bufete našej školy, kde nájdete aj anketové lístky, ktoré vyplníte a vhodíte do pripravenej krabice. Výsledky ankety sa včas dozviete! Buďte úprimní, ale hlavne slušní!

     Poslednou sprievodnou aktivitou, ktorá sa bude týkať iba štyroch vybraných tried budú zážitkové aktivity s odborníkmi z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva v Košiciach, a to na 4. a 5. vyučovacej hodine. Bližšie informácie sa dozviete od svojich triednych učiteľov!

     POZNANIE NIE JE NUDA!
     ANI V PIATOK NEBUDE NUDA, AK AKTÍVNE A S ÚSMEVOM PODPORÍTE TÚTO AKCIU!
     Mgr. Viera Kišeľáková - koordinátorka prevencie

      

     Festival španielskych divadiel

      

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Festival spanielskych divadiel.
     22.04.2013 13:38

              

                  Naše gymnázium bolo v čase od 15. – 19. apríla 2013 súčasťou organizačného tímu, ktorý pripravil a zrealizoval udalosť v Košiciach doteraz neznámu - Európsky festival školského divadla v španielčine. Tento festival každý rok spája mladých ľudí z ôsmich krajín strednej a východnej Európy (Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Španielsko), v ktorých v spolupráci s ministerstvami školstva príslušných krajín existuje program bilingválnych sekcií španielskeho Ministerstva školstva, kultúry a športu. Sme radi, že sme mohli byť súčasťou takého výnimočného projektu a nebojíme sa povedať, že bol výnimočný aj vďaka aktivite a kreatívnosti našich učiteľov a žiakov. Bol to 5-dňový maratón divadelných predstavení a iných spoločenských aj kultúrnych aktivít, ktoré sme pripravili pre účastníkov festivalu práve na pôde našej školy.

     Festival sa na Slovensku sa uskutočnil po druhýkrát a v roku 2013 v Košiciach to už bol jeho 20. ročník. Vzhľadom na charakter tohto festivalu bol projekt Košice 2013 veľmi vhodným miestom na jeho uskutočnenie a privítanie 14 divadelných skupín celkovo so 160 mladými hercami. Organizátorom festivalu bolo Ministerstvo školstva, kultúry a športu Španielskeho kráľovstva – Veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva v SR a, samozrejme, Gymnázium so slovensko-španielskou bilingválnou sekciou Park mládeže v Košiciach.

     Medzi 14 divadelnými súbormi sa so svojím predstavením predstavili aj naši študenti z bilingválnej sekcie, ktorí celý festival v podstate otvorili a zožali naozaj výnimočný úspech. Sme na nich patrične hrdí. Ich predstaveniu predchádzal slávnostný otvárací ceremoniál v Štátnom divadle v Košiciach, ktorý svojou účasťou poctili nielen významní účinkujúci (Morenito de Triana, Virginia Delgado, Jaroslav Dvorský, Júlia Grejtáková, Peter Pačut, FS Viganček, FS Borievka), ale aj vážení hostia (veľvyslanec Španielskeho kráľovstva v SR Félix Valdés, pridelenec pre vzdelávanie pri Veľvyslanectve Španielskeho kráľovstva v SR Luis Pardiňas Béjar).

     Veríme, že sme pre všetkých účastníkov festivalu pripravili krásny a nezabudnuteľný týždeň a že nás rovnako vrúcne privítajú už na budúci rok v bulharskej Sofii. Naši divadelníci sa po prázdninách pustia do novej divadelnej hry, s ktorou sa tam predstavia.

      

     Majsterky Slovenska v bedmintone

      

     V stredu 3.4.2013 sa začali v Prešove M SR v bedmintone SŠ. Našu školu reprezentovalo družstvo dievčat – tretiačka Petra Korpová a prváčka Katarína  Šariščanová, ktoré postúpili z  krajského kola na  M SR z prvého miesta. Od prvého zápasu bojovali a bili sa o každú operenú loptičku. Že sú jedničky to  dokázali  aj v štvrtok 4.4.2013 vo finálovom kole  družstvu dievčat z Hnúšte, nad ktorými vyhrali 2:1 a stali sa majsterkami Slovenska.  Dievčatkám gratulujeme, tešíme sa s nimi, aj z nich a budeme sledovať ich kariéru  naďalej.

       

     Napísali o nás

     http://kosice.korzar.sme.sk/c/6749273/do-kosickeho-divadla-prislo-125-ludi-darovat-krv.html

     http://viajes.es.msn.com/recomendaciones/cinco-razones-para-viajar-a-kosice#image=7

     Celoštátne kolo olympiády v anglickom jazyku v šk. roku 2012/2013

     27.marca 2013 sa konalo v Bratislave celoštátne kolo olympiády v anglickom jazyku, na ktorom sme mali nášho zástupcu – víťaza krajského  kola v kategórii  2A (študenti 1. a 2. roč.) Róberta  Selveka   z 2.SA triedy.

     Umiestnenie nášho študenta na celoštátnom kole: Róbert  Selvek  obsadil na celoštátnom kole  štvrté miesto.

      

     Ukončenie I.polroku v školskom roku 2012/2013

     Dnes (31.1.2013) si študenti našej školy od svojich triednych profesorov prevzali Výpis klasifikácie prospechu, správania a dochádzky za prvý polrok školského roku 2012/2013. Hneď na žiačiatku piatej vyučovacej hodiny sa celá naša GPM rodina stretla v telocvični školy, kde sme si od pani riaditeľky RNDr. Aleby Bobákovej vypočuli súhrné informácie o prospechu a dochádzke žiakov školy. Nakoľko máme na škole vynikajúcich študentov, pedagogická rada sa rozhodla oceniť ich a preto z každej triedy vybrala dvoch študentov, ktorým ako poďakovanie za ich prácu v tomto období pripravila spoločný výlet. 

      Ocenení študenti:

     I.A - Ivana Pacunová, Viktória Pardovičová

     I.B - Jana Kerestúriová, Patrik Lukáč

     I.C - Patrik Lenárt, Ivana Ďurďáková

     I.SA - katarína Plačková, Lukáš Prusák

     I.SB - Martin Fedor, Alica Takáčová

     II.A - Mária Martináková, Lucia Kokuľová

     II.B - Andrea Gavalcová, Anna Deáková

     II.C - Monika Görcsösová, Martina Vangorová

     II.SA - Róbert Selvek, Kristián Lux

     II.SB - Lucia Bogdanovská, Patrícia Berdisová Bačová

     III.A - Jakub Jusko, Adriana Tallová

      III.B - Karin Tóthová, Zuzana Baňasová

     III.C - Alžbeta Butkayová, Ivana Majsniarová

     III.D - Karolína Kislíková, Daniela Sopková

     III.SA - Veronika Absolonová, Júlia Hurníková

     III.SB - Anna Forgáčová, Tamara Krestianková

     IV.A - Ivana Huculová, Barbora Šuranová

     IV.B - Lucia Kočiščáková, Barbora Marcinová

     IV.C - Marcel Vološin, Mária Garančovská

     IV:SA - Andrea Janoščíková, Dominika Fritzová

     IV.SB - Radka Svetozárová, Nguyen Thi Thann Binh

     V.SA - Slavomíra Šterbinská, Dana Vitkovská, V.SB -  Paulína Vargová, Lucia Pizurová

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

     Deň otvorených dverí a účasť na otváracom ceremoniáli EHMK v podaní Gymnázia Park mládeže v Košiciach:

     Jeden deň na GPM KE (Un día en GPM KE)

     Autor videa: Marcel Vološin (IV.C)

      

     Krajské kolo v basketbale dievčat SŠ

      

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Basketbal dievčat.
     30.01.2013 14:14

     V utorok 29.1. 2013  naša škola organizovala krajské kolo v basketbale dievčat SŠ.

     Na turnaji sa zúčastnilo 7 škôl z košického kraja. Naše basketbalistky po urputnom boji vo finále so športovým gymnáziom sa umiestnili na druhom mieste. Nás to aj tak potešilo, dievčatám gratulujeme a ďakujeme im zato, ako úspešne reprezentujú naše gymnázium.

     Olympiáda v španielskom jazyku

     Výsledková listina žiakov v olympiáde v španielskom jazyku: výsledková listina.xls

     Víťazom blahoželame a držíme palce v krajskom kole !

      

      

     Olympiáda v anglickom jazyku pre gymnázia a stredné školy

     Dňa 16. januára 2013 sa uskutočnilo na Gymnáziu sv. Tomáša Akvinského v Košiciach obvodné kolo olympiády v anglickom jazyku pre gymnázia a stredné školy.

     Našu školu reprezentovali dvaja žiaci, ktorí sa umiestnili na prvom mieste v školskom kole:

     v kategórii 2A žiak 2.SA triedy         Róbert Selvek  

     v kategórii 2B žiačka 3.A triedy        Veronika Lofajová

     Obaja žiaci sa zhostili svojej úlohy maximálne zodpovedne a úspešne. Získali v svojej kategórii pekné umiestnenie:

     Róbert Selvek – 1.miesto

     Veronika Lofajová – 3. miesto

     Obom žiakom srdečne blahoželáme.

     Róbert Selvek postupuje do vyššieho – Krajského kola, ktoré sa uskutoční 11. februára 2013, ktorého organizátorom je Gymnázium Poštová 9, Košice.

     Budeme držať päste aby sa mu darilo podobne ako v dvoch predchádzajúcich kolách.

                                                                                                  

     Beseda

              Vo štvrtok 14. marca našu školu navštívil Ján Fifik. Je to spisovateľ, novinár, donedávna mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenska vo Vietname. Prednášal na univerzite v Pekingu. Na svojich cestách po Ázii poznával osudy mnohých ľudí a nadobudol obrovské množstvo skúseností.

                 Na našej škole sa o ne podelil so študentmi III.A, III.SA a III.SB. Jeho rozprávanie študentov zaujalo a pobavilo.

                 Jeho vtipný cestopis Looking Ower The Wall o ázijských krajinách nájdete aj v našej školskej knižnici.

      

        

     Fyzikálna beseda

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Fyzikálna beseda.
     11.03.2013 13:54

     Fotografie z prednášok Branislava Viliama Hakalu ktoré sa konali v rámci hodín fyziky s pani profesorkou Tarabčákovou a Jeníkovou a na hodine chémie s pani profesorkou Čurkovou. Prednášky boli na témy Spektroskopia supernov a Príprava nanočastíc katalyzátorov na báze platiny pre použitie vo vodíkových palivových článkoch pomocou metódy elektrónovej litografie. Uskutočnili sa v dňoch 6. a 7.marca 2013.
     Prednášky zorganizovala študentská spoločnosť ATENDY.

     Zem mnohých tvárí

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Zem mnohých tvárí.
     08.02.2013 09:35

     Dňa 7.2.2012 sa na našej škole uskutočnila aktivita “Zem mnohých tvárí“ v rámci “Enviroprojektu 2012“. Tejto aktivity sa zúčastnili žiaci ZŠ Masarykova a ZŠ Tomášikova v Košiciach.

     Organizátorky akcie Mgr. Erika Görcsösová , Mgr. Gabriela Čurková a študentky III.SB triedy pripravili pre žiakov zaujímavé, poučné aj zábavné aktivity a kvíz z oblasti environmentálnej výchovy.

     Vianočný turnaj vo florbale pred Vianocami?

     Do galérie Florbal boli pridané fotografie.
     21.12.2012 09:35

     Áno, a prečo nie. Dievčatká odohrali turnaj už 17.12. v pondelok v popoludňajších až večerných hodinách.  Na palubovke našej telocvične  sa stretol  výber dievčat s každého ročníka. Bol to boj ročník proti ročníku . Aj keď prváčky boli v početnej prevahe, mal kto striedať a podávali excelentný výkon, nepomohlo im to, chýbala koncovka. Ostal im tretí stupienok. Študentky druhého ročníka sa nevzdávali do posledného potu, ale keď že sú len druháčky držali sa od začiatku druhého stupienka. Tretí ročník to vzdal.  Zato štvrtáčky, tie nastupovali ako  favoritky a nesklamali. 

     Chlapci, prvý až štvrtý ročník, od rannej hodiny /pol ôsmej/ 19.12.12  v stredu  sa potykali s florbalovou hokejkou a loptičkou medzi dvoma bránkami s obrovskou vôľou zvíťaziť. Všetci vieme, že len jeden môže byť víťazom a preto po veľkom boji, vypotením mnoho kvapiek potu, vypití veľa vody, po množstvách emócii / dať gól, dostať gól , skoro dať gól, skoro dostať gól.../ víťazom sa stali chlapci prvého ročníka, na druhom mieste sa umiestnil štvrtý ročník, na treťom – tretí ročník a druhý ročník sa prebojoval na pekné štvrté miesto. 

     OLYMPIÁDA V ANJ

     PK CJ - Anglický jazyk

     V dňoch 11. a 12. decembra 2012 prebiehali na našej škole školské kolá súťaží v anglickom jazyku. 11. decembra to bola olympiáda a nasledujúci deň súťaž v písaní esejí v anglickom jazyku.

     Celkovo sa do súťaží zapojilo viac ako 60 žiakov našej školy.

     OLYMPIÁDA V ANJ

     Na olympiáde museli žiaci preukázať vedomosti presahujúce rámec preberaného učiva. Všetci účastníci museli absolvovať písomnú skúšku, ktorá pozostávala zo štyroch častí:

     1. gramatika,                                      3. počúvanie s porozumením,

     2. slovná zásoba,                                4. čítanie s porozumením.     

     Zvládnuť písomnú časť nebolo jednoduché. Žiaci si overili úroveň svojich znalostí z anglického jazyka po každej stránke. Mnohí zhodnotili, že sú celkom spokojní, ale ak chcú v budúcnosti uspieť, musia pracovať ešte viac.

     Víťazi písomnej časti postúpili do druhého (ústneho) kola. Skúšobná komisia utvorila dvojice, ktoré potom absolvovali ústnu časť zloženú z dvoch úloh:

     1. príbeh podľa obrázka,                    2. rozhovor na zadanú tému.

     Výsledky ukázali, že víťazi oboch kategórií sa o anglický jazyk aktívne zaujímajú a jeho štúdiu sa venujú aj vo voľnom čase a to hlavne čítaním literárnych diel a štúdiom gramatických príručiek. Do obvodného kola, ktoré sa uskutoční 16. 1.2013 na Gymnáziu sv. Tomáša Akvinského v Košiciach, postúpili víťazi z oboch kategórií. Budeme im držať päste!

     ESSAY COMPETITION

     12. decembra sa uskutočnila súťaž v písaní esejí. Všetci účastníci si mohli vybrať z troch tém. Na napísanie textu mali stanovený časový limit. Všetky práce mali veľmi vysokú úroveň a bolo ťažké určiť víťazov. Každá práca bola označená anonymným spôsobom (mala pridelené identifikačné číslo - kód), čím bola zaručená objektívnosť a spravodlivosť pri hodnotení. Do ďalšieho (celoštátneho) kola postúpili práce odsúhlasené trojčlennou porotou.

     Výhercovia nám dajú určite za pravdu, že stálo za to zapojiť sa. Nie každý sa môže na takejto súťaži zúčastniť a len ten najlepší môže vyhrať.

     Všetkým zúčastneným srdečne ďakujeme a výhercom blahoželáme!

     Olympiáda v anglickom jazyku

     11. 12. 2012

     kategória 2A

     poradie

     meno

     počet bodov

     trieda

     1.

     Selvek, Róbert

     62

     II.SA

     2.

     Kollár, Miroslav

     49

     II.A

     3.

     Albertiová, Jana

     45

     I.B

     kategória 2B

     poradie

     meno

     počet bodov

     trieda

     1.

     Lofajová, Veronika

     53,5

     III.A

     2.

     Harvnová, Klaudia

     50

     IV.SA

     3.

     Ondová, Zuzana

     45,5

     IV.A

     English Essay Competition

     12. 12. 2012

     Kategória: JUNIORS

     poradie

     číslo práce

     meno

     trieda

     1.

     9

     Selvek, Róbert

     II.SA

     2.

     3

     Albertiová, Jana

     I.B

     3.

     30

     Bľandová, Viktória

     II.A

     SENIORS

     poradie

     číslo práce

     meno

     trieda

     1.

     29

     Nguyen Thi Thanh, Binh

     IV.SB

     2.

     22

     Tomčová, Lenka

     IV.SA

     3.

     24

     Vitkovská, Dana

     V.SA

     tabulka_sk_kola__2B_VYPLNENA(1).xls

     tabulka_sk_kola_2A_VYPLNENA.xls

      

     Krúžok AE a študentská spoločnosť ATENDY

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria ATENDY.
     14.12.2012 07:46

     V školskom roku 2012/2013 na našej škole vznikla v rámci krúžku Aplikovaná ekonómia, ktorý vedie pán profesor Ing. Albín Sakal, študentská spoločnosť ATENDY. Spoločnosť sa primárne zameriava na reklamnú činnosť prostredníctvom školského televízneho okruhu Togy a školského rádia Park. Ďalej by sa spoločnosť chcela sústrediť na organizovanie stretnutí absolventov našej školy a v neposlednom rade aj na organizovanie besied so zahraničnými lektormi, ktorí pôsobia na našej škole. 

     Vedenie spoločnosti sa zúčastnilo školenia manažmentu
     Členovia spoločnosti Atendy sa zúčastnili na školení o manažmente študentských spoločností. 10.decembra 2012 sme sa stretli v Univerzitnej knižnici Technickej univerzity v Košiciach. Zúčastnili sa 5 zamestnanci a odniesli si veľa dobrých rád do budúcnosti. Získali sme nový uhol pohľadu na prácu manažéra , pričom samotní manažéri firmy AT&T Global Network Services Slovakia a RWE IT Slovakia boli našimi lektormi .

     Zúčastnili sa títo ľudia: Magdaléna Dulová, Andrea Danihelová, Tomáš Falat, Matej Janovčík a Boris Varga.

     „Svet detí sa nás týka. UNICEF“

     V minulom školskom roku sa nám od UNICEF podarilo získať titul Škola priateľská k deťom a tiež poďakovanie za  nadšenie a snahu robiť svet detí lepším. Aj v tomto školskom roku v spolupráci s UNICEF podporujeme svet detí výťažkom z predaja vianočných pohľadníc. Poďakovanie patrí dobrovoľníkom – žiakom našej školy. Predaja vianočných pohľadníc sa aktívne zúčastnili:

     z I.A Čabai, Čuchranová, Ďurišin, Fajerová, Hozová, Ilková, Imrich, Lohaj, Korytko, Kuhl, Novotná, Sceranková, Stanová, Šišková

     z I.B Diheneščíková, Kerestúrová, Kmecová, Mrasková, Vancáková, Verbová

     z I.SA Balážiková, Bubnárová, Červeňáková, Fudor, Kluková, Horňák, Naďová, Plačková, Šebestová, Šoltysová, Terkaničová

     z III.SA Lakatošová, Smrigová, Štubendeková

     z III.SB Jurková, Michalanský, Plačková, Zimániová

     Za prípravu a organizáciu tejto aktivity ďakujeme PaedDr. Krajcárovej, RNDr. Tarabčákovej a RNDr. Plačkovej. Vďaka patrí tiež vedeniu školy a celému pedagogickému zboru za ústretovosť pri realizácii predaja vianočných pohľadníc.

        

     Správna voľba povolania

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Správna voľba povolania.
     13.12.2012 07:37

     V dňoch 9. - 11.12.2012 sa naša škola zúčastnila na WorkShope, vzdelávacej prezentácii stredných škôl "Správna voľba povolania - príležitosť k úspechu", ktorý sa uskutočnil v priestoroch Strednej priemyselnej školy dopravnej v Košiciach. Vzdelávacie prezentácie stredných škôl priniesli všetkým svojim návštevníkom množstvo študijných ponúk a možností. Tohto podujatia sa mala možnosť prezentovať a ponúknuť možnosti štúdia aj naša škola.

     Účasť našej školy organizačne zabezpečila Mgr. Iveta Nemcová so žiakmi II.A triedy

     Pozrite si ako vyzeral Deň boja proti AIDS na našej škole: aids.pdf

      

     Školské kolo Olympiády v anglickom jazyku

     Vyhodnotenie výsledkov školského kola Olympiády v anglickom jazyku konaného dňa 11.12.2012:

     Kategória 2A
     1. miesto Selvek Róbert II.SA
     2. miesto Kollár Miroslav II.A
     3. miesto Albertiová Jana I.B

     Kategória 2B
     1. miesto Lofajová Veronika III.A
     2. miesto Harvanová Klaudia IV.SB
     3. miesto Ondová Zuzana IV.A

     Všetkým študentom ďakujeme za účasť a výhercom srdečne gratulujeme!

      

     Olympiáda v nemeckom jazyku 

      So súťažami a olympiádami sa v posledných dňoch akoby vrece roztrhlo. To je super, aspoň vidíme, akí sú naši študenti šikovní.
     Minulý týždeň súťažili aj nemčinári a hoci ich nie je veľa, podali všetci účastníci výkony na hranici svojich schopností.

     kategória 2A (1. a 2. ročník)
     1. miesto Claudia Gášparová, II.B
     2. miesto Ema Sabolová, III.SB
     3. miesto Laura Fabiánová, II.SA

     kategória 2B (3. a 4. ročník)
     1. miesto Dagmar Čuňová, IV.B
     2. miesto Frederika Kočišová, III.B
     3. miesto Vladimíra Petrušová, III.B

     kategória 2C (nemecky hovoriaci)
     1. miesto Veronika Absolonová, III.SA
     2. miesto Dávid Kuhl, I.A     Srdečne blahoželáme a držíme palce Claudii Gášparovej a Veronike Absolonovej, ktoré nás budú reprezentovať vo vyšších kolách. 

      

      

      

     ŠPANIELSKE VIANOCE

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria ŠPANIELSKE VIANOCE.
     08.12.2012 22:00

     Počas mrazivého mikulášskeho podvečera sa atmosféra na košickej Hlavnej ulici na hodinku zmenila a okoloidúcich rozohrialo a roztancovalo hudobno – tanečné vystúpenie našich študentov. A snáď aj primátorský punč, ktorý v tento večer predávala naša pani riaditeľka Alena Bobáková so svojimi šarmantnými zástupcami. Už tradične sa v rámci Košických Vianoc prezentovala naša škola programom, v ktorom sme Košičanom priblížili španielske a mexické vianočné piesne, zvyky a tradície a ukázali talent našich študentov. Ďakujeme všetkým účinkujúcim, ktorí napriek ukrutnej zime podali strhujúce výkony.

     Rodina kvapiek

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Rodina kvapiek.
     08.12.2012 21:53

     Dňa 4.12.2012 sa na našej škole uskutočnila ďalšia úspešná akcia v rámci " EKOPROJEKTU 2012". "RODINU KVAPIEK" , ako sa aktivita volala, tvorili deti MŠ z obrancov mieru16 , senióri MČ- Sever a študentky III.C triedy nášho gymnázia.Pri tvorbe leporela vládla vynikajúca rodinná ,tvorivá atmosféra.V adventnom čase sme si spoločne uvedomili význam rodiny pre každého z nás. Ďakujeme za ústretovosť vedeniu MŠ aj DS.Organizátorky aktivity Mgr.Gabika Čurková a Mgr.Erika Gorcsosová

     Mikuláš v DSS

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Mikuláš v DSS.
     08.12.2012 21:48

     6. decembra žiaci našej školy navštívili Domov sociálnych služieb na Opatovskej ceste a spríjemnili popoludnie všetkým prítomným. Mikulášsky tím tam bol veľmi očakávaný, veď bolo “Mikuláša“. Klienti DSS Mikulášovi recitovali, spievali tancovali a aj sa s ním porozprávali. Obdarení boli sladkosťami a aj hračkami zo zrealizovanej zbierky na škole.

     Skvelému mikulášskemu tímu – Zuzke Košťanskej, Danke Lehockej, Veronike Lukáčovej a Gitke Mižičovej zo IV.C  a Kristínke Orságovej z V.SA patrí veľká vďaka.

     RNDr. Lýdia Plačková

     Mikuláš zavítal aj k nám

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Mikuláš.
     07.12.2012 09:54

     6. 12. 2012 sa študenti Študentskej školskej rady rozhodli pripomenúť si sviatok svätého Mikuláša aj na našej škole, ale nielen u nás. V spolupráci s vedením školy sa členovia rady prezliekli za Mikulášov, čertov, anjelov a počas veľkej prestávky obdarúvali malou pozornosťou všetkých spolužiakov, ale aj zamestnancov školy, v duchu dodržania tradície a odkazu svätého Mikuláša. Počas celej akcie nám zo školského rozhlasu zneli melódie vianočných kolied, ktorými sme si v našich srdciach navodili predvianočnú atmosféru. Keďže svätý Mikuláš nepomáhal len svojím blízkym, ale každému koho stretol, rozhodli sa naši študenti, v tento deň, potešiť detičky z neďalekej materskej škôlky a tiež aj klientov z DSS.

     Atmosféru zo spomínaného dňa si môžete vychutnať aj prostredníctvom fotodokumentácie.

     Matematická súťaž 

     Predmetová komisia MIG - TEV už niekoľko rokov usporiadava pri príležitosti „ Dňa študenstva “ rôzne súťaže z matematiky, informatiky a geografie.

     Jednou z nich bola aj matematická súťaž „ Sudoku “, ktorá sa uskutočnila  dňa 22.11. 2012.

     Tejto súťaže sa zúčastnili žiaci 2.SA triedy nášho gymnázia. Súťaž prebehla v dvoch kolách  podľa náročnosti zadania.

     Umiestnenie žiakov bolo nasledovné :

     Meno žiaka                                        Umiestnenie                          

     Fabianová Laura                              1. miesto                                

     Daneshjoová Soňa                           1. miesto

     Radáčiová Romana                         2. miesto                    

     Repiščáková Diana                          2. miesto        

     Hodermarszká Kristína                   3. miesto                                

     Kolársky Kristián                             3. miesto                                

     Imatrikulácia

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Imatrikulácia.
     20.11.2012 

     Všetci noví študenti sa dňa 20.11.2012 stali právoplatnými členmi študentského cechu nášho gymnázia.

     Hlavolamy a kreslené krimipríbehy

      

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Hlavolamy a kreslené krimipríbehy.
     04.12.2012 11:54

     Predmetová komisia matematiky každoročne usporiadava pre žiakov našej školy interné súťaže, z ktorých sa veľkej obľube teší aj Riešenie hlavolamov a kreslených krimipríbehov.  Najlepšími tohto roku boli Paťa Sceranková, Sára Oroszová, Michal Čabai a Braňo Korytko z I.A a Miška Macková, Viktória Ružbarská a Majka Tóthová z I.SB.

     Dokážete vyriešiť úlohu: „Kto chová ryby?“, ak viete, že:

     Je rada piatich domov, pričom každý má inú farbu. V týchto domoch žije päť ľudí rôznych národností. Každý z nich chová iné zviera, rád pije iný nápoj a fajčí iné cigarety.

     1. Brit býva v červenom dome.
     2. Švéd chová psa.
     3. Dán pije čaj.
     4. Zelený dom stojí hneď vľavo od bieleho.
     5. Majiteľ zeleného domu pije kávu.
     6. Ten, kto fajčí Pall Mall, chová vtáka.
     7. Majiteľ žltého domu fajčí Dunhill.
     8. Človek z prostredného domu pije mlieko.
     9. Nór býva v prvom dome.
     10. Ten, kto fajčí Blend, býva vedľa toho, kto chová mačku.
     11. Ten, kto chová kone, býva vedľa toho, kto fajčí Dunhill.
     12. Ten, kto fajčí Blue Master, pije pivo.
     13. Nemec fajčí Prince.
     14. Nór býva vedľa modrého domu.
     15. Ten, kto fajčí Blend, má suseda, ktorý pije vodu.

     P.S. Túto logickú hádanku údajne vymyslel Albert Einstein a údajne ho 98% ľudí vôbec nevyrieši. Patríte medzi tie 2%?

     PRO EDUCO & PRO JOB 2012

      

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria PRO EDUCO & PRO JOB 2012.
     04.12.2012 07:42

      V dňoch 20. - 22.11.2012 sa naša škola zúčastnila na 6.ročníku veľtrhu PRO EDUCO & PRO JOB 2012, ktorý sa uskutočnil v Spoločenskom pavilóne v Košiciach. Veľtrh vzdelávania a pracovných príležitostí PRO EDUCO & PRO JOB priniesol všetkým svojim návštevníkom množstvo študijných ponúk a možností. Význam projektu ocenil i minister školstva Dušan Čaplovič, ktorý prevzal záštitu nad podujatím a naša škola mala možnosť prezentovať sa a ponúknuť možnosti štúdia. 

      

     Napísali o nás ...

     Únos triednej knihy vo veľkom štýle na GPM  (študenti IV.A triedy)!

     Ako sme sa na stužkovú pripravovali (študenti IV.C triedy)

     Športové úspechy reprezentantov školy

     Je obdobie regionálnych kôl a naša škola zaznamenáva ďalšie úspechy : Futsal chlapci sa umiestnili na krásnom druhom mieste z 24 družstiev košických škôl/foto/
     V dňoch 21.A22.11. 20012 sa konalo regionálne kolo v basketbale dievčat košických SŠ. Naše dievčatá obsadili prvé miesto Budú nás reprezentovať na kraji v januári. Gratulujeme .

     Naše dievčatá majsterkami kraja

       Suverénnym spôsobom si družstvo v zložení Katarína Šariščanová a Petra Korpová vybojavalo titul majsteriek kraja v bedmintone stredných škôl.Dievčatá si vybojovali postup na majstrovstvá SLOVENSKA. Blahoželáme.

      

      

      

      

      

      

      

      

     Úspech našej študentky

     V dňoch 5.-7.11.2012 sa žiačka Júlia Hurníková z III.SA triedy zúčastnila celoštátnej súťažnej prehliadky bádateľských projektov žiakov stredných škôl „Scientia Pro Futuro“, na ktorej získala hlavnú cenu– cenu ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR za najkvalitnejší projekt 2012 svojou prácou „Riziko nakazenia sa parazitmi v rekreačných oplastiach TANAP-u.
     K dosiahnutému úspechu blahoželáme !

     The Human Body v Bratislave

     Dňa 11.10. a 19.10. 2012 sa vybraní žiaci druhého až piateho ročníka zúčastnili výstavy The Human Body v Bratislave.

     Cieľom výstavy je odovzdať hlbšie poznanie ľudského tela všetkým, ktorí výstavu navštívia. Návštevníci rôzneho veku spoločne premýšľajú a na rôznych úrovniach pochopia hodnotu zdravého životného štýlu a získajú novú úctu k fyzickej stavbe svojho tela. Štúdium "na živo" zaujme svojou krásou a očarí svojou spletitosťou
     Exponáty sú vytvorené vedeckým procesom - plastináciou.

     Výstavu zorganizovala PK prírodovedných predmetov.
     Mgr. Iveta Nemcová

      

      

      

      

      

     Pekný úspech bedmintonistiek

     Dievčatá GPM získali titul majsteriek košickeho regiónu stredných škôl. Reprezentovali nás
     Katarína Šariščanová a Petra Korpová.Blahoželáme a prajeme veĺa úspechov aj na majstrovstvách kraja.

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

     Florbal dievčat

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Florbal dievčat.
     18.10.2012 14:0 zobraziť album

      

     Dňa 18.10.2012 sa v priestoroch telocvične našej školy uskutočnilo prvé kolo dlhodobej súťaže vo florbale dievčat. Zúčastnili sa ho študentky škôl Súkromné gymnázium Katkin Park, Škola úžitkového výtvarníctva a Gymnázium Park mládeže. Naše dievčatá zvládli obidve svoje zápasy na výbornú a súperky rozstrieľali pomerom 12:0 a 10:0.

      

     Volejbal dievčat

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Volejbal dievčat.
     17.10.2012 10:0 zobraziť album

     Prvé kolo dlhodobej súťaže vo volejbale dievčat stredných škôl. Družstvo získalo dva body do celkového hodnotenia školy.

      

     Regionálne kolo dievčat vo florbale

     Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Regionálne kolo dievčat vo florbale.
     17.10.2012 09:48
     Regionálne kolo vo forbale dievčat SŠ. Dievčatá postúpili na kraj. Držíme im palce v ďalších súťažiach.
      

     Boli sme na exkurzii

     Študenti III.C navštívili 19.9.2012 Tatranskú galériu v Poprade.Expozícia " POÉZIA VESMÍRU" prezentovala diela svetoznámeho slovenského sklára JÁNA ZORIČÁKA, ktorý sa narodil v Ždiari a pôsobí vo Francúzsku.V krásne zreštaurovanej elektrárni, kde sa galéria nachádza, sme si v prízemí pozreli výtvarné diela slovenských maliarov zobrazujúce naše Tatry, V priestoroch na poschodí boli vystavené plastiky zo skla doplnené veľkoplošnými obrazmi daných plastík a vesmírnych objektov.Pozreli sme si aj videozáznam z tvorby J. Zoričáka.Bolo to poučné a zaujímavé.Odporúčame aj ostatným.

             

      

     Návšteva Múzea židovskej kultúry v Prešove

     Študenti štvrtého ročníka spoločenskovedného seminára sa 20.9.2012 zúčastnili exkurzie do Múzea židovskej kultúry v Prešove. Od lektorky sa dozvedeli mnoho nových informácií o judaizme, židovských zvykoch a obradoch, ale aj o osudoch Židov najmä počas 2. svetovej vojny.