• KRAJSKÉ KOLO SOČ 2020/2021

• Oznamujeme radostnú správu o výsledkoch Krajského kola SOČ 2020/2021, ktoré sa konalo 31.3.2021 a pre našich študentov dopadlo veľmi dobre. Štyria z nich sa umiestnili na postupových pozíciách, čo znamená že koncom apríla budú našu školu reprezentovať na celoslovenskom kole a my pevne veríme, že sa im bude dariť aj tam.

1. miesto v odbore 16 získala Zuzana Madarasová z III.AA.
            2. miesto v odbore 02 získala Ema Galdunová z III.SB.
            2. miesto v odbore 04 získala Michaela Moravská z III.AA.
            2. miesto v odbore 17 získala Rebeka Andrášová z III.AA.

Okrem nich sa na medailovej pozícii umiestnili ešte dvaja študenti, na ktorých výkon sme taktiež veľmi pyšní.

3. miesto v odbore 02 získala Barbora Čemanová z III.SB.
            3. miesto v odbore 15 získal Daniel Dzurík z III.B.

Všetkým srdečne gratulujeme!

• Turnaj mladých fyzikov

• Pred veľkonočnými prázdninami sa uskutočnilo online krajské aj celoslovenské kolo súťaže Turnaj mladých fyzikov. Našu školu reprezentoval Marek Tej z III.AA v spoločnom družstve s Gymnáziom Šrobárova. V náročnej súťaži sa umiestnili na 4. mieste v krajskom kole a na 6. mieste v celoslovenskej konkurencii.

Tu je krátke vyjadrenie nášho úspešného riešiteľa:
            „V dňoch 29 - 30. marca som sa zúčastnil súťaže Turnaj mladých fyzikov. Bola to veľmi zaujímavá skúsenosť. Už počas prípravy projektu som sa dozvedel veľa  nových informácii a na súťaži spoznal veľa múdrych ľudí. Túto súťaž odporúčam každému, koho baví fyzika a matematika a rád skúša nové výzvy. Chcem sa poďakovať Gymnáziu Šrobárova, že už druhý rok som mal možnosť reprezentovať našu školu v spoločnom tíme. A dúfam, že ďalší rok mi to umožnia opäť.“

A navyše, Marekovi bola ponúknutá možnosť zúčastniť sa Výberového sústredenia pred medzinárodným kolom TMF, čo je tiež ďalší mimoriadny úspech.

K výborným výsledkom srdečne blahoželáme!

RNDr. Zuzana Majerčáková

• Logo študentskej firmy AVANZA
          • Študentská firma Avanza v obchodnom registri

• Dňa 8. marca 2021 bola študentská firma Avanza, ktorá vznikla v školskom roku 2020/21 na našej škole v rámci krúžku Aplikovanej ekonómie, zapísaná do simulovaného obchodného registra v rámci neziskovej organizácie JA Slovensko.

Študentská firma sa už teraz môže naplno venovať realizácii svojho podnikateľského plánu, ktorý bol pripravovaný a schválnený na ustanovujúcom valnom zhromaždení akcionárov 29. januára 2021.

Študentskú firmu môžete taktiež sledovať na sociálnych sieťach, kde sa ako prví dozviete aktuálne informácie Instagram-e, Facebook-u

Vasilišinová Laura,
            viceprezidentka ľudských zdrojov
            študentskej firmy AVANZA

• Masterclasses 2021

• V dňoch 4 .- 5. 3. 2021 sa naši žiaci Ľudmila Uramová z III.C, Lucia Ploščicová z III.AA a Peter Dubecký z IV.B zúčastnili medzinárodného vedeckého podujatia Masterclasses 2021.

Nasledovné texty sú ich vyjadrením a zhodnotením akcie:

„Mne osobne sa to veľmi páčilo a som veľmi rada, že som mala príležitosť zistiť a vyskúšať ako v CERNe analyzujú zozbierané dáta. Veľmi sa mi páčilo aj ako nám fyzici všetko vysvetľovali, odpovedali na naše otázky... bolo to príjemné prostredie. Zároveň ma tieto dve stretnutia utvrdili v názore, aká je fyzika zaujímavá veda.“

„Prvá prednáška bola o časticiach, išli sme cez teoretické základy, ale aj nové veci. Niečo som si zopakovala, ale naučila som sa veľa nového. Druhá aj tretia prednáška boli o Cerne; napr. o vytváraní malých čiernych dier. O tejto téme som veľa nevedela, preto pre mňa boli nové informácie veľmi zaujímavé. Tento zážitok bol pre mňa veľmi prínosný a som rada, že som sa mohla zúčastniť.“

„Počas prvého dňa sme si vypočuli dve prednášky, ktoré nás zasvätili do sveta elementárnych častíc a predstavili nám CERN a jeho urýchľovače. Tretiu prednášku viedol popularizátor vedy Samuel Kováčik, ktorý je známy zo svojich podcastov, videí a vystupovania na podujatiach ako Vedátor.

Druhý deň sme mali na pláne praktické cvičenie v programe Hypatia. V priradených dátach sa nachádzalo päťdesiat zaznamenaných zrážok dvoch protónov. V časticiach, ktoré detektor zaznamenal, sme potom hľadali stopy špecifických častíc. Tie nás niekedy doviedli aj k samotnému Higgsovmu bozónu, ktorý bol v CERNe objavený.

Nakoniec prišla medzinárodná časť, kde sme sa na spoločnom meetingu stretli so všetkými účastníkmi, ktorí pochádzali z Talianska a USA a vyhodnotili sme všetky dáta dokopy. Som rád, že som mohol byť súčasťou tohto podujatia, aj keď tento rok iba takto virtuálne. Z Masterclasses som si odniesol veľké množstvo vedomostí a motivácie.“

text a foto: Ľ.Uramová, L.Ploščicová a P.Dubecký

• Výsledky školského kola SOČ 2020/2021

• S radosťou sa chceme pochváliť, že aj napriek ťažkej momentálnej situácii sa mnohí z našich študentov (39) rozhodli pracovať nad rámec svojich povinností a zapojili sa do školského kola SOČ. Rozhodovanie bolo náročné, pretože práce mali veľmi dobrú úroveň a radi by sme ocenili všetky. To, ako to dopadlo, môžete vidieť v priloženom zozname. Študenti, ktorí sa umiestnili na prvých dvoch priečkach v každej kategórii (spolu je ich 19), postupujú do krajského kola. Veríme, že budú úspešní. Držme im teda palce!

01 – Problematika voľného času

2. miesto – Barbora Gbúrová, III.SB
            3. miesto – Daniela Hudáková, III.B
        • Venujte 2% z dane

• Milí rodičia, absolventi, priatelia školy!

Využite Vaše právo poukázať (1%), 2%, (3%) dane občianskemu združeniu AURaP pri Gymnáziu, Park mládeže 5, Košice.