• Dni španielskej kultúry 4. – 11. október 2010

Naši učitelia a j študenti nezabúdajú na dávne tradície, a preto aj keď nás kryje značka modernej európskej školy, uvedomujeme si, že rastieme spolu so svojím mestom. Spolupracujeme s ním pri každej možnej príležitosti, spestrujeme jeho kultúrny a spoločenský život. Dni španielskej kultúry sú  emblémovou tradíciou našej školy, ktorá už k mestu Košice neodmysliteľne patrí a sme na ňu patrične hrdí.

V roku 2010 trvali Dni španielskej kultúry od 4. do 11. októbra a v jedinečnosti a kvalite jednotlivých akcií znovu pokročili na vyšší stupienok.

Divadelné predstavenie ... v podaní študentov 5. ročníka našej školy bolo lákadlom nielen pre všetkých študentov bilingválnej sekcie, ale aj pre verejnosť. Konalo sa 4. októbra v divadelnej sále Starej radnice a prinieslo nám všetkým krásny zážitok. Predstavenie bolo celé v španielčine a z hereckého umenia študentov – amatérov sme boli uchvátení.

Na druhý deň (utorok, 5. októbra) sa na Hlavnej ulici nášho mesta konala už všetkým dobre známa La Rambla. Jej hlavnými hrdinami boli študenti nášho gymnázia - síce amatéri, ale o to náruživejší vo svojom snažení. V centre mesta ste mohli stretnúť postavičky, ktoré s naším reálnym svetom nemajú veľa spoločného – víly, ježibaby, šašov a mnoho iných nadprirodzených bytostí. Slávna ulica umelcov z Barcelony sa na pár hodín ocitla v našom meste a jej protagonistami bolo 500 zamaskovaných žiakov našich tried. Vytvorili plejádu živých sôch a iných, veľmi pestrých atrakcií, ktoré spríjemnili Košičanom pochmúrny a upršaný deň. Obloha sa zľutovala na poslednú chvíľu – dážď sa nám prestal vysmievať až tesne pred začiatkom akcie. Navyše, na veľkom pódiu pri Dolnej bráne si mohli prísť na svoje tí, ktorým sa nechcelo prejsť celým mestom, a tak si svoju rozprávku našli v 2-hodinovom programe plnom spevu a tanca – všetko v podaní našich študentov.

Hrdí sme na to, že aj tentokrát sa na našej veľkej akcii zúčastnili aj vzácni hostia. Pozvanie prijali: veľvyslanec Španielskeho kráľovstva v SR Jose Angel Lopez Jorrin , pridelenec pre vzdelávanie na španielskej ambasáde v SR Luis Pardiňas Béjar, primátor mesta Košice Ing. František  Knapík.

Deň sa ale ešte nekončil. Do výpočtu jeho aktivít možno zaradiť aj prezentáciu fotografií slávneho cestovateľa Pavla Smejkala, ktorý nám predstavil svoje zábery z ciest po Peru,, Chile a Mexiku. Komentár k fotografiám urobil jeden z našich učiteľov – rodený Mexičan Agustin Murillo. Prezentácia v krásnych priestoroch Múzea Vojtecha Löfflera na Alžbetinej ulici stála za to, jej hostia neoľutovali ani okamih, čo s nadšením potvrdili počas slávnostnej recepcie, na ktorú boli pozvaní.

Druhý deň DŠK bol zavŕšený činoherným divadelným predstavením Trojkolka podľa predlohy španielskeho dramatika F. Arrabala. Predstavenie sa konalo na Malej scéne Štátneho divadla v Košiciach, ktoré sa do nášho programu zapája už každoročne.

V stredu (6. októbra) sme dali španielčine kratučkú pauzu. Našu školu navštívil brat človeka slávneho mena – Jan Kryl. Jeho koncert v telocvični našej školy sa niesol v duchu spomienok na Karla Kryla a jeho životné peripetie. Hovorené slovo sa striedalo s prednesom veršov a spevom. Zazneli najslávnejšie hity českého pesničkára a príjemným prekvapením bolo to, že aj keď  sú naši študenti veľmi mladí a pána Kryla si nemôžu pamätať, napriek tomu si s Janom Krylom zaspievali. Časy totalitnej moci sa skončili skôr, než sa oni narodili, ale Krylove piesne mnohí poznajú a o význam slov v textov javia záujem.

Ani tento rok nechýbala svätá omša v španielčine, ktorú mohli Košičania zažiť už štvrtýkrát len vďaka nám. Konala sa vo štvrtok 7. októbra v Uršulínskom kostole na Mäsiarskej ulici.

Do pestrého programu týždňa patril Deň otvorených dverí v budove nášho gymnázia v sobotu 9. októbra dopoludnia. Verejnosť mala možnosť prísť sa osobne pozrieť na to, kde a ako študujú naši žiaci, ako vyzerajú naše štandardné aj odborné učebne a aké vzdelávacie programy ponúkame. Záujemcovia o štúdium u nás si mohli vyskúšať simulované prijímačky zo slovenského jazyka, z matematiky a z anglického jazyka. Navyše, za asistencie našich prvákov a ich vystúpenia sa škola predstavila aj v inom duchu – v duchu miesta, ktoré je nielen  školou, ale aj

Nedeľa (10. október) si svoje španielske rytmy našla na úžasnom koncerte formácie Duo Farsa v priestoroch bývalých kasární na Kukučínovej ulici, ktoré sú už dnes Košičanom známe pod názvom Kulturpark. Nádherné španielske flamenco prilákalo do koncertnej sály veľa hostí a nikto z nich nebol sklamaný, práve naopak, dojmy boli silné.

Vyvrcholením DŠK bola premiéra filmu, ktorého tvorcom (scenáristom, dramaturgom režisérom aj producentom) je študent našej školy Marko Procházka.  Film sa volá Diario de un asesino (Zápisník vraha) a je natočený v španielskom jazyku so slovenskými titulkami. Herecké obsadenie vo filme je záležitosťou žiakov našej školy, zahrali si v ňom dokonca aj dvaja naši učitelia. Film bol premietaný v predpremiére  výlučne pre žiakov a učiteľov našej školy v Cinemaxe v OC Optima. Mal veľký úspech, sme naň hrdí.

Tešíme sa na ďalší ročník a tešíme sa na Vašu návštevu.

PREZRITE SI FOTOGRAFIE