• Zaujímavosti

•

Koncom novembra organizujeme na škole pre žiakov rôzne aktivity v rámci „Týždňa vedy a techniky“.

Jednou z nich bola v tomto roku prírodovedná exkurzia. V skorých ranných hodinách 18. novembra sa autobus plný žiakov pohol v ústrety novým zážitkom a poznatkom.

Prvou zastávkou bola vodná elektráreň Gabčíkovo. Tam sme sa dozvedeli ako nám voda vyrobí elektrinu. Potom sme sa zastavili v Čuňove, kde sme si prezreli vodný areál Divá voda, kde trénujú a víťazia naši úspešní  vodní slalomári. V hlavnom meste sme si pobehali zaujímavé nákupné centrá. Prvou zastávkou na druhý deň bolo Tekovské múzeum vlastivedného charakteru, ktoré sa zameriava na národopisný a prírodovedný výskum. Je umiestnené v hradnom areály v centre mesta Levíc, čo vytvára zvláštnu symbiózu  histórie a súčasnosti. Cestou do Mochoviec nás upútali velikánske chladiace veže, ktoré sú dominantou krajiny.  V jadrovej elektrárni Mochovce sme si pozreli dva výukové filmy v útulnej kinosále o výstavbe a prevádzke JE a o výhodách  výroby energie v JE oproti  tepelným a vodným elektrárňam. Princíp jadrového reaktora sme mali vysvetlený na dynamickom modely. Dozvedeli sme sa, že v Mochovciach  sa spracováva  kvapalný rádioaktívny odpad a že je tam aj Republikové úložisko rádioaktívneho odpadu. Pozreli sme si plnorozsahový simulátor, v ktorom sa zabezpečuje efektívne školenie operátorov. Po nasadení prilieb  a tlmičov do uší sme cez turnikety prešli do strojovne JE. Veľkosť haly, množstvo potrubí s meracími prístrojmi a čistota v nej nás ohromila. Množstvo poznatkov, pocitov a úvah sme si  spoločne zdieľali ešte dlho v autobuse.  Bolo o čom hovoriť. Cestou domou sme mali ešte jednu zaujímavú zastávku. V hontianskej dedinke Brhlovce sme si pozreli skalné obydlia, vytesané v sopečnom tufe. V autobuse na spiatočnej ceste vládla výborná nálada. Spievalo sa  španielsky , slovensky ,česky aj anglicky. Bolo to super.

Exkurziu pripravila  pani profesorka Danka Hudáková., za čo jej patrí vďaka všetkých účastníkov ,ktorí sa exkurzie zúčastnili.

FOTOGRAFIE Z EXKURZIE

Za krásne prežité dni zo srdca ďakujeme!

• Gymnázium, Park mládeže 5, Košice
      • office@gpm.sk
      • E0006552825 (použiteľné na stránke www.slovensko.sk k elektronickej komunikácií a ku komunikácií podpísanej zaručeným elektronickým podpisom)
      • 055 / 633 54 70