• Dni španielskej kultúry

pod záštitou veľvyslanca Španielskeho kráľovstva

MOTTO: Nie je nič krajšie, ako rozdávať ľuďom radosť z diela vlastných rúk.

Pozrite si prezentáciu z televízneho okruhu školy o Dňoch španielskej kultúry:   2013_10_15_vysielanie.ppt

Naše gymnázium už 8. rok organizuje Dni španielskej kultúry, ktoré prinášajú do Košíc závan španielskej reči, hudby, spevu, tanca i športu.

Počas celého týždňa od 06.októbra do 12.októbra 2013 sme pripravili celú kyticu zaujímavých aktivít, ktoré iste potešili nielen našich študentov, ale aj obyvateľov nášho prekrásneho mesta, ktoré je v tomto roku držiteľom hrdého titulu EHMK.

Aj naše Dni španielskej kultúry boli zahrnuté do projektu Košice 2013 EHMK.

Začali sme Potulkami – Králi a Košice v bilingválnom slovensko-španielskom prevedení, ktoré realizoval známy sprievodca a náš učiteľ Milan Kolcun.

Viva España v Historickej radnici bolo naplnené španielskou hudbou, videli sme ukážku z opery Carmen – rytmický španielsky tanec, ale videli sme aj pásmo o poslednej noci Fredyho Mercuryho v španielskom podaní nášho učiteľa Victora Péreza v úlohe osudu a nádherné Fredyho piesne v podaní Petra Pačuta. Finále celého večera ozdobila známa hymnická pieseň Barcelona. Tohto podujatia sa zúčastnila aj p. Carmen Gonzáles, poradkyňa pre vzdelávanie Španielskeho veľvyslanectva v Poľsku, ktoré má na starosti španielske vzdelávanie na Slovensku.

Viac fotografií TU

Kaplnka svätého Michala praskala vo švíkoch. Svätú omšu v španielčine celebroval kňaz Juraj Pigula, ktorý pôsobil ako misionár v Južnej Amerike. Nádherný duchovný zážitok, obohatený hrou na gitare samotného kňaza a spevu našich študentov. Prítomný bol p. Grega, starosta MČ Košice - staré mesto, ktorý nad omšou prevzal záštitu.

Viac fotografií TU

Košická La Rambla sa konala za krásneho slnečného počasia, ktoré plným priehrštím umocňovalo ramblovskú atmosféru. 525 živých sôch a iných atraktivít v podaní našich študentov spríjemnilo Košičanom, či návštevníkom Košíc, toto nádherné popoludnie. Videli sme rozprávkové postavičky, ale i „spartakiádu“, zombie alebo klaunov. Jednoducho sme sa zabávali. Študenti, ich rodičia i Košičania. Ramblu prišiel pozdraviť aj primátor mesta p. Raši, ktorý nad ňou prevzal záštitu. Ani v tento deň nechýbala p. Carmen Gonzáles.

Viac fotografií TU

„Košické El Clásico“, futbalový turnaj o pohár veľvyslanca Španielskeho kráľovstva. Burácajúca tribúna. Povzbudzovateľmi boli naši študenti, pričom každá trieda bola fanúšikom iného futbalového mužstva. A kto skutočne hral? Boli to hviezdne mužstvá. Košicko-nehrajúci kapitán - primátor mesta p. Raši, hráč p. Brixi, poslanec NR SR, zástupcovia KSK, ale aj iné hviezdy. Oficiálny fanclub FC Barcelona, ktorého kapitánom bol prezident  fanclubu p. Bellas, Real Madrid, ktorého kapitánom bol prezident fanclubu p. Mojsej, Villarreal, ktorého koučom bol prezident fanclubu Villarreal. Školstvo – tím riaditeľov košických stredných škôl, Španielsko – hlavne naši španielski učitelia, ale aj rodení Španieli, žijúci v Košiciach. Víťazom a držiteľom pohára sa stalo mužstvo Real Madrid, naši Španieli boli tretí, takže medaila sa im predsa len ušla. Veď mali najviac fanúšikov, ktorí vytvorili úžasnú, búrlivú atmosféru. Viac fotografií TU

„Deň otvorených dverí“. Opäť v príjemnej atmosfére, kde študenti školy sprevádzali a informovali záujemcov o štúdium na našej škole. Videli sme aj niekoľko živých sôch z La Rambly, aj tance a spevy našich študentov. Jednoducho škola žila aj v sobotu. Adepti na štúdium mali možnosť simulovať prijímacie skúšky na našu školu z matematiky, slovenského jazyka a literatúry a anglického jazyka. Rodičia aj žiaci ZŠ sa vyjadrovali veľmi pozitívne, nielen o DOD-e, ale vôbec o škole, o ktorej informácie mali už predtým od svojich známych.

Viac fotografií TU

Nuž, tento týždeň bol ozaj zaujímavý. Plný aktivít, z ktorých si každý mohol vybrať to, čo ho najviac zaujíma a baví. Snáď sa nám podarí budúci ročník Dní španielskej kultúry pripraviť rovnako atraktívny.

Ďakujem všetkým študentom a zamestnancom školy za ich ochotu, tvorivosť a ústretovosť pri realizácii 8.ročníka Dní španielskej kultúry.