Gymnázium, Park mládeže 5, Košice

Pre záujemcov o štúdium 2% dane Vedenie školy Krúžky O škole Predmetové komisie Kontakt+Mapa Projekty Pracovné ponuky Verzia pre mobily

novinky

Prírodovedné predmety

Pri klasifikácii výsledkov v predmetoch (fyzika, chémia, biológia, cvičenia z fyziky, cvičenia z chémie, seminár z biológie cvičenia z biológie) sa hodnotí v súlade s učebnými osnovami a vzdelávacími štandardami:

1. kvalita myslenia, predovšetkým jeho logickosť, samostatnosť a tvorivosť,
  2. kvalita a rozsah získaných schopností vykonávať požadované intelektuálne a praktické činnosti pri realizácii experimentov,
  3. schopnosť zaujať stanovisko a uplatňovať osvojené poznatky a zručnosti pri riešení teoretických a praktických úloh, pri výklade a hodnotení prírodných javov a zákonitostí, prípadne teórií,
  4. schopnosť využívať a zovšeobecňovať skúsenosti a poznatky získané pri praktických činnostiach pri experimentoch,
  5. celistvosť, presnosť, trvácnosť osvojenia požadovaných poznatkov, faktov, pojmov, definícií, zákonitostí a vzťahov, teórií,
  6. aktivita v prístupe k činnostiam, záujem o ne a vzťah k nim,
  7. presnosť, výstižnosť, odborná a jazyková správnosť ústneho a písomného prejavu,
  8. kvalita výsledkov činnosti,
  9. osvojenie účinných metód samostatného štúdia a schopnosti učiť sa učiť.

Základný prevod získaného percenta na známku:

• 100% - 90% výborný (1)
  • 89% - 75% chválitebný (2)
  • 74% - 50% dobrý (3)
  • 49% - 30% dostatočný (4)
  • 29% - 0% nedostatočný (5)

Pri určovaní stupňa prospechu na konci klasifikačného obdobia sa hodnotí kvalita práce a učebné výsledky, ktoré žiak dosiahol počas celého klasifikačného obdobia. Prihliada na systematickú prácu žiaka.

Ak žiak nebol prítomný na vyučovacej hodine v čase písania testu z tematického celku, je povinný test napísať po dohode s vyučujúcim v náhradnom termíne.

Stupeň prospechu sa neurčuje na základe priemeru známok získaných v danom klasifikačnom období, prihliada sa na váhu jednotlivých známok.

Žiak je pred overovaním vedomostí v akejkoľvek forme učiteľom informovaný, akú váhu bude mať známka.

VÁHY JEDNOTLIVÝCH ZNÁMOK:

• odpoveď: (váha - 0,5 až 1) v závislosti od rozsahu, hodnotenie známkou
  • malá písomka (tzv. 5-minútovka): (váha – 1) hodnotenie známkou
  • písomná práca: (váha – 1) hodnotenie známkou
  • test na konci tematického celku:(váha – 2) test je hodnotený percentom
  • chemické značky, vzorce zlúčenín: (váha – 2) hodnotenie známkou.Prísnejšie kritéria hodnotenia stanovujeme, pretože  osvojenie si týchto poznatkov je nevyhnutné pre ďalšie chemické vzdelávanie.
  • aktivita žiakov na hodine: (váha - 0,25) hodnotenie známkou
  • protokoly z praktických/laboratórnych cvičení: (váha 0,5 – 1) hodnotenie známkou
  • prezentácia: (váha 1 - 2) prezentácia je prezentovaná žiakom pred triedou. Váha známky závisí, k čomu je určená, v akom rozsahu, náročnosti, prevedení a hlavne aký je prínos pre triedu.

Aktualizované 21. 9. 2017 (NE)