• Zbierka pre Samka
     • Zbierka pre Samka

     • Pomôžme Samkovi znova chodiť do školy. Jedného dňa do nej chodiť náhle prestal, lebo jeho aktívne nohy mu podlomila zákerná a nečakaná diagnóza. Jeho návrat však závisí od finančne náročnej liečby.

      Preto vyzývame všetkých žiakov, učiteľov, rodičov aj priateľov našej školy, aby pomohli Samkovi vrátiť sa.

      https://www.ludialudom.sk/vyzvy/14993
    • Deň plný vedy
     • Deň plný vedy

     • Pri príležitosti osláv 60. výročia založenia Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach sa v piatok 26. 5. 2023 konalo podujatie s názvom Deň plný vedy. Presne taký deň zažili žiaci II.SB, ktorí tam boli osobne. Mali možnosť zúčastniť sa na krátkych zaujímavých prednáškach z predmetov matematika, fyzika, biológia, chémia a informatika. Okrem toho si so sebou odniesli aj zážitky a skúsenosti z rôznych interaktívnych stanovíšť a tiež  z kvízov, kde sa nenechali zahanbiť a získali aj zaujímavé ceny.

      KB

    • El Jardín botánico de la UPJS
     • El Jardín botánico de la UPJS

     • El 22.05 los alumnos de III SA y III SB han visitado el Jardín botánico de la UPJS. Hemos podido ver una amplia colección de artrópodos de varias partes del mundo, así como de diferentes tipos de plantas (pteridofitas, y principalmente gimnospermas y angiospermas), con especímenes interesantes de Sudamérica y zonas tropicales. Por tanto, el Jardín cuenta con varios invernaderos que mantienen óptimas condiciones de humedad y temperatura. Finalmente, tuvimos la oportunidad de disfrutar de la sala de las mariposas, donde pudimos apreciar sus acrobacias aéreas en un ambiente controlado. Agradecemos a nuestros guías la información proporcionada durante la visita

    • Celoštátne kolo ekonomickej olympiády
     • Celoštátne kolo ekonomickej olympiády

     • Ekonomická olympiáda aj tento rok vzbudila záujem u viac ako 10 - tisíc mladých Slovákov a Sloveniek a pomohla im získať ocenenie a uznanie za svoje vedomosti a schopnosti v oblasti ekonómie a financií.

      Šiesty ročník Ekonomickej olympiády pre stredoškolákov vyvrcholil finálovým kolom, ktoré sa konalo vo štvrtok 4. mája 2023 v hoteli Devín v Bratislave.

      Ekonomická olympiáda pomáha mladým ľuďom rozšíriť svoje znalosti v oblasti ekonómie a financií a zlepšiť svoje analytické zručnosti.

      Olympiáda taktiež poskytuje cennú spätnú väzbu pedagógom o vedomostiach ich študentov. Ekonomickú olympiádu na Slovensku organizuje INESS - Inštitút ekonomických a spoločenských analýz v spolupráci s českým Institutem ekonomického vzdělávání (INEV).

      Tento rok si v Ekonomickej olympiáde otestovalo svoje vedomosti 10120 študentov v online školských kolách, z ktorých postúpilo len 540 do ôsmich prezenčných krajských kôl. Vo finále si zmeralo sily 50 najlepších študentov z celého Slovenska. Medzi 50 najlepšími bola aj naša študentka Alexandra Hudáková (IV.AA). Po písomnom teste sme sa dozvedeli, že naša Alexandra sa umiestnila na 37. mieste. Jej výsledok nás veľmi teší, lebo udržal, už tretí rok, účasť našej školy na tomto podujatí a súčasne ju zaradil aj v tejto oblasti medzi najlepších študentov zo Slovenska, ktorí sa do olympiády zapojili!

      (SB)

    • Exkurzia do Osvienčimu
     • Exkurzia do Osvienčimu

     •  "Tí, ktorí si nepamätajú vlastnú minulosť, sú odsúdení prežiť ju znova"

      (George Santayana)

      V stredu 24.5.2023 sa študenti II. ročníka vydali na exkurziu do múzea v Osvienčime. Mnohí z nás o tomto mieste veľa počuli, ale nie každý nazbiera v sebe dosť odvahy na to, aby sa išiel pozrieť na svedectvá hrôz, poníženia a utrpenia, ktoré dokázal spôsobiť človek človeku. Všetci sme mĺkvo počúvali slová nášho sprievodcu a márne sa snažili nájsť rozumnú odpoveď na otázky, ktoré sa nám prirodzene množili v hlave a nedali pokoj. Kráčali sme tými istými chodbami a schádzali tými istými schodmi ako väzni pred takmer 80-timi rokmi, ktorých nacisti kruto a neľudsky týrali len preto, lebo sa narodili ako Židia, Rómovia či Slovania. Prišli sme tam preto, aby sme nezabudli. Nezabudli a pamätali na to, čo sme povinní odovzdať ďalším generáciám – život v mieri.

      (SZ)

      Názor študentky - účastníčky exkurzie:

      „Výlet do Osvienčimu nebol klasický školský výlet, z ktorého sa človek vráti s dobrými myšlienkami. Vidieť miesto, kde zomierali tisícky ľudí nebolo príjemné, no prinieslo mi to úplne iný pohľad na jednu z najhorších častí našej histórie. Uvedomila som si hlavne dôležitosť toho, že na minulosť sa nesmie zabudnúť, aby sa opäť neopakovala.“

      Lívia

    • Rozlúčka s maturantmi
     • Rozlúčka s maturantmi

     • 12. 5. našim maturantom zazvonil poslednýkrát zvonček. Posledný deň v škole si naplno užili. Pred školou sa s nimi rozlúčili všetci žiaci a učitelia, ktorí ich sprevádzali potleskom a jasaním.

      Témou tohtoročnej rozlúčky v telocvični bola módna prehliadka TOP modelov GPM. Program si pre nich pripravili žiaci nižších ročníkov. Zhrnuli v ňom všetko podstatné.

      Pán riaditeľ Mgr. Milan Marinčák ocenil najaktívnejších žiakov, na ktorých škola nezabudne.  Pri odchode sme na tvárach maturantov videli úsmevy, ale aj slzy. Držíme im všetkým palce, aby úspešne zmaturovali a vo svojom ďalšom živote boli šťastní.

      Pozrite si krátky zostrih celého dňa.

    • CELOŠTÁTNE KOLO SOČ
     • CELOŠTÁTNE KOLO SOČ

     • S radosťou oznamujeme, že dvaja naši študenti uspeli 25. 4. 2023 – 28. 4. 2023 na celoštátnej prehliadke Stredoškolskej odbornej činnosti. V odbore Matematika, fyzika sa Barbora Madarasová z III.SA umiestnila na nádhernom 1. mieste a v odbore História, filozofia, právne vedy bol Filip Halász z III.C na 4. mieste. Srdečne im gratulujeme a tešíme sa s nimi! Všetkým, ktorí nás reprezentovali na celoštátnom kole v Modre, ďakujeme!

      (SL)

    • Digitálny žiak
     • Digitálny žiak

     • Požiadajte si o príspevok na nákup výpočtovej techniky v hodnote 350 € na stránke projektu digitálny žiak. Rodičia požiadajte o príspevok na stránke digitálny žiak - rodičia.

      Pre koho je projekt určený?

      Skupiny oprávnených užívateľov príspevku tvoria štyri skupiny žiakov, pričom sú z veľkej časti tvorené sociálnymi skupinami obyvateľstva v hmotnej núdzi, domácnosťami s nízkymi a podpriemernými príjmami a žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Patria sem:

      • žiaci, ktorí sú členmi domácnosti v hmotnej núdzi (príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima)
      • žiaci, ktorí majú vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie o tom, že ich špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby vyplývajú z ich vývinu v sociálne znevýhodnenom prostredí
      • žiaci, ktorí sú členmi domácností, ktoré neprekračujú 60% mediánu príjmu (na základe potvrdenia o výške príjmu, resp. doklad o nevykonávaní zárobkovej činnosti, napr. potvrdenie o nezamestnanej osobe) *
      • žiaci prvého ročníka stredných škôl (pre školský rok 2022/2023) vrátane žiakov piateho ročníka osemročných študijných programov
    • Krokusy v našej záhrade
     • Krokusy v našej záhrade

     • Vraví sa, že trpezlivosť ruže prináša. Nám však naše trpezlivé čakanie prinieslo krásne zakvitnuté kvety šafranu, ktoré sa s príchodom jari objavili v našej školskej záhrade. Trieda II.B ich tam zasadila koncom novembra v rámci projektu Krokus a všetci sme dúfali, že sme im pripravili vhodné prostredie na to, aby sa ujali a na jar zakvitli.

      Tieto jarné kvety svojou žltou farbou symbolizujú Dávidovu hviezdu, ktorú boli deti nútené nosiť počas nacistických perzekúcií. Nech nám ich krehkosť nedovolí zabudnúť na životy detí, ktoré nedostali šancu prežiť svoj život v mieri a tešiť sa z drobných radostí, ktoré k životu patria, akými môže byť aj krásne rozkvitnutý jarný kvet či slnečné ráno.

      (SZ)