• Krokusy v našej záhrade

• Vraví sa, že trpezlivosť ruže prináša. Nám však naše trpezlivé čakanie prinieslo krásne zakvitnuté kvety šafranu, ktoré sa s príchodom jari objavili v našej školskej záhrade. Trieda II.B ich tam zasadila koncom novembra v rámci projektu Krokus a všetci sme dúfali, že sme im pripravili vhodné prostredie na to, aby sa ujali a na jar zakvitli.

Tieto jarné kvety svojou žltou farbou symbolizujú Dávidovu hviezdu, ktorú boli deti nútené nosiť počas nacistických perzekúcií. Nech nám ich krehkosť nedovolí zabudnúť na životy detí, ktoré nedostali šancu prežiť svoj život v mieri a tešiť sa z drobných radostí, ktoré k životu patria, akými môže byť aj krásne rozkvitnutý jarný kvet či slnečné ráno.

(SZ)

• Nohejbal

• Nohejbalisti GPM na peknom 2. mieste v regionálnom finále! Chlapci po 4 víťazstvách nestačili v boji o zlaté medaily na "Šrobárku". Striebro je ale zaslúžene na ich hrudiach.

Blahoželáme a prajeme podobný úspech aj na Krajskej športovej olympiáde v júni 2023!

(W)

PS: Unavení, ale spokojní nohejbalisti prajú všetkým príjemné veľkonočné sviatky.

• Matematická olympiáda v španielskom jazyku

• Matematická olympiáda v španielskom jazyku

El día 17 de marzo de 2023 se llevó a cabo en nuestro centro la fase local de la XV Olimpiada Matemática en español. Los finalistas pasan a la fase nacional que se celebrará el jueves 13 de abril de 2023 en Banská Bystrica.
            Enhorabuena y gracias a todos por participar.

17. marca 2023 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo XV. ročníka Matematickej olympiády v španielskom jazyku.
            Finalisti postúpia do celoštátneho kola, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 13. apríla 2023 v Banskej Bystrici.
            Gratulujeme a ďakujeme všetkým za účasť.

Výhercovia:
            1. miesto Barbora Madarasová
            2. miesto Miriam Denhardtová
            3. miesto Róbert Frimer

(TO, María)

• LOGO SOČ
          • KRAJSKÉ KOLO SOČ

• Na krajskom kole SOČ, ktoré sa konalo 31. 3. 2023 v Košiciach, sa v tomto školskom roku so svojimi prácami zúčastnilo pätnásť našich študentov. S radosťou oznamujeme, že piati z nich v silnej konkurencii obstáli a umiestnili sa na medailových pozíciách. Tí, ktorí obsadili 1. a 2. miesta, postupujú do celoslovenského kola.

Odbor č. 02 Matematika, fyzika - Barbora Madarasová, III. SA – 1. miesto

Odbor č. 06 Zdravotníctvo, farmakológia – Nina Bziková, III. C – 3. miesto

Odbor č. 08 Cestovný ruch, hotelierstvo, gastronómia – Stanislava Demková, III. SB – 2. miesto

Odbor č. 13 História, filozofia, právne vedy – Filip Halász, III. C – 1. miesto

Odbor č. 16 Teória kultúry, umenie, umelecká a odevná tvorba – Nina Bernátová, III. AA – 1. miesto

Oceneným srdečne gratulujeme a štyrom postupujúcim do celoslovenského kola prajeme veľa šťastia!

• Plazy – morfológia tela a život plazov v prírode

• Dňa 29.03.2023 sa trieda II.C zúčastnila prednášky o plazoch, ich morfológii, živote v prírode, fylogenéze a mimikrách. Prednáška bola spestrená zaujímavou prezentáciou s možnosťou priamo si pozrieť a chytiť rôzne druhy živých plazov.

Prednáška bola realizovaná v rámci preberaného učiva učebného plánu ako prehlbujúca forma výučby.

Prednášateľom s bohatými vedomosťami, skúsenosťami s plazmi a pútavým rétorickým prejavom bol RNDr. Igor Majlath, PhD. z PF UPJŠ v Košiciach.

Prednášku zorganizovala: Iveta Nemcová

• VIA LITERA 2023

• Knižnica pre mládež mesta Košice a Rotary Klub Košice vyhlásili 2. ročník autorskej literárnej súťaže v poézii a próze, ktorá je venovaná pamiatke Petra Raševa. V pondelok 27. 3. 2023 sa v košickom Kulturparku v Košiciach konalo slávnostné vyhodnotenie a vyhlásenie výsledkov.

Ceny víťazom odovzdávala Ľuba Blaškovičová, ktorá bola zároveň aj členkou poroty. Nás teší, že žiaci našej školy uspeli v oboch kategóriách – v kategórii poézia sa na 3. mieste umiestnila žiačka I.B  Sarah Krauszová a v kategórii próza máme dokonca víťazku Soňu Palenčárovú zo IV.AA. Obom dievčatám srdečne blahoželáme.

Zároveň vyjadrujeme veľké potešenie z toho, že sa do súťaže zapojilo celkovo 9 žiakov z nášho gymnázia, čo z nás urobilo školu, ktorá mala v súťaži najpočetnejšie zastúpenie v celom kraji.

(SL)

• Máme veľkú radosť z dvojitého úspechu!

• Naše tretiačky Nina Bernátová a Lila Belková sa v okresnom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín podelili o víťazstvo a obidve postupujú do krajského kola súťaže. Dievčatám gratulujeme a držíme palce!

(LA)

• POETICKÁ ĽUBOVŇA 2023

• Nedávno nás potešil ďalší veľký úspech našej žiačky Adely Sabol Murguía z II.SB, ktorá získala 11. 3. 2023 v celoslovenskej autorskej súťaži Poetická Ľubovňa 2. miesto v kategórii Poézia do 20 rokov.

Dokázala sa takto presadiť v konkurencii ďalších 73 mladých autorov, čo je neklamným dôkazom toho, že sa v nej ukrýva skutočný talent.

Držíme jej palce aj v ďalších jej tvorivých projektoch!

• Deň čísla π

• Pí (π), Ludolfovo číslo alebo Archimedova konštanta je jedno z mála čísel, ktoré sa nám naozaj vryje do pamäti. Asi každý vie, že π určuje pomer obvodu kruhu k jeho priemeru. Prvé cifry π sú 3,14159265...

14. marec je jedným z dní, keď  oslavujú matematici a nadšenci matematiky Deň čísla π. Urobili tak aj prváci a druháci našej školy. Oslavovali súťažou, ktorá mala viacero disciplín. Od prípravy koláčika s motívom čísla  π cez matematické príklady a vedomostný kvíz kahoot až po zaujímavé zobrazenie čísla. Na svoje si prišli matematici, historici,  ale aj tvorivé duše.

Ako to celé prebiehalo a dopadlo si môžete pozrieť na fotkách.

Za prípravu a realizáciu tejto oslavy ďakujem žiakom 2.C.

(KB)