• FINNkvíz

• 23. novembra 2022 sa na 2.vyučovacej hodine uskutoční súťaž zameraná na finančnú gramotnosť FiNNkvíz, do ktorej sa zapojili aj vybraní žiaci 1. a 2. ročníka.

(SZ)

• Erazmus +

• Durante esta última semana (del 14 al 21 de noviembre de 2022), Miriam Sánchez Tudela, una compañera del IES Juan de la Cierva y Codorniú de Totana (Murcia) ha visitado nuestro instituto. El objetivo de su visita era conocer nuestra forma de trabajar en los estudios bilingües de las secciones de español e inglés. Durante este periodo, ha asistido a más de 20 sesiones de diferentes asignaturas. Además, ha visitado los lugares más característicos de la ciudad de Košice y ha tenido la oportunidad de visitar los Tatras. Míriam se va muy contenta e inspirada con nuevas ideas que intentará implementar en su centro.

Počas minulého týždňa (od 14. do 21. novembra 2022) našu školu navštívila kolegyňa Miriam Sánchez Tudela zo španielskej školy IES Juan de la Cierva y Codorniú v meste Totana (Murcia). Cieľom jej návštevy bolo spoznať náš spôsob práce v španielskej a anglickej bilingválnej sekcii. Počas tohto obdobia absolvovala viac ako 20 stretnutí na rôzne témy. Okrem toho navštívila najcharakteristickejšie miesta mesta Košice a mala možnosť navštíviť Tatry. Míriam odchádza veľmi spokojná a inšpirovaná novými nápadmi, ktoré sa pokúsi implementovať vo svojej škole.

(MZ,TO)

• Olympiáda v španielskom jazyku

• Výsledky z školského kola olympiády v španielskom jazyku, ktorá sa uskutočnila 16. 11. 2022:

Kategória A
            1. miesto – Katarína Lengyelová II.B
            2. miesto – Valentína Jasaňová II.B
            3. miesto – Monika Malá II.C

Kategória B
            1. miesto – Erik Botoš III.C

Kategória C
            1. miesto – Matúš Popovič IV.AA
            2. miesto - Daniel Šenkovič IV.C
            3. miesto – Peter Timura IV.C

Kategória D
            1. miesto – Adela Sabol Murguía II.SB
            2. miesto – K. K. V.SB
            3. miesto – Andrea Rosa V.SA

Výhercom srdečne blahoželáme a všetkým súťažiacim ďakujeme za snahu a preukázané vedomosti a schopnosti.

• Projekt Krokus

• 8. novembra 2022 sa naša trieda II.B na hodine občianskej náuky pod vedením pani profesorky Szmolkovej zapojila do projektu Krokus. Kvietok krokus (šafran)  je mementom približne 1,5 milióna detí, ktoré zahynuli počas holokaustu. Na počesť ich pamiatky sme na školskom dvore spoločne zasadili cibuľky žltých krokusov, ktoré kvitnú približne vtedy, keď si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu (27. január). Žltá farba kvetov symbolizuje Dávidovu hviezdu, ktorú boli deti nútené nosiť počas nacistických perzekúcií.

O týždeň neskôr si naše spolužiačky na túto tému pripravili prezentáciu, prečítali sme si príbeh pani Edity Fisherovej, ktorá prežila koncentračný tábor, a nakoniec sme si svoje vedomosti o tejto téme overili kvízom.

Týmito aktivitami sme si pripomenuli nebezpečenstvo predsudkov, nenávisti a diskriminácie, s ktorými sa žiaľ môžeme stretnúť aj dnes. Tieto netradičné hodiny sa nám všetkým veľmi páčili a týmto sa chceme pani profesorke poďakovať za zapojenie do tohto projektu.

Katarína Lengyelová, II.B

• Vědecký čtyřboj 2022

• 10. 11. 2022 sa štvorčlenný tím z našej školy v zložení Michal Almáši, Miroslava Láncošová, Filip Farkaš (všetci IV. C) a Patrik Pecha (IV. SB) zúčastnil súťaže Vedecký štvorboj.

Ide o súťaž, v ktorej českí a slovenskí stredoškoláci súťažia v úlohách z matematiky, fyziky, chémie a biológie. Náš tím sa vo veľkej konkurencii 220 tímov vôbec nestratil a skončil s nadpriemernými výsledkami v prvej tretine zúčastnených.

Srdečne blahoželáme!

(LA)

• Svet okolo nás

• Študenti III.SA a III.SB sa 11. 11. 2022 zúčastnili vzdelávacieho projektu "Svet okolo nás" na tému Čína - ríša za veľkým múrom.

Veľmi zaujímavo komentovaným spôsobom sa dozvedeli "pikošky", ktoré o krajine nie sú až také známe. Po filme bola diskusia, kde študenti mali možnosť dostať odpovede od priamych aktérov dokumentu a dozvedieť sa ich skúsenosti s cestovaním po Číne.

Zároveň divákov navnadili na nasledujúcu tému ich dokumentu o Tanzánii.

(PA)

• Regionálne kolo - florbal dievčat

• Vo štvrtok 10. 11. 2022 sa v Multihale v Košiciach konalo regionálne kolo florbalu dievčat, na ktorom bojovalo aj naše gymnázium. Dievčatá sa prebojovali zo skupinovej fázy do boja o 3. miesto. Zápas nakoniec rozhodli trestné strieľania, v ktorých bol úspešnejší náš súper. Dievčatá získali 4. miesto s priamym postupom na krajské kolo.

Dievčatám ďakujeme za reprezentáciu a držíme palce na kraji .

Družstvo v zložení: R. Gálová, E. Horňáková, K. Koťová, , M.Kovaľová,A. Kožejová M.Krnáčová, P. Kubelková, M. Madejová, L. Sabová, V.L. Szöke

kabinet TSV (PP)

• Shakespeare's Memorial

• V utorok, 8. novembra, sme sa opäť mohli ponoriť do sveta poézie a prózy.  Na našej škole prebiehala súťaž recitácie v anglickom jazyku Shakespeare's Memorial.

Veľmi pekne ďakujeme všetkým súťažiacim, boli ste skvelí :)

Umiestenia v kategóriách:

Próza

1. 1. Katarína Schűtzová 2. AA
            2. 2. Žofia Jakubocová 1. AA
            3. 3. Štefan Proň 2. SB

Poézia

1. 1. Nina Bernátová 3. AA
            2. 2. Veronika Darja Blažeková 3. AA
            3. 3. Laura Vivien Szőke 2. SA

(CW)

• iBobor 2022

• Naši žiaci sa zúčastnili aj súťaže iBobor, kategória seniori 8.11.2022 a kategória juniori 10.11.2022. Zo 48 zúčastnených seniorov boli úspešnými riešiteľmi 7 študenti v poradí:

1. Patrícia Ľuptáková IV.AA

2. Matej Lindvay IV.SB

3. Lukáš Boguský IV.B

4. Ľubor Pačaj III.C

5. Ondrej Špirko III.AA

6. Oliver Kubovčík III.AA

7. Jakub Vizner V.AA

Zo 130 zúčastnených juniorov úspešnými riešiteľmi bolo 24 študentov, ktorí získali aj diplom.

(PA)