Gymnázium, Park mládeže 5, Košice

Pre záujemcov o štúdium 2% dane Vedenie školy Krúžky O škole Predmetové komisie Kontakt+Mapa Projekty Pracovné ponuky Verzia pre mobily
 

Navigácia

novinky

Archív

2011/12

Škola priateľská k deťom

Na začiatku  školského roka sa do programu Škola priateľská k deťom zaregistrovalo  92 škôl. Naplnením kritérií sa titul podarilo získať 54. Sme jednou z nich.

Ako školy zapojene do školských programov UNICEF Slovensko sme pri registrácii prejavili záujem o interaktívne stretnutie s  Junior ambasadorom. Stretnutie Junior ambasadorky Elišky Nemčkovej so žiakmi III.C sa uskutočnilo 26.6.2012.

SPD-2012.pdf

Ako školy zapojene do školských programov UNICEF Slovensko sme pri registrácii prejavili záujem o interaktívne stretnutie s  Junior ambasadorom. Stretnutie Junior ambasadorky Elišky Nemčkovej so žiakmi III.C sa uskutočnilo 26.6.2012.


Šírava 2012

Dňa 19.-21.6. sa žiaci triedy 2.A zúčastnili školského výletu na Zemplínskej Šírave.

Po únavnej ceste sprevádzanej pálivými lúčmi, ktoré prehrievali nielen autobus, sme dorazili z Košíc do Michaloviec a odtiaľ na Šíravu.

Privítali nás útulné malé chatky, usadené v lone krásnej prírody, kde sme mohli na každom kroku počuť šum stromov, najmä brezy a lipy spojený tlmeným bzukotom z včelích hniezd.

Hneď v prvý deň hneď po vybalení batožiny a preskúmaní okolia sme podvečer išli opekať. Nesmeli chýbať tradičné špeciality ako špekáčiky, klobásky či chrumkavý chlebík s cibuľou, šalát a mnoho ďalších dobrôt. Dosýta najesť sa dalo aj v neďalekej reštaurácii.

Na druhý deň sme sa zobudili do krásneho horúceho rána. Pani profesorky nám pripravili výlet na Vinianske jazero. Po ceste autobusom a nekonečnej dvojkilometrovej prechádzke sme sa napokon usadili blízko reštaurácie, kde si mnohí z nás kupovali občerstvenie a obed. Počas celého tohto dňa sme mali príležitosť vychutnať si kúpanie, opaľovanie a oddychovanie v tieni stromov.

Na chatky sme sa teda vrátili vysilení zo spiatočnej cesty, no zároveň príjemne unavení z letného, príjemne stráveného dňa.

Podvečer sa všetci kamsi rozpŕchli – po väčšinou oddychovali na izbách, prechádzali sa po pobreží Šíravy, alebo hrali volejbal.

Na ďalší, prvý letný deň sme sa zobudili s vedomím, že pomaly prichádza čas oddychu. Posledná prechádzka popri našom slovenskom „mori“, posledné fotky, balenie a cesta domov.

Tak takýto bol náš výlet. Plný nezabudnuteľných zážitkov, chvíľ, momentov a spomienok. Pevne verím, že hovorím za nás všetkých ak si dovolím tvrdiť, že sme nesmierne vďační tým, ktorí nám umožnili tento výlet zorganizovať, no najmä pani profesorkám, ktoré prevzali zodpovednosť za nás na svoje plecia.

Ďakujeme! 

  


Manchester 2012

Je tomu už piaty rok, čo skupina žiakov z anglickej triedy mala možnosť navštíviť mesto MANCHESTER s cieľom zdokonaliť svoje jazykové schopnosti ako aj spoznať kultúru krajiny,ktorej jazyk sa učia.Spolu s britskými kadetmi zažili mnoho zaujímavých vecí´ako plavbu na kanoe, navšteva známeho Old Traffordu ako aj múzeum Beatles v Liverpoole.Veríme,že spomienky,ktoré si priniesli z tohto pobytu im ešte dlho ostanú v pamäti. 

foto

DEŇ DETÍ

1. júna sa už od roku 1925 sa v mnohých krajinách sveta, tak isto aj na Slovensku, dáva do popredia fakt, že tento deň patrí deťom. Je to Medzinárodný Deň Detí. U nás sa oslavuje všelijako, od obdarovávania ľudí sladkosťami až po bujaré oslavy a akcie pre menších aj väčších. 

U nás v škole sme si vybrali ten spôsob, pri ktorom sme všetkých ľudí prechádzajúcich vchodom do školy ponúkli sladkou odmenou v podobe cukríkov, ktoré im, dúfam, spríjemnili ťažké ráno.

Ponúkli sa aj pani profesorky a páni profesori, španielski lektori ale aj návštevníci, ktorí prišli kvôli iným záležitostiam ako je vzdelávanie.
Privítali sme každého, starého aj mladého. Veď každý človek je dieťa svojich rodičov, tak tento sviatok patrí všetkým, aj keď sa niekedy mylne domnievame, že deti sme iba do osemnástich.

Príjemný zbytok školského roka a tie lepšie známky tým, ktorí sú "medzi" praje Študentská Rada GPM5 ;)

    

Košický Deň Európy 4.5.2012

Dňa 4.5.2012, žiaci gymnázia Park mládeže oslávili  spolu s ďalšími  košickými školami Deň Európy. Žiaci sa predstavili svojím programom.

-Program otvoril známou pesničkou náš žiak Samo Baláž, ktorý zaspieva španielsku pieseň La bamba. Na gitarách ho sprevádzali Romana Radačiová, Kristína Hodermarszká,Zuzana Hurová,Nikola Pelešková, Miroslava Koľveková

-V rytme salsy sa predstavili naši prváci  -Adam Sabo a Števka Puzderová. Doprevádzali ich dievčatá z 1.SA. a takisto predviedli temperamentné tanečné vystúpenie Pasodoble.

- Sme prosto otvorení celej Európe, dokonca celému svetu. Presvedčili nás o tom aj dievčatá z ISATU – tanečnej skupiny, ktorú už štvrtý rok na našej škole vedie pani profesorka Izabela Nikolinová. Dievčatá sú študentky anglickej triedy a predviedli svoju choreografiu, následne na to sa predstavili aj naše roztlieskavačky Tina, Jesika, Bianka a Nika.

Zaspievali pre Košice aj Nikola Pelešková, Janka Tóthová.

-Ako sa dobrý koniec patrí 1.SA a 1.SB roztancovala celú hlavnú ulicu mexickým tancom NO ROMPAS MÁS...

Dúfame, že sme Vás presvedčili, že my na Parku mládeže sme pripravení dobýjať Európu, dobýjať svet a to aj vďaka skvelým moderátorom ako inak z našej školy Dianou Legátovou a Igormom Michalčíkom.

Naše Košice sú dnes súčasťou modernej Európy. Veríme, že aj my k tomu prispievame – určite sme obohatili toto mesto o nový, slnečný, radostný temperamentný, hravý, jednoducho španielsky rozmer

foto

DEŇ EURÓPY

Aj my, členky skupiny orientálneho tanca ISATU, sme piatok 4.mája 2012 vzdali hold Dňu Európy, ktorý sa slávil na pódiu pri Dolnej  bráne .

 Svojím vystúpením sme sa pripojili k myšlienke tolerancie a rešpektovania iných národností  a ich kultúr.

Súčasne sa lúčime s našou školou a s Vami všetkými- pretože o dva týždne maturujeme.

 Prajeme všetkým krásne leto –a držte nám palce.

 Dievčatá zo IV.A- členky skupiny ISATU

  

NOVINKY Z KABINETU ŠPANIELSKEHO JAZYKA

Súťaž FOTOMONTÁŽ: Concurso_de_Fotomontaje.pdf

Celoštátne kolo Olympiády v španielskom jazyku

Dňa 29-30 apríla sa konalo celoštátne kola Olympiády v ŠJ kde Zuzana Horňáková z V.SB obsadila druhé miesto v kategórii „D“. 

K úspechu blahoželáme

VI OLIMPIADA MATEMÁTICA EN ESPAÑOL – 2012

Secciones Bilingües de Eslovaquia – Fase Final – Trstená
GANADORAS
Primer premio: Alexandra Dupláková, 3º curso de la Sección de Košice.
Segundo premio: Mária Viglašová, 2º curso de la Sección de Trstená.
Tercer premio: Karin Holienčíková, 3º curso de la Sección de Banská Bystrica.

 

Celoštátna prehliadka SOČ

Dňa 26.4.2012 sa v Piešťanoch konala celoštátna prehliadka SOČ, na ktorej našu školu
úspešne reprezentovali študentky nášho gymnázia:
Barbora Ďorková z III.SA skončila na 4. mieste a Júlia Hurníková z II.SA na 5.mieste.
K výsledkom blahoželáme!

Vysledkova_listina_CKSO_2012.pdf

Pobyt v Magdeburgu

V dňoch od 14-20.4.2012 sa mladí lídri z klubu C+C pod vedením p.Gromanovej a p. Kišeľákovej zúčastnili pobytu v Magdeburgu v rámci projektu British Council .Počas pobytu sa zúčastnili vyučovania na medzinárodnom gymnáziu,absolvovali zaujímavé hodiny čínštiny,biológie a iných predmetov.Spoločne s partnermi z Nemecka vytvorili študentské noviny s informáciami o zvykoch a kultúre krajiny svojich zahraničných partnerov.Mali taktiež možnosť zúčastniť sa športového festivalu,kde naše líderky statočne bojovali s ostatnými študentkami gymnázií. Mali možnosť si pozrieť Belínsky múr alebo Brandenburskú bránu.Všetci sme sa zhodli ,že tieto výmenné pobyty poskytujú bohaté skúsenosti a obrovské poznatky pre našich študentov a pomáhajú im pri ich ďalšom vzdelávaní.

foto

Deň narcisov

13. apríl 2012 - Deň narcisov

Naše poďakovanie patrí vám, ktorí ste do zbierky prispeli a dobrovoľníčkam Monike Hrdličkovej a Lucke Paholkovej z III.C, Dominike Marušákovej, Katke Tóthovej, Miške Guzejovej a Monike Czingelyovej z III. SA a dievčatám Macikovej, Pacholskej a Čontošovej z II. A, ktoré zbierku realizovali.

  

C+C

Dňa 14.3.2012 sa študenti nášho gymnázia zúčastnili tvorivých dielní v DSS Park mládeže 3.Ich úlohou bolo pomôcť mladým ľuďom z tohto domova vytvoriť rôzne umelecké kreácie z tématikou Veľkej Noci.Ich úžasné práce si budute môcť pozrieť v budove našej školy pod názvom "ART GALLERY OF C+C" 

  

Regionálne kolo SOČ

Dňa 16.3.2012 sa konalo Regionálne kolo SOČ, kde naši žiaci získali nasledujúce umiestnenia:

   J. Hurníková z II.SA - prvé miesto
   D. Čuňová z III.B - tretie miesto
   A. Janoščíková z III.SA - tretie miesto
   S.Ficeriová z II.C - štvrté miesto
   L.Ferenc z III.C - štvrté miesto
   M.Vološin a R.Šinko z III.C - štvrté miesto
   M.Pjechová z III.A - štvrté miesto
   R.Svetozarovová z III.SB - štvrté miesto

K výsledkom blahoželáme a držíme palce na Krajskej prehliadke SOČ!

Výhercovia súťaží k Svetovému dňu vody

Kvíz  k Svetovému dňu vody „ VODA  NAD  ZLATO“ , sa konal 21.3. 2012, a záčastilo sa ho sedem trojčlenných družstiev z prvého a druhého ročníka klasickej sekcie.

Umiestnenie:

I. miesto družstvo II.B triedy v zložení:  VARKONDA Róbert

                                                           BALÁŽ  Ján     

                                                                  DEMJÁN  Michal

II. miesto družstvo II.D triedy v zložení: TONČO Radovan

                                                                  LEHOCKÝ Tomáš

                                                                  TVRDÁ  Alica

III. miesto družstvo II.A triedy v zložení:  PACHOLSKÁ

                                                                    FRIGOVÁ Jaroslava

                                                                    JUSKO  Jakub

Súťaži o najlepší poster na tému voda  sa zúčastnili žiaci a žiačky druhého ročníka. Zhotovili  40 posterov na rozné témy o vode. Napríklad: Vodné elektrárne, minerálne pramene Slovenska, Kyslé dažde, Vodné ekosystémy, Vodná doprava, Kolobeh vody v prírode, Fyzikálne a chemické vlastnosti voda, Pitný režim,....

Umiestnenie:

I.miesto žiačky II.C triedy: Alžbeta  BUTKAYOVÁ a Timea  KOSTSÁNSZKA  s posterom  „ VODA  a  ČLOVEK“

II. miesto žiačky II.D triedy:    Ivana BEREGSZASZIOVÁ  a Petra  KORPOVÁ s posterom   „ ČISTENIE ODPADOVÝCH  VOD“

III.  miesto žiačky II.C triedy:     Lucia  SLUŤÁKOVÁ  a Kamila  MEDVEĎOVÁ s posterom   „ VODA  AKO  PRÍRODNÝ  ŽIVEL“

Žiačky a žiaci boli odmenení  vecnými cenami a diplomami, ktoré im boli odovzdané za účasti zástupkyne školy , predsedníčky PK – prírodovedných predmetov a organizátorky

SRDEČNE  BLAHOŽELÁME !!

    

SLÁVNOSTNÉ ODOVZDÁVANIE ŠPANIELSKYCH ŠTIPENDIÍ

Dňa 29.3 sa v bilingválnych triedach udeľovali španielske štipendiá:

V.SA : Katarína Šelepská

V.SA: Alexandra Štítová

          Patrícia Mertinková

          Zuzana Horňáková

          Monika Forgáčová

          Andrea Malčická

IV.SA: Slavomíra Šterbinská

            Dana Vitkovská 

foto

Návšteva veľvyslankyne Kubánskej republiky

Dňa 11. 4. 2012 navštívila našu školu kubánska veľvyslankyňa Loipa Sánchez Lorenzo.
Stretnutie so študentmi začalo príhovorom riaditeľky RNDr. Aleny
Bobákovej. Nasledoval kultúrny program na počesť veľvyslankyne, ktorý
pripravili študenti našej školy aj pod vedením vedúceho predmetovej
komisie španielskeho jazyka Augustína Murilla. Po programe sa jej
excelencia kubánska veľvyslankyňa prihovorila študentom a nasledoval
blok otázok a odpovedí. Študenti sa okrem iného dozvedeli aj o
možnostiach štúdia na Kube a o živote v tejto pre nás vzdialenej
krajine.

foto

Úspechy športovcov našej školy 

V Kysaku 16.5.2012 sa konalo krajské kolo v orientačnom behu, kde naše dievčenské družstvo bojovalo nie len so súperkami iných škôl, ale aj s nepriaznivým počasím. Nakoniec po sčítaní časov a kontrol družstvo sa umiestnilo na druhom mieste v zložení Ľudmila Sokolová 4SB, Koľveková Mirka 3B, Lýdia Drábiková 2C, Kolka Mitrová 3B. Na MSlovenská v Banskej Bystrici 5.-6.5.2012 bude reprezentovať za jednotlivcov Sokolová a Koľveková. Prajeme im dobrý smer a ideálne počasie. 

 

4.5.2012 sa reprezentanti našej školy v atletike zúčastnili regionálneho kola, ktoré usporiadateľom bol KŠU Košice. Obsadili sme len niekoľko disciplín no aj napriek tomu sme sa umiestnili na dobrých miestach, čo nás posúva na postup do krajského kola. Zuzana Kandríková 4A postupuje z prvého miesta v hode oštepom, Kamila Čopová 2A z druhého miesta v 100m a 200m beh, Patrícia Volanská 2A z tretieho miesta v 100m beh, Daniela Detriková zo 4. miesta v skoku do diaľky, Jura Michal 1A zo 4. miesta v skoku do výšky, Galajda Martin 1A zo 4. miesta v behu na 800m. Krajské kolo bude 29.5.2012 Košiciach na atletickom ihrisku Watsonova, všetkým držíme palce a prajeme im vietor do chrbta.

 

Dňa 25.4.2012 sa uskutočnilo regionálne kolo vo  futbale dievčenských družstiev na futbalovom ihrisku Vyšné Opátske, ktoré organizovala OA Polárna.

O postup na krajské kolo bojovali družstvá škôl: Park mládeže, Šrobárová, Poštová, Opatovská, OA Polárna a Watsonová.

Za  sťažených podmienok na ihrisku  si naše dievčatá  v prvom zápase neporadili  s výberom Gymnázia  Šrobárová a prehrali po nešťastnom góle 1:0. V druhom zápase  podľahli  študentkám Opatovskej 7 0:3.  Aj napriek bojovnému výkonu sme sa teda umiestnili na  piatom-šiestom mieste.

Hádzanárky školského družstva sa prebojovali z tretieho miesta v regionálnom kole na kraj, ktorý organizovalo gymnázium P.Horova v Michalovciach 16.3.2012. Po urputnom boji sa dievčatá umiestnili na krásnom druhom mieste po GPH Michalovce a na treťom mieste skončili regionálne víťazky GPoštova.

 

Volejbalistky,

 reprezentantky našej školy sa po dvojdňovom zápolení v regionálnom kole umiestnili na peknom druhom mieste. Postupujú do krajského kola, kt. sa uskutoční 29:3:2012 v Spi. Dievčatká na kraji zabojujú a nech sa vrátia s akýmkoľvek výsledkom pre nás sú tie najlepšie. Držíme palce!

 

Mladí lídri klubu C+C

 

Dňa 21.2.2012 mladí lídri klubu C+C pripravili športový festival pre postihnutú mládež z DSS Park mládeže 3 v priestoroch telocvične nášho gymnázia. Súčasťou organizačného tímu boli nielen naši študenti ,ale aj študenti z ďalších škôl a to zo Strednej zdravotníckej školy ,Moyzesova,Strednej elektrotechnickej školy,Strednej združenej školy,OPatovská a žiaci ZŠ Bidovce,ktorých študenti sú súčasťou projektu Britskej rady C+C.Akcia dopadla veľmi úspešne a všetci si odniesli zaujímavé zážitky.Výtvarné práce ,ktoré sa vytvorili v rámci tvorivých dielní si budú môcť pozrieť všetci v rámci umeleckej výstavy ,ktorá bude umiestnená v trakte B. Verím ,že tieto práce budú príjemným spestrením nášho školského života

 

      

Telovýchovný výcvikový lyžiarsky zájazd

Telovýchovný výcvikový lyžiarsky zájazd /TVLK/ sa konal od 12.2. do 17.2.2012 v Tatranskej Lomnici. Zúčastnilo sa ho 65 žiakov prvého ročníka. Bolo všetko - slniečko, víchrica, sneženie, mráz,hmla, prašan ale aj ľad, diskotéka, súťaže.

V slalome zvíťazili u dievčat na 1.mieste Soľárová Radka 1SA , na 2. mieste Bacsóová Kristína 1A,na 3.mieste Šefčíková Zuzana 1B.

U chlapcov sa na 1. mieste umiestnil Eštok Ferdinand 1SA, na 2.mieste Slávik Tomáš 1Ba na 3.mieste Macko Marek 1A.

Najlepší snowboardisti 1.miesto Guzlejová Patrícia 1SA, 2.miesto Lešundák Daniel 1A, 3.miesto Seňová Michaela 1SA. 

Družstvo snežienok - začiatočníčok-už na druhý deň lyžovali ako dračice. Vrátili sme sa všetci zdraví a na vlastných .

Fotky hovoria za všetko.

foto

basen k lyžiarskemu

Poďme spolu lyžovať
Poďme spolu lyžovať
pozri, ja už fičím.
Keď je hmla na svahu,
vôbec nič nevidím.
Mám privreté oči a snažím sa nebáť.
Ak vrazím do stĺpu, pôjdem hneď do neba.
Zrazu ľad a bubny, už mi vypla lyža.
Ak ma ozaj zdvihneš, potom aj ja teba.
Od lyží už máme otlačené nohy.
Snažím sa nespadnúť, aj keď ma to bolí.
Andy a Ivka 1B

 

Comenius - Varaždín (Chorvátsko)

V dňoch 21. 2 - 26. 2. 2012 sa zúčastňuje trojčlenná skupina študentov z II. A (Dominik Béla, Henrieta Macíková a Patrik Sedlák) a učitelia (Mgr. Mária Gáborová a Ing. Albín Sakal) stretnutia v rámci projektu Comenius. V chorvatskom Varaždine (cca 550 km z Košíc) sú skupiny študentov a učiteľov zo 6 (Bulharsko, Grécko, Chorvátsko, Portugalsko, Slovensko a Turecko).
 

Program stretnutia začal v utorok ubytovaním našich študentov do rodín študentov chorvátskej školy. V stredu sa všetci účastníci projektu zúčastnili slávnostného privítania a predstavenia programu vo Varaždine. Chorvátski partneri predstavili históriu mesta Varaždin a Chorvátska. Získali sme informácie z geografie, kultúry a iné zaujímavosti, ktoré bolo dobré pozorne vnímať vzhľadom k záverečnému testu.

Po predstavení Shakespearovho života nasledovali krátke prezentácie v podaní študentov partnerských krajín. Program pokračoval rozdelením do dvoch tímov (červený a biely - farby mesta Varaždin), ktoré dostali za úlohu hľadať v meste významné body. Po cca dvojhodinových potulkách po meste sa obe skupiny stretli pri soche biskupa (Grgur Ninsky) a následne obdivovali tajomné miesto anjelov.

Obed sa niesol v duchu partnerských krajín, všetci vyložili na stôl svoje národné špeciality a takto sa mohlo začať spoznávanie cez žalúdok. Po hodine vysvetľovania, ktorá potravina čo obsahuje a nadšeného ochutnávania nasledovala práca v dvoch skupinách - študentov a učiteľov. Študenti nacvičovali predstavenie v medzinárodnom obsadení - Rómeo a Júlia. Tu sme mali výrazné zastúpenie v hlavnej úlohe Rómea (Dominik Béla). Učitelia na pracovnom stretnutí prerokovali ďalší postup v rámci projektu. Diskutovali o obsadení rolí v hre, ako aj o záverečnom vystúpení v Grécku.

foto

Školské kolo SOČ

Dňa 21.februára 2012 sa konalo Školské kolo SOČ, ktorého sa zúčastnilo  22 žiakov. Obhajovali 21 prác v ôsmych  súťažných odboroch a umiestnili sa nasledovne: viď príloha

Víťazom a všetkým zúčastneným blahoželáme a postupujúcim držíme palce!

VYHODNOTENIE_SOC.pdf

foto

 

Atraktívna ukážka hľadania drog za pomoci psa

Dňa 20.2. sa na škole konala ukážka hľadania drog za pomoci psa, ktorú nám predviedli pracovníci polície. Počas prednášky sa naši študenti okrem úkážok dozvedeli teoretické vedomosti o výcviku psov a rôzne metódy hľadania drog. 

foto

 

Krajské kolo Olympiády v ŠJ

 

Dňa 9. 2 2012 sa konalo krajské kolo Olympiády v ŠJ, ktorého sa zúčastnilo 13 žiakov nášho gymnázia a jeden žiak z Trebišova, Gymnázium Komenského 32. Umiestnili sa nasledovne: viď príloha.

Víťazom a všetkým zúčastneným blahoželáme!

Výsledky krajského kola Olympiády v španielskom jazyku

Kategória A,B,C,D

Kategória "A"

Participante n°:

Úloha č.1

Prueba n°1

Gramatika

Gramática

Slovná zásoba

Léxico

Štylizácia

Redacción

Reagovať s porotou

Juego de roles

Spolu

Total

Poradie

Puesto

1

Daniel Fekete

Gym.Komenského 32, Trebišov

8

10

16

15

13

58

1

13

Miroslava Polačková

7

4

10

15

10

46

2

9

Zuzana Baňasová

7

3

8

15

12

45

3

10

Lucia Čuriová

9

4,5

13

7

0

33,5

4

 

Kategória „B“

2

Martina Reváková

7

5

8

2

13

35

1

 

Kategória „C“

6

Lenka Mokányová

5

11

9

16

19

60

1

7

Norbert Vantech

6

10

9

14

18

57

2

5

Igor Michalčík

5

9

8

14

16

52

3

8

Daniela Lučanská

5

10

7

13

14

49

4

14

Ivana Gavalcová

7

5

8

2

13

35

5

Kategória „D“

11

Zuzana Horňáková

10

9

20

19

19,5

77,5

1

12

Erika Baumová

10

10

19

19

19

77

2

3

Martina Grejtaková

10

10

19

18

19,5

76,5

3

15

Radka Svetozarovová

10

19

16

17

19

71

4

 

 

Exkurzia v British Council

Aby mali naši študenti cez zimné prázdniny čo čítať a zároveň sa zlepšovali v angličtine, boli sme na exkurzii v British Council a InfoUSA. 

Z priložených fotografií môžete vidieť, s akým záujmom čítali diela Shakespeara, Twaina, ale aj časopisy, encyklopédie, slovníky a rôzne iné diela. Niektorí sa zapísali za členov knižnice a hneď si vypožičali niekoľko kníh, ktorými si spríjemnili voľné chvíle.
Mgr. Miroslav Kočiš

 

  

  

 

„Svet detí sa nás týka. UNICEF“

Už niekoľko rokov v spolupráci s UNICEF podporujeme svet detí výťažkom z predaja vianočných pohľadníc. Aj v minulom roku pred Vianocami sme sa so žiakmi našej školy zapojili do tejto aktivity UNICEF.

Všetkým ochotným dobrovoľníkom ďakujeme. 

 

Matematické súťaže

Predmetová komisia matematiky každoročne usporiadava pre žiakov našej školy interné súťaže, z ktorých sa veľkej obľube teší aj Riešenie hlavolamov a Riešenie kreslených krimipríbehov.

Dokážete vyriešiť úlohu: „Kto chová ryby?“, ak viete, že:

Je rada piatich domov, pričom každý má inú farbu. V týchto domoch žije päť ľudí rôznych národností. Každý z nich chová iné zviera, rád pije iný nápoj a fajčí iné cigarety.

 1. Brit býva v červenom dome.
 2. Švéd chová psa.
 3. Dán pije čaj.
 4. Zelený dom stojí hneď vľavo od bieleho.
 5. Majiteľ zeleného domu pije kávu.
 6. Ten, kto fajčí Pall Mall, chová vtáka.
 7. Majiteľ žltého domu fajčí Dunhill.
 8. Človek z prostredného domu pije mlieko.
 9. Nór býva v prvom dome.
 10. Ten, kto fajčí Blend, býva vedľa toho, kto chová mačku.
 11. Ten, kto chová kone, býva vedľa toho, kto fajčí Dunhill.
 12. Ten, kto fajčí Blue Master, pije pivo.
 13. Nemec fajčí Prince.
 14. Nór býva vedľa modrého domu.
 15. Ten, kto fajčí Blend, má suseda, ktorý pije vodu.

P.S. Túto logickú hádanku údajne vymyslel Albert Einstein a údajne ho 98% ľudí vôbec nevyrieši. Patríte medzi tie 2%?

foto

 

Dni nezábudiek

Žiačky našej školy - z III.B a III.SB triedy - sa zapojili do celoslovenskej kampane  Dni nezábudiek, ktorú pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia organizovala Liga za duševné zdravie SR (LDZ) už po ôsmykrát. Za dobrovoľný príspevok ponúkali verejnosti symbol - umelý kvietok NEZÁBUDKU a šírili posolstvo o dôležitosti duševného zdravia.

Liga za duševné zdravie SR je neziskové, humanitné a nezávislé záujmové združenie, ktorého cieľom je aktívna podpora duševného zdravia,  prevencia duševných porúch a snaha o zlepšenie  starostlivosti o ľudí s duševnou poruchou vo všetkých sférach života.

Cieľom kampane je podpora rozvoja siete starostlivosti o ľudí s duševnými ochoreniami a ich sociálneho začlenenia. Výťažok z predaja nezábudiek využije LDZ na podporu projektov chránených dielní, chráneného bývania, podporu vzdelávania, podporu stacionárov na tvorivé prežívanie času pacientov a preventívnych programov v oblasti duševného zdravia.        

Ďakujeme.

 

Workshop Dopravná

Dňa 18. - 20.12.2011 sa naša škola zúčastnila na 6. ročníku workshopu

"Správna voľba povolania - príleľitosť k úspechu". Podujatie tento rok
organizoval Košický samosprávny kraj v spolupráci s Mestom Košice.
Vzdelávacia prezentácia stredných škôl sa uskutočnila v priestoroch
Strednej priemyselnej školy dopravnej na Hlavnej 113. Akcia bola
organizovaná pre žiakov 8. a 9. ročníka ZŠ, ako pomoc pri voľbe
ďalšieho štúdia na strednej škole. Našu školu prezentovali žiaci z
III.SB, III.A a I.SB triedy pod vedením Mgr. Ivety Nemcovej. Veríme,
že sme svojou aktívnou účasťou prispeli k naplneniu cieľov workshopu.

foto

 

 

D R U H Ý  R O Č N Í K   S ÚŤ A Ž E   „ 3P“

D R U H Ý  R O Č N Í K   S ÚŤ A Ž E   „ 3P“ , ktorá je súčasťou „TÝŽDŇA VEDY A TECHNIKY „  na našej škole, je úspešne za nami.

 

Z  takmer  osemdesiatich prezentácii z prírodovedných predmetov, sa do školského kola prebojovalo  18 prác, ktoré realizovalo  25 študentov. Pri  obhajobách  prezentácii sme sa  dozvedeli  mnoho zaujímavého o snoch, o čistení odpadových vôd, o motýľoch či flóre a faune Tatier, o delenej strave či význame vody pre organizmus , o depresii, anorexii  alebo bulímii. Slovensko nám bolo predstavené ako veľmoc na minerálne a liečivé pramene. Milo nás prekvapila kvalita spracovania  ako aj úroveň  obhajob prezentácii. Porota mala neľahkú úlohu pri udeľovaní cien. Všetci študenti, ktorí sa zúčastnili súťaže zvíťazili sami nad sebou a sú víťazmi aj pre nás, profesorky prírodovedných predmetov.

VYHODNOTENIE„3P“

1. miesto:    Adriana SLIVKOVÁ   (Diabetes mellitus),  V.SB

2. miesto:    Daniela  DEMČIŠÁKOVÁ  ( Teória relativity ), IV.C

                      Viktória ČISÁRIKOVÁ  (Poruchy cirkadiálnej rytmicity ), III.SB

3. miesto:    Jakub  JUSKO  ( Hubblov teleskop ), II.A

                     Karola FRIŠTIKOVÁ  ( Obličky ), IV.SB

Cena za slovný prejav : Viera JASOVSKÁ   ( Delené strava ), IV.SB

Cena za formálnu úpravu prezentácie v Power Pointe:  Denisa CIREŇOVÁ  ( Zrak ). IV.C

Cena za aktuálnosť témy a jej spracovanie: Alexandra SLÁDEKOVÁ, Kristína MAJERČÍKOVÁ  ( Význam vody pre ľudský organizmus   ), II.B     

Úspešní súťažiaci boli odmenení  vecnými cenami   a diplomami, ktoré odovzdalo vedenie školy.

Všetkým srdečne blahoželáme !

foto

 

 

Predmetová komisia cudzích jazykov- sekcia anglického jazyka

Na prelome novembra a decembra naša predmetová komisia zorganizovala pre študentov tri súťaže:

·         súťaž v preklade

·         súťaž v písaní esejí

·         školské kolo olympiády v anglickom jazyku

Umiestnenie študentov na prvých troch miestach

Súťaž v preklade– Juvenes Translatores

1. miesto sme neudelili

2. Ondová Zuzana – 3.A

3. Kleinová Lenka – 4.A

    Magočová Katarína – 4.A

 

Súťaž v písaní esejí – English Essay Competition

Juniors:

1. Krišáková Karin – 3.SA

2. Béla Dominik – 2.A

3. Macháčová Ivana – 1.B

 

Seniors:

1. Kleinová Lenka – 4.A

    Kožejová Dymytrina – 4:A

2. Pačut Oliver – 4.SA

    Šplíchalová Jaroslava – 3.A

 

       Olympiáda v anglickom jazyku

Juniors

1. Zubková Katarína  – 3.SB

2. Varfalvyová Alica – 1.B

    Krišáková Karin – 3.SA

3. Pavelová Janka  – 1.C

    Krestianková Tamara – 2.SB

 

Seniors:

1. Grusz Peter 4.SB

2. Horňáková Zuzana 5.SB

3. Ondová Zuzana 3.A

Víťazom srdečne blahoželáme.

PK anglického jazyka

 

 

EXPERT geniality show

Dňa 8.12. 2011 sa skupina 11 študentov našej školy zapojila do súťaže

"EXPERT geniality show", ktorú organizuje EXAM testing. Študenti si
mohli vybrať jednu z piatich súťažných tém - Anglický jazyk, Bity a
bajty, Dejiny a spoločnosť, Astronómia a  Tajomstvá prírody. Školským
koordinátorom súťaže bola Mgr. Hronská Viera.

foto

 

Španielske Vianoce 2011

Takmer 120 študentov našej školy na Hlavnej ulici v Košiciach dňa 7.

decembra od 17.00 do 18.30 predstavilo svoje schopnosti a umenie v
kultúrnom programe. Hlavnou témou, tak ako to už  býva obvyklé na
týchto košických vianočných dňoch je predovšetkým predstavenie
španielskych vianočných zvykov. Program bol bohatý na spev, tanec a
tak poďakovanie za pekný kultúrny zážitok patrí všetkým účinkujúcim,
ale aj organizátorom tejto akcie a moderátorovi, ktorým bol M. Kolcún.
Súčasne prebiehala charitatívna akcia predaj Primátorského punču, kde
hlavnú úlohu malo vedenie našej školy.

Foto

 

Mikuláš v DSS

6. decembra žiaci našej školy navštívili Domov sociálnych služieb na Opatovskej ceste a spríjemnili popoludnie všetkým prítomným. Mikulášsky tím tam bol veľmi očakávaný, veď bolo “Mikuláša“. Klienti DSS Mikulášovi recitovali, spievali a aj sa s ním porozprávali. Obdarení boli sladkosťami a aj hračkami zo zrealizovanej zbierky na škole.

Skvelému mikulášskemu tímu – Katke, Danke, Terke a Veronike z 3.C  a Kristínke zo 4.SA patrí vďaka :)

RNDr. Lýdia Plačková

foto

 

Sviatok sv.Mikuláša

MIKULÁŠ.pdf

foto

 

Prišla Lucia a s ňou sviatok svetla

Lucia je patrónkou svetla a práve dnes slávime nielen u nás jej sviatok. Vydajte sa s ňou na oslavu svetla uprostred najtmavšieho obdobia roka a zapáľte doma aspoň jednu sviečku pre radosť.

Lucia bola svätica, ktorú začiatkom 4. storočia nášho letopočtu umučili za to, že pomáhala kresťanom. Na svojej hlave nosievala svietnik, aby si posvietila na cestu do podzemných úkrytov prenasledovaných, v rukách im totiž niesla jedlo a nápoje. Za svoju ochotu nakoniec doplatila prenasledovaním a životom.

Luciu oslavujeme 13. decembra. Tento deň bol pred reformou kalendára najkratším v roku, a teda aj najtmavším. Príchodom Lucie, patrónky svetla sa dni opäť začínali predlžovať. My si dnes musíme na túto udalosť počkať ešte týždeň.

Milovaná Lucia
Jej sviatok sa oslavuje v mnohých častiach Európy, mimoriadne obľúbeným je tento sviatok napríklad vo Švédsku, kde sa jedná o rodinný sviatok. Zaujímavosťou však je, že v našich končinách sa sviatok Lucie spájal s rôznymi čarami a dokonca bosoráctvom.

Túto noc by podľa povier našich predkov mali mať zraz všetky čarodejnice, a Lucia bude v ich čele. Na tento deň sa výdatne čarovalo, aby sa bosorky odstrašili, jedol sa cesnak, používala sa posvätená soľ alebo cibuľa na ochranu dverí domov.

Neveríte na čarodejnice? Stačí, ak si v dnešný deň spravíte radosť tým, že si zapálite doma sviečky a spríjemníte si tak zimnú a predvianočnú atmosféru. A ak poznáte nejakú Luciu, nezabudnite jej popriať k meninám!

Zlých duchov vyháňali Lucie cesnakom a husím krídlom

K magickým dňom predvianočného obdobia, ktoré sprevádzali v minulosti bohaté zvyky, tradície a obyčaje, patrí i sviatok svätej Lucie pripadajúci na 13. decembra.

  Obľúbený bol najmä u mládeže, ktorá ho vítala hrou na bosorky a navštevovaním chalúp, kde Lucie robili rôzne tajuplné úkony. 
      Dievčatá sa večer na svätú Luciu zahalili do bielych plachiet, zamúčili si tváre a v rukách s husími krídlami a vencami cesnaku vstupovali do gazdovských domov. Medzi sebou sa nerozprávali, iba cmukali, mrmlali, vrčali a mávaním rúk dôrazne vyháňali z chalupy choroby, zlo a tajomných duchov. Tí sa najradšej ukrývali v kútoch, pod stolom a posteľami, odkiaľ ich Lucie vymetali husím krídlom. Aby sa duchovia nevrátili, urobili Lucie na dverách cesnakom kríž v podobe písmena X, podobne natreli aj prahy a kľučky dverí. 
      Tam, kde boli v chalupe deti, zaujímali sa Lucie, ktoré sú poslušné a naopak, ktorým treba krídlom pohroziť. Dobrým deťom dala Lucia sušené ovocie alebo oriešok z košíka. Naprázdno neobišli ani Lucie. Štedrý gazda či gazdiná sa im za vyhnanie duchov poďakovali a pridali drobný peniaz. Pre dievčatá to bola vítaná príležitosť ako prísť k niekoľkým korunám na stužky, či inú parádu. Nečudo, že v bohatých chalupách sa za večer vystriedalo aj niekoľko skupín Lucií a izba ešte dlho voňala cesnakom.

Najznámejším zvykom na sviatok svätej Lucie je chodenie bosoriek zahalených v bielych plachtách po chalupách, ktorých úlohou bolo vyhnať z gazdovských domov a dvorov strašidlá, zlých duchov, temné sily, choroby a trápenia. Na starej dedine mali však v tento, najmä u mládeži obľúbený sviatok, svoje povinnosti aj mládenci. 
      Návšteva Lucií v chalupách bola pre nich výzvou, aby zistili, ktorá z dievčat v dedine je bosorka. Potrebovali k tomu vlastnoručne zhotovený drevený stolček. S jeho výrobou museli začať práve večer na sviatok svätej Lucie a potom každý deň niečo pridať tak, aby bol stolček hotový na Štedrý deň. Keď sa mládenec na polnočnej omši postavil na stolček, uvidel všetky miestne bosorky a strigy ako sedia obrátené chrbtom k oltáru. Zvyk sa nepáčil dievčatám sediacim s rodičmi v kostolných laviciach. Ťažko sa im zisťovalo, či je ich milý na polnočnej omši. Keď sa obzreli, museli mládenca po omši dolapiť, aby ich neprezradil. Ten ale za seba sypal hrach alebo mak, ktorý museli dievčatá zbierať a to ich tak zdržalo, že im milý utiekol aj s tajomstvom. 
      Deň sv. Lucie bol významný aj pre dievčatá zrelé na vydaj. V tento deň napísali na 12 papierikov mená možných ženíchov, ceduľky poskladali a zalepili. Potom každý deň až do štedrej večere jeden papierik vytiahli spod taniera, hodili do ohňa alebo roztrhali na márne kúsky. Na Štedrý deň po večeri rozlepili posledný papierik a tak sa dozvedeli meno toho pravého. Či bolo na ceduľkách naozaj dvanásť mien mládencov, alebo na všetkých iba jedno toho najvytúženejšieho, to vraj vedela iba svätá Lucia a... 

 

…………… a tak aj na našu školu prišli tento rok tri LUCIE a vymietli všetky kúty od zla a ľudí od chorôb. Každému priniesli len šťatie, zdravie a dobro na každý deň!

foto

 

Športové úspechy  našich reprezentantov :Športové úspechy  našich reprezentantov :

Florbalové družstvo dievčat  v zložení :      Vranová Paula 5 SA, Papalová Zuzana 4 C, Grejtáková Martina 5 SB,  Sokolová Ľudmila a Ondrejová Pamela  4 SB, Kandríková Zuzana 4 A,  Kocurišinová Michaela a Fritzová Dominika 3 SA, Volanská –Čopová –Pástorová- Michaliková 2A sa z druhého miesta v regionálnom kole prebojovali do krajského kola, kde sa umiestnili na treťom mieste.

V dlhodobej súťaži sa po dvoch základných kolách umiestnili na prvom mieste a postupujú do semifinále, ktoré sa uskutoční  v prvých mesiacoch nového roku.

Bedminton – dvojčlenné družstvo dievčat – Vyrosteková Dominika 5SB a Korpová Petra 2D sa v krajskom kole umiestnili na druhom mieste.

Florbalové družstvo chlapcov – po veľkom nasadení  sa prebojovali z regionálneho do krajského kola, kde obsadili prvú priečku a tak si vybojovali účasť na majstrovstvách slovenská, ktoré sa budú konať 12.-13.12.2011 v Nitre. Chlapcom držíme palce, nech v Nitre ukážu ako sa hrá florbal na GPM.

Mgr. Eliška Oceľáková

 

Historický úspech vo florbale

 

 

Chlapci z gymnázia Park mládeže dosiahli pre túto školu historický
úspech keď vo florbale na turnaji Exel CUP vyhrali krajské kolo a
postúpili na Majstrovstva Slovenska do Nitry.
Turnaj sa odohral 28.11.2011 v hádzanarskej hale v Košiciach a po 3
výhrach nad SPŠ Strojnícka a Hutnícka, SOŠ Ostrovského, OA Spíšká Nová
Ves a jednej remíze so Sečovcami skončili nakoniec na prvom mieste.
Zostava družstva:
"C" Rajnec Filip, "A" Jobbágy Martin, Tkáč Tomáš, Šimaľ Michal, Ország
Juraj, Paľa Jaroslav, Oršuľa Jaroslav, Rešetar Michal a tréner Knap
Róbert.
Držte nám palce na MSR !!!!

Mgr. Róbert Knap

 

 

Vyhodnotenie matematickej súťaže

 

konanej pri príležitosti  Medzinárodného dňa študentstva.

Termín konania:  21.11.2011

Organizátor súťaže:   Mgr.  Viera Hronská

Súťaž bola orientovaná na študentov 4. roč.  Študenti mali možnosť overiť si svoje vedomosti z riešenia rôznych úloh vyskytujúcich sa v testoch na prijímacie skúšky na Ekonomickú fakultu v Bratislave. 

Súťaže sa zúčastnilo 15 študentov zo IV. A, IV. B a IV. C triedy .

Najúspešnejší obdŕžali aj vecné ceny. 

1. miesto – Marcela Košová, IV. A

2. miesto – Martin Jobbágyi,  IV. B

3. miesto – Jana Hiľovská, IV. A 

 

    

 

IMATRIKULÁCIA 2011

15-ty november, bol pre naších prvákov,  tým  dňom s veľkým "D". V tento deň sa v Dome umenia  stali právoplatnými členmi nášho spoločenstva. No nebola to jednoduchá záležitosť. Museli sa predstaviť svojím programom, splniť úlohy dané druhákmi a zložiť sľub z pasovacieho dekrétu.Všetko zvládli na výbornú. O kultúrny program sa im postarali druháci,ktorí boli super hostiteľmi. A ako to býva zvykom na našich imatrikuláciach, nechýbala ani tombola .Prvú cenu,  "kurz autoškoly", ktorú vybavila naša  skvelá pani riaditeľka, vyhrala jedna z našich prváčiek. Všetci sme sa dobre zabávali, čo potvrdzujú aj fotografie z našej imatrikulácie.

FOTO

Mgr. Čurková Gabriela

 

Matematická súťaž SUDOKU

 

Dňa 16.11.2011 sa na našej škole uskutočnila matematická súťaž "Sudoku" pri príležitosti osláv "Dňa študentstva" . Súťaže sa zúčastnili žiaci 1.C triedy. Súťaž prebehla na druhej a tretej vyučovacej hodine v 2 kolách podľa náročnosti zadania.

Umiestnenie žiakov bolo nasledovné:

1.kolo

1. miesto         Andrea Uhorščáková
2. miesto         Veronika Pancuráková
3. miesto         Petra Valenčáková

2.kolo

1. miesto         Nikola Karaffová
2. miesto         Stanislava Jamborová
3. miesto         Zuzana Blišáková

Súťaž pripravovala a organizovala: RNDr. Františka Tarabčáková

  

 

Krúžok ECDL

 

Aj tento školský rok sa v rámci krúžku ECDL vedeného v Centre voľného času POHODA na pôde Gymnázia Park mládeže 5 v Košiciach zúčastňujú študenti testovania ECDL. Pod vedením pani profesorky Ivany Miškaninovej sa 15 študentov pripravuje na úspešné zvládnutie týchto testov. ECDL pozostáva zo siedmich modulov:

 
 
MODUL 1: Základy počítačových technológií
MODUL 2: Požívanie počítača a správa súborov - Microsoft Windows XP
MODUL 3: Spracovanie textu Microsoft WORD
MODUL 4: Tabuľkový kalkulátor Microsoft EXCEL
MODUL 5: Databázový systém Microsoft ACCESS
MODUL 6: Informácie a komunikácia - Internet Explorer
MODUL 7: Informácie a komunikácia - Microsoft Outlook
 
 
Študenti z krúžku ECDL sa počas roka zúčastnia všetkých modulov. Po ich úspešnom vykonaní získajú certifikát na počítače platný nielen v štátoch EÚ.
 
Z jednotlivých modulov nás testuje spoločnosť ELFA, ktorá má oprávnenie vydávať certifikáty. Dňa 9.11.2011 sa naši študenti zúčastnili prvého testovania z Modulu I. Pevne veríme, že sa nám bude dariť a všetky testy úspešne zvládneme.
 
 
PaedDr. Miškaninová Ivana
 

  

  

 

Pekný úspech našich bedmintonistiek ! 

Družstvo dievčat v zložení Korpová Petra a Výrosteková Dominika získalo titul majsteriek košického regionu a vybojovalo si postup na majstrovstvá kraja. Blahoželáme.

Mgr. Jaroslav Wiener   

 

 
Cambridské jazykové skúšky
 
V dňoch 12.6-14.6.2011  19 študentov 3.A triedy sa zúčastnilo Cambridských jazykových skúšok a v mesiaci júl im došli výsledky.Ich úspešnosť 85% z počtu prihlásených svedčí o ich skvelej pripravenosti na túto náročnú skúšku.V porovnaní s výsledkom z minulého roka,úspešnosť našich absolventov na tomto type skúšky stúpla o 10%.K tomuto krásnemu výsledku srdečne blahoželáme a prajeme minimálne rovnaký úspech aj na maturite.
PK cudzích jazykov
 
 

 

 

Informácie pre žiakov končiacich tried

 

1. V zmysle prepravného poriadku Železničnej spoločnosti
Slovensko, a.s. majú žiaci záverečného (maturitného) ročníka nárok na
zľavnené cestovné do vykonania záverečnej skúšky, maximálne však do
30.júna. Po tomto termíne stráca žiak nárok na zľavnené cestovné v
Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s..

2. Škola berie na vedomie, že všetci žiaci, ktorí nespĺňajú
podmienku pokračovania v štúdiu a nespĺňajú právny status Žiak nemajú
na takéto potvrdenie nárok a ich Preukaz žiaka musí byť deaktivovaný a
možnosť jeho použitia v interných aplikáciách Školy a systémoch
externých poskytovateľov zablokovaná.V záujme predchádzania vzniku sťažnosti zo strany žiakov bude
informácia o nároku na zľavnené cestovné zo strany žiakov uverejnená
na web stránke Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. a taktiež na
výdajných okienkach osobných pokladníc, aby žiaci boli na vyššie
uvedenú skutočnosť upozornení už pri kúpe cestovných dokladov.

Upozornenie_pre_SS__jun_2011_FINAL.pdf

ZSSK_jun_2011.pdf