• Recitál španielskej poézie 2022

Naši študenti K.K. a Branislav Knap z V.SA spolu s profesorom Claudiom Tomi Andrinom 9. 11. 2022 odcestovali do Nitry, aby sa zúčastnili na recitáli španielskej poézie, ktorý sa konal na Gymnáziu, Párovská 1, ktoré má na Slovensku najstaršiu španielsku bilingválnu sekciu (1990). Toto podujatie bolo organizované už tretíkrát a tohtoročná tematika bola “Atlas político universal en verso”.

Prvý deň po srdečnom privítaní učiteľmi sa študenti zo všetkých zúčastnených španielskych bilingválnych sekcií mali  možnosť medzi sebou zoznámiť vďaka rôznym aktivitám. Na druhý deň ráno mali študenti možnosť vyskúšať si rôzne tradičné spôsoby písania poézie zo všetkých kútov sveta. Neskôr nasledoval samotný prednes básní, ktoré si študenti vybrali z antológie súvisiacej s tematikou.

Cieľom tohto podujatia bolo zblížiť študentov so španielskou poéziou a nie hľadať víťaza, a preto sa nerozdávali ani žiadne ceny. Podujatie sa viedlo v myšlienke umenia pre umenie. Organizoval ho profesor a spisovateľ Fernando Antolín Morales.

Naši študenti si odtiaľ odniesli obohacujúci zážitok a ak aj vás zaujíma španielska poézia, alebo by ste chceli získať podobnú skúsenosť, máte možnosť zúčastniť sa takejto akcie nasledujúci rok

Recital de poesía en el colegio Párovska de Nitra 2019

La sección bilingüe de Nitra, por segundo año consecutivo, nos invitó a participar en el recital de poesía que organiza la escuela, titulado "casi anónimas"

El título del recital hace referencia a la poesía escrita por mujeres o con tendencia feminista, con el objetivo de dar voz a las mujeres escritoras de nuestra historia.

Para prepararnos para el recital, cada uno de nuestros estudiantes eligió un poema de la antología ofrecida por los profesores de Nitra.

David Popovič eligió un poema de la escritora María de Zayas, del siglo de oro español, Peter Kuko eligió un poema de Concha Méndez, una de las Sinsombrero, titulado "Vine" y Laura Chomčová eligió un poema de la autora Esther Ramírez Chicharro, titulado "Tierra de olivos y olvidos"

La tarde del jueves 7 de noviembre participamos en una gynkana muy divertida por el colegio, donde había que encontrar pistas y leer poemas de las autoras. Después hicimos un juego en el que debíamos recitar modulando la voz y haciendo de personajes como un ogro.

El viernes por la mañana empezamos creando nuestros propios poemas en un taller de escritura creativa, utilizando noticias de periódicos. Después tuvo lugar el recitado de poemas hasta el mediodía.

Gracias a la participación en el recital hemos tenido oportunidad de conocer a alumnos de otras secciones del país y por supuesto, de acercarnos un poco más a la poesía, a las autoras española y pasar ratos muy divertidos.

Recitál poézie na Gymnáziu Párovská v Nitre 2019

Bilingválna sekcia Gymnzázia v Nitre nás pozvala na druhý ročník recitálu poézie, škola organizuje pod názvom “Takmer anonimné”.Názov recitálu sa vzťahuje na poéziu písanú ženami alebo feministickú poéziu a to s cieľom podporiť súčasné spisovateľky ženy.

Na recitál si naši študenti vybrali básne z antológie, ktorú nám pripravili učitelia z Nitry. Dávid Popovič z III.SA si vybral báseň od Márie de Zayas, zo zlatého veku španielskej literatúry, Peter Kuko z V.SB si vybral báseň od Conche Méndez zo zbierky “Sinsombrero” s názvom “Vine” a Laura Chomčová z III.SA si vybrala báseň od Esther Ramírez Chicharro s názvom “Tierra de olivos y olvidos”.

Vo štvrtok 7. novembra poobede sme sa zúčastnili zábavnej aktivity tzv.“gymhkany” – žiaci mali nájsť stopy a prečítať básne autoriek. Ďalšou aktivitou bolo zmeneným hlasom napr. ako zlobor zarecitovať báseň.

V piatok ráno sme v dielni tvorivého písania vytvorili naše vlastné básne s použitím správ z novín. Nakoniec sa konal recitál, vďak ktorému sme mohli spoznať žiakov z iných bilingválnych sekcií Slovenska a v neposlednom rade sme si prilblížili poéziu španielskych autoriek a stávili sme príjemné chvíle.