• Podporte video príspevok na Facebook stránke NOC VÝSKUMNÍKOV

• SÚŤAŽ NOCI VÝSKUMNÍKOV 2016

SRDCE A MOZOG slovenskej vedy

Podporte video príspevok svojich spolužiakov na Facebookovej stránke Noci výskumníkov

Do súťaže sa zapojili maturanti biológie bilingválneho štúdia – V.SA a V.SB triedy. Podmienkou súťaže bolo natočiť video zaujímavého experimentu, ktorý realizovali okrem učiteľa aj samotní žiaci.

Video, fotku a krátky popis experimentu sme poslali na Facebook stránku Noc výskumníkov.

Trieda s najväčším počtom like-ov a zdieľaní získa exkurziu do najmodernejšieho infocentra o energii –Energolandu,

ktoré spolu s uhradením cestovných nákladov pre víťaznú triedu do súťaže venujú Slovenské elektrárne. Trieda získa malé vecné ceny.

Meno učiteľa:                        Mgr. Iveta Nemcová

Trieda:                                    V.SA, V.SB – maturanti biológie bilingválneho štúdia

Video a strih:                         Peter Čontoš a Michal Obšatník – žiaci V.SB triedy bilingválneho štúdia

Popis experimentu:

Pitva prasacieho oka:

Cieľom pitvy je prepojenie teórie s praxou a overenie charakteristík niektorých častí oka, ktoré oko tvoria. Je oko naozaj krehký orgán? O tom sa mohli žiaci presvedčiť, keď sa snažili prerezať bielko, aby sa dostali k priehľadnej rohovke. Zistili, že to nebolo až také jednoduché. Na rohovke bolo vidieť aj dúhovku. Žiaci sa presvedčili o tom, že sklovec je priehľadná rôsolovitá hmota, šošovka má šosovkovitý tvar a keď žiaci so šošovkou prechádzali po papieri s malými písmenkami, tieto písmenka boli väčšie. Potvrdená teória bola aj v prípade, že sietnica je naozaj tenká vrstva a v mieste vstupu očného nervu žiaci mohli vidieť slepú škvrnu. A že nervy nie sú vždy tenučké vlákna, to sme si mohli všimnúť na očnom nerve.

Pitva oka v stredoškolských podmienkach neposkytuje možnosť vidieť všetky štruktúry, ako ich je možné vidieť na kreslených obrázkoch. Žiakom tento pokus s reálnym biologickým materiálom  aspoň trochu poskytuje reálnejší obraz, predstavivosť a určite zážitok na hodine biológie.

• Exkurzia - Španielsko

• Do galérie Exkurzia - Španielsko boli pridané fotografie.

Zájazd do Španielska

Na našej škole je neodmysliteľnou tradíciou pre žiakov prvého ročníka bilingválneho štúdia kultúrno-poznávací zájazd do Španielska.

V dňoch 15. – 27.6.2016 sa 53 žiakov I.SA a I.SB triedy zúčastnilo dlho očakávaného zájazdu, ktorý mal bohatý program nie len na spoznávanie nepoznaného ale aj na zábavu, množstvo neopakovateľných zážitkov a spomienok.

A na čo všetko sa žiaci mohli tešiť?

• Francúzsko –     Ezé – Parfuméria Fragonard (exkurzia) so sprievodkyňou

Monaco

• FIGUERES – Theatro - Múseo de Salvador Dalí
            • BLANES – Jardín botánico Marimurtra
            • MONTSERRAT – Benediktínsky kláštor – omša + zbor
            • PARC AQUÁTIC – Marineland + delfinárium
            • BARCELONA 1: 1. Výhliadka na Montjuic

2. Sagrada Família

3. Casa Mila (La Pedrera)

4. Parq Qüell

5. Camp Nou

• TARRAGONA – Port Aventura – zábavný park
            • BARCELONA 2: 1. Aquarium

2. Monumento a Cristóbal Colón

3. Las Ramblas + voľný rozchod

4. FUENTE MAGICA (večerné fontány)

• Taliansko –        BENÁTKY

Okrem toho, čo mohli vidieť, zažiť a spoznať, dôležitejšie bolo overiť si svoje komunikačné schopnosti, rozprávať jazykom, ktorému venovali počas školského roka množstvo času.

Program a organizačné zabezpečenie zájazdu pripravila Mgr. Iveta Nemcová (tr. učiteľka I.SB), na príprave zájazdu spolupracovala Mgr. Eva Lacková (tr. učiteľka I.SA)

Mgr. Iveta Nemcová