• 2016/17

    •  

     Výlet Škandinávia

     Skupinová fotografiaSt. Augustine povedal, že svet je ako kniha a tí, ktorí necestujú, čítajú iba jednu stranu.  A my sme aj v školskom roku 2016/2017 prečítali zopár nových kapitol. Tentoraz sme sa netradične vybrali spoznávať krásy severských krajín Dánska, Nórska a Švédska.

     Náš výlet sa začal v skorých ranných hodinách, keď ešte ani vtáčatá nebudili Košičanov svojím spevom a slnko sa stále ukrývalo vo svojich perinách. Počas prvého dňa sme precestovali Slovensko, Poľsko, Nemecko a v prístave Świnoujście sme sa nalodili na trajekt, kde sme pohodlne prespali cestu do Švédskeho Ystadu. Odtiaľ sme sa cez slnkom zaliate Švédsko, z Malma cez Oresundský most dostali až do Dánska. V Kodani nás ako prvá privítala Malá morská víla a náš druhý výletný deň sa odštartoval. Cestou okolo zaujímavého anglikánskeho kostola,  pred ktorým je neprehliadnuteľná  Gefionova fontána, sme sa dostali až ku kráľovskému zámku Amalienborgu. Prehliadka pokračovala kostolom Frederiks Kirke a budovou parlamentu a pomaly nás viedla až k typickému prístavu Ny Havn v centre Kodane. Tu sme aj my vymenili naše nohy za pohodlie lode a prezreli si Kodaň plavbou po jej kanáloch. Míňali sme budovu opery, dánske bojové námorníctvo a niekoľko vystavených ponoriek. Hlavy sme skláňali  pod množstvom krásnych kamenných mostov. Po plavbe a výdatnom obede sme sa pomedzi dažďové kvapky vydali k miestu, kde sa ukrývajú korunovačné klenoty - Rosenborg Castle. Niektorí z nás si Kodaň pozreli aj z výšky Okrúhlej veže. A nakoniec sme sa popri soche Hansa Christiana Andersena a zábavnom parku Tivoli dostali až na náš hotel. Na tretí deň nás čakal opäť presun cez Švédsko do Nórského Osla. V prístave Helsingor, ktorý je známy hradom Kronborg ( sem Shakespeare zasadil dej Hamleta) sme sa nalodili na trajekt do švedského Helsingborgu. A potom sme už len hodiny obdivovali krásy švédskej prírody za oknami autobusu a pýtali sa koľkokrát ešte budeme vo Švédsku, kým si pozrieme Goteborg :D Z mosta pri Swinesunde sme obdivovali Švedsko-Nórsku hranicu, ktorú tvoril nádherný morský záliv. A podvečer nás už čakalo Oslo. Mesto nás opäť privítalo slnkom a tak sme sledovali ako sa jeho lúče lámu na šikmej streche opery, po ktorej sa dá prejsť. Našu prehliadku sme začali v prístave s pevnosťou Akershus, no to už našu pozornosť upútala budova Radnice s najväčším ciferníkom hodín na veži v Škandinávskych krajinách. Po hlavnej ulici sme sa okolo divadla, univerzity a budovy parlamentu dostali až ku kráľovskému palácu a nakukli sme aj do parku.

     Na štvrtý deň ráno sme  sa vybrali na ostrov Bygdoy, kde sme navštívili Vikingské múzeum. Vo Vigelandovom parku sme obdivovali nádherné sochy oslavujúce podstatu rodiny.  Okolo obeda sme sa vydali na ďalšiu dlhú cestu do mesta Bergen. Cestou sme sa zastavili pri vodopáde, prezreli si pôvodné Nórske domčeky v skanzene v Geilo a nezabudli sme sa zastaviť pri dračom kostolíku z 12. storočia v mestečku Gol. No asi najviac nás uchvátila krása nórskej prírody, majestátnosť fjordov a nehostinnosť tundry najväčšej európskej náhornej plošiny pokrytej snehom a zamrznutými jazerami. Bergen nás podľa svojej povesti privítal silným dažďom. Exkurziu mesta sme začali pozemnou lanovkou Floibannen a vyhliadkou z kopca Floyen. Odtiaľ sme zišli okolo kostola sv. Marie k veži Rosenkrantz a späť k Unescom chránenej pamiatke hansovnych domov v Brygene. Ochutnali sme rôzne dobroty na rybom trhu. Po prehliadke hlavnej ulice sme sa pred dažďom schovali v Johanneskirkene, niektorí z nás stihli navštíviť aj Námorné múzeum.

     Všetci sme sa už tešili na šiesty deň a náš výlet do mestečka Flám, známeho svojou železničkou. Z tohto mestečka sme sa plavili loďou po Aurland fjorde až do prístavu Gudvangen. Počas tejto plavby sme nestačili fotiť krásy vytvorené silou prírody. A množstvom tunelov (niektoré mali aj kruhové objazdy) ako aj Laerdalskym tunelom s dĺžkou 24,51 km sme sa vydali do Švédska.

     Na siedmy deň nás čakal Goteborg s kráľovniným námestím, sochou Gustava II. Adolfa a očarujúci slnkom zaliaty park Tradgardsforeningen s botanickou záhradou. Bulvárom Avenyn pripomínajúcom parížske Champs –Elysees sme sa dostali až na Gotaplatsen k soche Poseidona pred Národnou galériou. Túlali sme sa historickými uličkami v centre mesta a zháňali posledné suveníry. Večer nás čakal trajekt z Ystadu a dlhá cesta domov.

     Do Košíc sme sa vrátili plní spomienok na krásne dni a so želaním si tieto kapitoly z knihy prečítať ešte aspoň raz.